15. týden těhotenství
Co se děje s vámi?
Postava se vám v následujících týdnech těhotenství začne rychleji měnit, váhový přírůstek od 15. týdne těhotenství bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste.
Pokud stále ještě trpíte nevolnostmi, věřte, že brzy ustanou, a vy budete prožívat nejhezčí období z celého těhotenství. Nebojte se naplánovat si výlet do přírody nebo prodloužený víkend s přáteli.
Důležité zkratky v těhotenské průkazce
TP – termín porodu, PM – poslední menses, UZ- ultrazvuk, PP – první pohyby, TK - krevní tlak , TT může znamenat i tělní teplota, OP - ozvy plodu, Rh - Rh faktor, ABO - systém krevních skupin ABO (patří zde krevní skupiny A, B, AB a 0), SC – císařský řez, BWR - vyšetření na syfilis, B v moči - přítomnost bílkoviny v moči, C v moči - přítomnost cukrů v moči VVV - vrozené vývojové vady
oGTT - test sloužící k odhalení cukrovky, HBsAg – test, který nás informuje o prodělané žloutence typu B, CS – cervix skore - bodový systém, který slouží k hodnocení pohmatového vyšetření porodních cest (děložního hrdla)
CRL - vzdálenost mezi temenem a kostrčí plodu, která se měří ultrazvukem.
BPD – průměr hlavičky mezi spánkovými kostmi, AC –obvod břicha plodu FL - délka stehenní kosti plodu
I přesto, že můžete na ultrazvuku pozorovat pohyby plodu, vy sama je ještě necítíte, na to jsou příliš slabé. Téměř všechny orgány vašeho miminka již bez problémů fungují. Dokonce začíná fungovat i sluch.
Zhruba od 15. týdne začnete čím dál častěji zjišťovat, že máte potíže se zapínáním vašich běžných kalhot. Abyste se nedostala do časového stresu, začnete již vybírat těhotenské oblečení. Pokud jste těhotenské oblečení ještě nepořídila, věnujte pozornost tomu, aby byl vás oděv alespoň dostatečně volný a neškrtil bříško.
Železo je nutné k produkci hemoglobinu, který v krvi na sebe váže kyslík. Je ho potřeba vždy, v těhotenství obzvláště. Dítě si bere z krve matky tolik železa, aby mělo rezervu i na prvních šest měsíců po narození. Nedostatek železa vede k anémii, která se často projevuje únavou. Vydatným zdrojem železa jsou: červené maso a vnitřnosti (kromě jater), tmavá zelená listová zelenina, žloutek ve vejci, mořské řasy, pšeničné klíčky a sušené ovoce.
Pokud se cítíte hodně ve stresu, začněte chodit do jógy pro těhotné. Je to výborný způsob jak zklidnit mysl, přijít k sobě a svému miminku a také si v rozumné míře zacvičit a protáhnout se. Gravidjógu můžete cvičit až do porodu, vhodné cviky vám vybere lektorka, proto věnujte pozornost výběru toho správného kurzu.
Co se děje v bříšku?
15. týden těhotenství pokračuje rychlý růst tělíčka plodu do délky. Na konci 4. měsíce tvoří hlavička asi třetinu celkové délky plodu. Mozek pokračuje ve svém vývoji. Na jeho povrchu se již vytvořila tenká vrstvička šedé hmoty.
Na povrchu hlavičky začíná být patrná část porostlá vlasy. Na okrajích očních víček se objevují jemné řasy. Oční víčka jsou stále srostlá.
Boltec ouška má už v podstatě definitivní tvar.
Celé tělíčko je pokryté velmi tenkou pokožkou. Jsou v ní již založeny všechny obvyklé vrstvy. Objevují se první buňky, které obsahují pigment. Jejich množení patří k faktorům, které v budoucnu ovlivní zbarvení kůže. Celý povrch těla je pokryt velmi jemnými kožními chloupky (lanugo).
Miminko užívá mimické svaly obličeje, začíná mu růst obočí. Ručičky jdou ohýbat v loktech i zápěstích. Pokožka vašeho děťátka je velice tenká, momentálně se na ní začínají objevovat jemné chloupky, které po porodu pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Začínají také růst vlásky na hlavě, které po narození můžou změnit barvu i strukturu. Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí a dítě začíná slyšet. V mozku ale ještě nejsou vyvinuty centra sluchu, proto si dítě není schopno zvuky, které slyší. Až časem začne vnímat tep vašeho srdce a hlasy.
V 15. týdnu těhotenství měří plod zhruba 10 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 70 g.
Začni psát komentář...