Tento článek vznikl na počest Mezinárodního týdne nošení dětí.
I v dnešní době je stále mnoho maminek, které váhají, zda nosit své dítě, či dokonce pochybují, proč by to měly dělat. Zde uvádím 14 důvodů proč je nošení tou dobrou volbou jak pro miminko tak pro vás jako maminku.
Snadnější cestování nejen v MHD: neomezujete se na bezbariérové vozy, nemusíte hledat pomocníky na nastupování, nemusíte se strachovat, zda není kapacita vozu omezená a zda vás tedy řidič sveze. Nemusíte plánovat výlety jen podle toho, zda se tam dostanete s kočárkem, žádný terén už vás nepřekvapí.
Kojení či krmení kdykoli a kdekoli: v šátku či nosítku můžete miminko pohodlně a diskrétně nakojit třeba i ve frontě na maso. Nemusíte řešit, že je venku zima a kam si s ním sednete. To stejné platí pro krmení ať už z láhve (pokud nekojíte) nebo pevnou stravou. Nejste limitované přátelským prostředím, kde budete tento servis moci dítěti poskytnout. Při přípravě jídla budete mít jako bonus volné ruce.
Působí blahodárně proti kolikám kojenců: poloha klubíčka jemné teplé masírování o břicho maminky či tatínka jsou lékem na dětské koliky, které nic nestojí. Ve spojení s bezplenkovkou už nebudete ani vědět, co to kolika a pláč kvůli ní je.
Snadnější útěcha: děti se v náručí lépe utiší. Je jedno zda je trápí zoubky, teplota a nějaká nemoc nebo strach, u maminky v náručí se vše lépe snáší.
Méně pláče: je prokázáno, že nošené děti méně pláčou, ale i když v náručí pláčou, tak se jim nevyplavují stresové hormony. Vědí, že tam jste, že tam jste pro ně a že je posloucháte. Pláč je nejvyšší forma komunikace s vámi. Větší dovednost jak vám sdělit, že něco potřebuje, už nemá. Pokud nereagujete na signály před, tak spustí pláč jako volání o pomoc. Děti, které jsou nasycené bezpečím a mohou se spolehnout, že je tu maminka vždy pro ně a po ruce zkrátka nemají důvod vás volat. Jste tu.
Nošené děti lépe spí a snadněji usínají: to potvrdí nejedna maminka, že když své děťátko nosí, tak nemá problém ho kdykoli uspat. V šátku děti lépe a déle spinkají než odložené v kočárcích či postýlkách. Nemusí se strachovat o svoje bezpečí, ten kdo je má ochránit je zde a poskytuje jim bezpečí a teplo své náruče. Sama jsem si vyzkoušela, že 10ti minutová procházka nahradí cca hodinové uspávání. Pak stačí jen s šátkem položit do postele a je uspáno. Takto mohou velmi úspěšně uspávat i tatínci a odpadá jim výmluva, že nemají prso s mlékem na uklidnění a uspání 🙂.
Nošené děti jsou dříve samostatnější a sebevědomější: opět to souvisí s nasycením láskou a bezpečím. Nošení je základní biologickou potřebou lidského mláděte. Pokud od narození vědí, že se mohou na vaši láskyplnou náruč spolehnout, že je nenecháte plakat o samotě, že se vždy snažíte uspokojit jejich potřeby, tak nemají důvod vám pak „viset na noze“ a obávat se, že jim zmizíte či je zase někde samotné necháte. Zkrátka vědí, že mohou objevovat svět a jejich máma a táta jsou jim stále za zády jako bezpečná ochranná zeď. Tím, že od malička vědí a je jim neustále dokazováno, že jsou pro vás důležití (nejen slovy, ale hlavně činy), tak vědí, že jsou důležití a mají svoji váhu i v kolektivu.
Volné ruce: potřebujete pečovat o starší dítě? Hrát si s ním? Dát mu jíst či ho dát vykonat potřebu? Chcete se v klidu najíst či si odskočit na WC? Vše můžete, pokud máte volné ruce. Nošené děti jsou spokojenější, lépe a déle spí a méně pláčou. Šátek drží vaše miminko na vašem těle pevně, ale zároveň laskavě a pohodlně a tím pádem máte volné ruce na vše, nač potřebujete.
Dítě v zimě zahřejete: dvě těla, která mají obě přes 36 stupňů se umí vzájemně zahřívat. Mateřský organismus je ke všemu velmi dokonalý mechanismus. Umíme děťátko zahřát, když je to potřeba. Navíc miminko je jako vertikální nošenec od přírody chráněno na zádech dostatkem tuku, který tam jeho tělíčko ukládá. Dítko v šátku se má i v mrazech lépe než v kočárku. Nemusí spoléhat jen na své vlastní teplo a termoregulaci. Maminka mu pomůže. Mimo to, při velkých mrazech se nedoporučuje vyjíždět, když teplota přesáhne – 5 stupňů. Toto neplatí pro šátek, protože je dítko zachumlané pod bundou maminky a vzduch, který dýchá, se ohřívá o matčino tělo.
Dítě v létě či při horečce ochladíte: nošení je prevence přehřátí. Stejně jako v zimě dítko zahřejete, tak v létě jste naopak schopná dítko ochladit. Ano tak je dokonalý mateřský organismus. Nejlépe to funguje při kontaktu kůže na kůži. Při horečce dítěti umíte tímto kontaktem srazit teplotu až o 2 stupně. Dítko se ke všemu učí termoregulaci od maminky stejně jako dýchání.
Nošené děti zapojují a posilují správné svalové partie: málo kdo už dnes ví, že úvazy Kříž s kapsou a Dvojitý kříž, které se nejčastěji používají na nošení novorozenců a kojenců jsou patentované úvazy firmou Didymos. Zakladatelka této značky a této skvělé firmy, která tká šátky, Erika Hoffmann v sedmdesátých letech minulého století díky narození svých dvojčat obrodila nošení v Evropě. Kolébkou nošení se stalo Německo, kde do dnes jsou velmi hodnotné informace včetně srovnávacích studií. Ano v Německu se nosí už téměř 50 let. Tato skvělá dáma vyvinula tyto úvazy s tamními odborníky na pohybový aparát. Tyto úvazy perfektně pomáhají správnému pohybovému vývoji vašeho miminka. Podmínkou ovšem je symetrický vertikální úvaz. Děti, které jsou nošené, reagují na pohyb matky zapojením svalů vnitřního stabilizačního systému. Nejednu nosící maminku pak zaskočí, jak rychle její dítě umí některé věci. Ano umí, je dobře posíleno. Další pozitivní vliv má nošení na vývoj kyčlí. Vertikální úvaz nejen, že umožní správnou polohu nožek pro vývoj, ale zároveň zajistí, díky pohybu, dostatečné prokrvení kloubů a nehrozí tedy nekrózy.
Maminky nošením zlepšují svoji fyzickou kondici: většina z nás žen má před těhotenstvím sedavé zaměstnání. Všude jezdíme autem nebo městskou dopravou a celkem se málo hýbeme. Respektive nám chybí ten správný, zdravý pohyb. Sedíme a pak se jdeme „zničit“ do fitka či jiného cvičení. Máme buď žádný pohyb, nebo pak pohyb na vrcholové úrovni. Když otěhotníme, tak se většinou ozvou záda. Sama vím, že když jsem otěhotněla poprvé a pak po osmi letech podruhé, tak pokaždé se záda ozvaly. Následným nošením a pohybem s mým malým nezbedou jsem se zcela přirozeně posílila a při třetím těhotenství jsem o zádech nevěděla. Stejnou zkušenost mají i mé kamarádky a ženy, se kterými se vídám.
Lépe dítěti rozumíte, víte, co potřebuje: když jste v kontaktu, tak se logicky poznáváte a po čase jeden druhého dobře znáte. Díky tomu vás nepřekvapí pláč. Víte co dítě potřebuje. Nepřehlédnete či nepřeslechnete jeho signály a lépe umíte uspokojovat jeho potřeby. Víte, kdy chce jíst, spát či čůrat. Tímto se velmi zjednoduší praktikování Bezplenkové komunikační metody.
Jste všichni spolu a můžete si užívat vzájemné blízkosti: nošení velmi napomáhá rozvoji vztahu matky a dítěte, ale i dětí. Vztah sourozenců netrpí, když má maminka volné ruce a může staršímu dítěti věnovat svůj čas a zároveň nemusí řešit plačícího malého „vetřelce“. Pro staršího sourozence se tedy nic nemění. Má maminku i pro sebe a tím pádem se nemusí rozvinout žádná rivalita o její pozornost a péči.
Svým příkladem učíte děti, že láska a pozornost jsou důležité priority v životě rodiny. Že vás peče o ně, neotravuje a ony vám nejsou na obtíž. Vaše děti jednou stejně budou vychovávat své děti. Cítím naději, že jednou se mezi lidi vrátí vřelost a lidskost právě díky tomu, že nebude někomu připadat divné dotknout se někoho dalšího. V rodině je „dotýkání“ důležité rozvíjí a posiluje vzájemné vztahy. Tím že druhému ukážete, že se vám neprotiví vzájemný dotyk, tak dáte najevo vaši lásku a náklonnost.
S láskou pro vás
Dagmar Ludvíčková (poradkyně pro nošení dětí a vázání šátků, lektorka Bezplenkové komunikační metody).
Originál článku najdete na našich stránkách.
Začni psát komentář...
Krásně napsáno🙂