dagmarlu
5. čer 2016
230 

Mýty o nošení dětí část 1.

Jsem velkou nadšenkyní nošení dětí. A to tak velkou, že jsem se v tomto rozhodla podporovat další ženy. Je důležité je povzbudit a rozvíjet na jejich cestě mateřstvím, se kterým nošení dětí a úzký kontakt s miminkem prostě souvisí. Každá chceme své děti dobře vychovat a dát jim to nejlepší, a proto je úžasnou volbou nošení a pěstování blízkého kontaktu už od narození. Své děti nemůžeme rozmazlit tím, že jim věnujeme svou lásku a otevřeme srdce. Naopak z nich tak vychováme empatické, vnímavé, soucitné, ohleduplné, starostlivé, sebejisté a sebevědomé osobnosti.

 V uplynulých měsících jsem pro vás sbírala mýty o nošení dětí. Celkem se mi jich sešlo 41. Poskytnu vám tedy přehled a odpovědi na časté námitky a obavy ztěžující opravdu informované rozhodnutí o nošení dětí. Bez základních a relevantních informací oproštěných od těchto mýtů se mnoha rodičům nechce dávat peníze za kurz nošení dětí či za návštěvu poradkyně pro nošení dětí a vázání šátku. Přicházejí tak o velkou možnost blízkého kontaktu se svým dítětem a praktickou pomůcku v péči o ně.

Zmíněné mýty jsem rozdělila do 4 kategorií + jedna byla navíc – nezařaditelná. Zde přináším první dvě kategorie 🙂.

Kategorie první: Móda, zvyk a styl:

Dotazované maminky se v této kategorii nejvíce zabývaly následujícími námitkami:

  • Kočárek:

Babička by ráda jezdila s kočárkem: pokud maminka miminko nosí, tak není důvod, proč by babička či jiný příbuzný nemohl dítko vozit. Možná (ale není to pravidlo) si ho nepovozí v prvních týdnech či měsících, ale časem se i nevoženým dětem v kočárku líbí. Nejpozději v době, kdy sedí či klečí a mohou koukat z kočárku ven

Kočárek je módní doplněk a ráda s ním jezdím: i šátek je krásný módní doplněk. V dnešní době si můžete vybrat různý design, různé vzory a barvy. A některé šátky jsou o mnoho dražší než některé kočárky. Tento mýtus souvisí i s mýtem, že s šátkem maminky vypadají jako „indiánská babička“. Šátek opravdu může být krásným módním doplňkem a funkčním pomocníkem zároveň. I nosící maminky mohou být velmi šik, elegantní a „in“. A opět to, že nosíte, neznamená, že nemůžete používat kočárek. Mnohé nosící maminky používají i kočárek. A jsou rády, že se neomezují pouze na jeden prostředek péče o dítě. Někdy je to prostě pohodlnější mít s sebou dítě v šátku a jindy se hodí i ten kočárek (třeba na velký nákup).

První dítko jsem vozila – druhé budu taky: co k tomu říct… Držet se jen jednoho prostředku péče o dítě je velmi krátkozraké. Co bude taková maminka kupříkladu dělat s „dráždivým“ miminkem, které v kočárku pláče? Bude ho i tak nutit, aby si na tento způsob zvyklo? Navíc, to že jste to tímto způsobem dělala u prvního dítěte nezakládá povinnost dělat to tak i u druhého 🙂. 

  • Nebudu to umět, či mám strach z neznámého:navštívit kurz vázání šátku či si domů pozvat profesionální poradkyni je v dnešní době velmi snadné. Tato dáma rozptýlí veškeré vaše obavy a naučí vás jednoduchý, bezpečný a pohodlný úvaz, který můžete používat celé nosící období. Ve většině míst v ČR se i organizují srazy či podpůrné skupinky nosících rodičů.

Kategorie druhá: Počasí a roční období: 

  • Nošení dětí v zimě:dvě těla, která mají obě přes 36 stupňů se umí vzájemně zahřívat. Mateřský organismus je ke všemu velmi dokonalý mechanismus. Umíme děťátko zahřát, když je to potřeba. Navíc miminko je jako vertikální nošenec od přírody chráněno na zádech dostatkem tuku, který tam jeho tělíčko ukládá. Dítko v šátku se má i v mrazech lépe než v kočárku. Nemusí spoléhat jen na své vlastní teplo a termoregulaci. Maminka mu pomůže. Mimo to, při velkých mrazech se nedoporučuje vyjíždět, když teplota přesáhne – 5 stupňů. Toto neplatí pro šátek, protože je dítko zachumlané pod bundou maminky a vzduch, který dýchá, se ohřívá o matčino tělo.
  •     Tady mi můžete oponovat, že v kočárku je přeci fusak a dítě dobře oblečete. To je sice pravda, ale dítě se musí spolehnout na vlastní termoregulaci. Do 6 m je tato schopnost velmi nezralá a v prvních měsících ji dítě neovládá takřka vůbec je tedy lepší, když mu s udržením teploty někdo pomáhá. Další věcí je, že lékaři nedoporučují chození s dětmi ven, pokud je méně než - 5 stupňů. To ovšem neplatí pro nošení, protože budete mít dítko schované u sebe pod bundou a mikinou (či svetrem) a vzduch, který dítě dýchá, se ohřívá o vaše tělo. Toto ocení hlavně maminky více dětí, kdy je absolutně nemyslitelné, že byste celý den nevystrčili paty z domu. Ať už musíte pro staršího sourozence do školky či nakoupit nebo se aspoň trošku projít, protože by vám starší děti udělaly z pokojíčku kůlničku na dříví :D. Nachlazení dítku skutečně nehrozí pokud zvolíte dobré oblečení. (* já do šátku oblékala dětem merino bodynko a kamašky, na hlavičku merino kukličku a na nožky dvoje vlněné ponožky a nosící botičky. Ty si můžete doma uplést, z kvalitní merino vlny, či je můžete zakoupit. Existuje již mnoho druhů a jsou k dostání v různých cenových relacích. Přes nás jsem přetáhla nosící mikinu a sofsthelovou bundu se vsadkou na nošení. Takto oblečení jsme zvládli být i v - 8 stupních a bylo nám akorát. Při vybalení doma byl synek pěkně teploučký a nic mu nechybělo.)
  •     I když je kočárek krytý a přidáte k fusaku dvě deky, tak to nikdy nenahradí sdílené teplo s maminkou či tatínkem a hlavně stejně jako se dítě musí s teplotou vypořádat v kočárku samo, tak se musí vypořádat i se samotou a veškerými vjemy samo. Někdy to může být pro malé miminko hodně děsivé (projede náklaďák, vlak, tramvaj apod.). Chybí mu tam společnost a interakce s rodiči.
  • Další obavou je, že mohu v zimě uklouznout. Brzy zjistíte, že jako nosící rodiče našlapujete opatrněji a při náledí či velkém sněhu můžete použít takzvané nesmeky na boty. Jsou to návleky na boty, které mají protiskluzovou úpravu včetně bodců atd. Zakoupit se dají za pár set korun v prodejnách s outdoorovým vybavením. I s kočárkem to není na sněhu nebo ledu žádný med. A opět to, že nosíte neznamená, že v případě potřeby nemůžete použít kočárek 🙂.
  • Nošení dětí v létě: i když už ho máme za sebou, tak příští rok přijde zase. Stejně jako v zimě dítko zahřejete, tak v létě jste naopak schopná dítko ochladit. Ano tak je dokonalý mateřský organismus. Nejlépe to funguje při kontaktu kůže na kůži. Při horečce dítěti umíte tímto kontaktem srazit teplotu až o 2 stupně. (*Já takto s dětmi při horečce i spávám. Mám je pod kontrolou a nemusím k nim vstávat či u jejich postele bdít. Svleču dítko do plenky a sebe do půli těla. Dítě na mě v noci leží či je ke mě přituleno. Já se vyspím, ale zároveň vím co se s nemocňátkem děje. Jsem klidnější a dítku to pomáhá). Dokonce je vaše tělo schopné snížit svoji teplotu o 1 stupeň, abyste dítko ochladila. Nošení v létě je prevence přehřátí dítěte.
  • Nejhorší co maminka může v létě udělat je dát miminko pod boudičku a nahoru přes otvor přehodit plenku. V kočárku se tak vytvoří dusné "nedýchatelné" prostředí, které může dítě ohrozit nejen na zdraví, ale i na životě.
  • Maminky často argumentují, že se budou přeci potit. Pocení tělo ochlazuje, takže když se budete s dítětem v šátku potit je to známka, že se vzájemně ochlazujete. Nepříjemný pocit z pocení lze vyřešit dobrým oblečením. Takový bambus, tenká merino vlna s hedvábím pomůže a oba se v tom budete cítit příjemněji.
  • Neexistuje jeden univerzální šátek na léto. Nejlepší je ale tenký bavlněný šátek. Je vždy příjemný na tělo a člověk se v něm potí stejně jako v kterémkoli jiném. Je to hodně o pocitu té dané maminky, která nosí.  Dítko se ke všemu učí termoregulaci od maminky stejně jako dýchání.

V příštích článcích budeme pokračovat kategoriemi zdraví a praktická činnost. Nošení zdar.

článek pro vás připravila Dagmar Ludvíčková z www.pluspromaminky.cz (zde také najdete více informací o našich akcích a originál článku)

* osobní zkušenost autorky článku jako maminky.

Díky moc za článek 🙂 Posílám srdíčko! Mohla bych odkaz na článek zase použít na facebook MK, prosím? 🙂

6. čer 2016

Urcite pridam odkaz kde je original clanku 🙂

6. čer 2016
6. čer 2016

článek jsem doplnila a rozšířila o další informace včetně osobních tipů 🙂

24. zář 2016

Začni psát komentář...

Odešli