Horko, léto, slunce, to mi ke čtení moc neštymuje, ale hecla jsem se!
George R. R. Martin – Hostina pro vrány (Píseň ledu a ohně #4)
Delphine de Vigan – Vděk
Berlínská muzea, to je pastva pro oko i ducha! Jeďte a vezměte s sebou i děti, hlavně ty školou povinné 🙂
Čtecí tempo nikterak závratné, ale snažím se! Minimálně cestovat v knihách do zemí, kam se nejspíš nikdy nepodívám...
Leïla Slimani – Země těch druhých: válka, válka, válka
Dita Táborská – Černé jazyky
Tuhle sobotu se v Braníku koná první ročník knižního malotrhu, kde si nejen můžete nakoupit knihy přímo od nakladatelů, ale i setkat se s autory/autorkami, ilustrátorkami nebo si zajít na koncert.
Návrat zpět ke strojům!
Aneb dvě práce na částečné úvazky a snaha věnovat se blogu nějak nejde dohromady 😀
Katharina Hagena – Chuť jablečných jadýrek
Delphine de Vigan – Děti nade vše
Jiří Hájíček – Plachetnice na vinětách
Ljudmila Ulická – Případ Kukockij
Pexeso v pohybu
Pohybuje se vám doma přes léto jako zázrakem neidentifikovatelný větší počet dětí? Jste s dětmi na táboře a potřebujete kolektivní hru, která je lehce vysvětlitelná a mohou se do ní zapojit děti různého věku? Pak tu pro vás jednu rychlou a zábavnou máme!
PEXESO V POHYBU
Pro sudý počet dětí si připravte rozstříhané jógové pexeso a podle počtu hráčů vyberte dvojice obrázků do hry. Ujistěte se, že dané cviky všichni znáte, a společně si je zacvičte. Pak pexeso otočte tak, aby obrázky nebyly vidět. Každý z hráčů si vybere jednu kartičku a nikomu ji neukáže. Jakmile jsou všichni připraveni, zacvičí najednou pozici, kterou si vybrali. Úkolem je najít toho, kdo cvičí ten samý cvik, aby se s ním "spárovali". Pak můžete obměnít obrázky a hrát znovu.
Krásnou zábavu!
Jógová pexesa ve třech variantách najdete u nás na eshopu - https://eshop.jogasdetmi.cz/vyprodej-2/
Už jsem pomalu v reálném čase, takže je tu březen 🙂
* Ewald Arenz – Staré odrůdy
* Klára Svobodová – Těhotnej Buddha
* George R. R. Martin – Bouře mečů (Píseň ledu a ohně #3)
* Leigh Baduro – Zkáza a naděje (Griša #3)
Rychlé kulturní výstavní okénko pro pragocentriky!
Jan Gemrot na Letné v Expu...
ÚNOR!
* George R. R. Martin – Střet králů (Píseň ledu a ohně #2)
* Alena Sabuchová – Šeptuchy
* Leigh Bardugo – Bouře a vzdor (Griša #2)
* Ocean Vuong – Na Zemi jsme na okamžik nádherní
V lednu jsem toho moc nepočetla, ale aspoň dva nenáročné kousky si přidám!
* Dolly Adlerton – Vše, co vím o lásce
* Leigh Bardugo – Světlo a stíny (Griša #1)
Uf, všechny měsíce až do května sepsané, vyfocené a postupně se publikují!
PROSINEC:
* Tereza Horváthová – Sydney (My dva z B.)
* Hana D. Lehečková – Poupátka
* Dörte Hansen – Polední hodina
* George R. R. Martin – Hra o trůny (Píseň ledu a ohně #1)
V dubnu sepisovat seznam přečtených knih za listopad není přiliš dobrý nápad 😀
* Kateřina Šardická – Noci běsů
* Hillary Jordan – Bahnitá pole
* Fredrik Backman – A každé ráno je cesta domů delší a delší
* Michal Vrba – Kolem Jakuba
* Mikael Niemi – Vařit medvěda
* Tomasz Jedrowski – Plavec ve tmě
Hurá, říjen!
* Lucy Fricke – Dcery
* Boris Vian – Pěna dní
* Susanna Clarke – Piranesi
* Raina Telgemeier – Nervy
* Leila Slimani – V lidožroutově zahradě
Můj atlas zvířat a rostlin
Čím jsou děti starší a víc se profiluje směr jejich zájmu, tím méně doma listují všeobecnými encyklopediemi. V centru dění stále stojí naučné knihy o zvířatech s bohatou fotodokumentací nebo reálnými fotografiemi. Publikace založené na příliš dětských nebo humoristických ilustracích téměř vždy propadnou a skončí v zasunuté v neposlednější polici. Naštěstí po této stránce novinka z nakladatelství Familium Můj atlas zvířat a rostlin, kterou jsem dostala v rámci spolupráce v prosinci, rozhodně nestrádá. Ono především nejde tolik o tradiční encyklopedii jako o knihu, která vyžaduje aktivní spoluúčast dětí a ty si ji dotvářejí samy.
Autorka knihy PharmDr. Monika Kopřivová pod hlavičkou Familia publikuje pravidelně. Může se pochlubit především velkou řadou vzpomníkových a záznamových knih – např. Babičko, vyprávěj, Strom života naší rodiny nebo Jak rostu. Díky tomu je novinka Můj atlas zvířat a rostlin pro své malé čtenáře velmi uživatelsky příjemná. Vysokogramážní papír snese bez problémů u fixy (ano, do této knihy je žádoucí psát i kreslit), text je členěn do malých bloků a prokládán fotkami/ilustracemi, ale přesto působí jednotně a přehledně. Svojí grafickou podobou a logickým uspořádáním kniha vybízí k listování a dalšímu zkoumání.
Někomu by mohl vadit větší formát, ale obávám se, že u knihy, do které mají děti zaznamenávat vlastní pozorování, to ani jinak nejde.
To je podtitulek, kterým se kniha pyšní…
Můj atlas zvířat a rostlin své čtenáře vybízí nejen k pasivnímu listování a čtení, ale i k ověřování informací, pozorování světa kolem sebe, změn v přírodě i vyrábění. Nechybí dostatek prostoru ke kreslení i vybarvování nebo formulaci vlastních názorů. Návody na jednoduché zábavné pokusy děti školního věku nenásilně uvádí do světa biologie, fyziky i chemie.
Co si budeme nalhávat, právě velké množství pokusů nebo tipů na vyrábění bude pro děti nejlákavější a mnohým rodičům pomůže ukrátit dlouhé zimní večery.
Pro představu nahlédneme do mé oblíbené sekce „Pokojové rostliny“.
Na první pohled to může vypadat velmi automaticky a samozřejmě, pokojovky má doma snad každý. Celá kapitola dává celostný pohled na to, co obnáší pěstování rostlin v bytě/domě a jaké množství práce a času obnáší.
Pokusy v domácím prostředí pro rodiče často zavánějí katastrofou následovanou dlouhým úklidem. Naštěstí experimenty z této knihy jsou často koncipované tak, aby vyžadovaly co nejmenší asistenci dospělých a přitom byly pro děti zajímavé.
V kapitole „Zvířata na farmě“ se děti dozví, jak nechat zmizet vaječnou skořápku, v „Exotických zvířatech“ si na vlastní kůži zkusí, jak odolat mrazu a ledu, v samostatné sekci věnované „Motýlům“ dostanou návod, jak si doma odchovat motýla a v kapitole věnované „Hmyzu“ zjistí, jak v noci lovit hmyz pomocí prostěradla a světla.
Po každém pokusu nesmí chybět interpretace výledků a vlastních závěrů, i na to autorka a celý spolupracující tým myslely a nechávají v knize dostatek místa na text.
Právě pokusy, úkoly i návody na tvoření podpoří děti nejen v jejich kreativitě, ale i v dalším vlastním bádání a iniciativě. Navíc jim ukáže svět kolem nich v trochu jiné perspektivě a rozměru.
Dětské knihy, které by zábavně a přitom velmi jednoduše nabízely dětem tolik aktivit, je na trhu velmi málo. Celá kniha vznikla v Čechách, je tedy přizpůsobená pro děti žijící v České republice a odpovídá (včetně kapitoly „Exotická zvířata“, která je orientovaná na zoologické zahrady) tuzemským biologickým podmínkám. Nakladatel doporučuje knihu věkové skupině 8 – 12 let. Děti tohoto věku jsou již samostatnou jednotkou a nevyžadují žádnou asistenci dospělého. Pokud máte doma ale zvídavého předkoškoláka nebo prvňáčka, kniha vám dá prostor strávit spolu mnohé zajímavé chvíle.
Můj atlas zvířat a rostlin stejně dobře poslouží i průvodcům v lesních/montessori/waldorf školkách jako dětem na prvním stupni klasické ZŠ, kde může tvořit zajímavý doplněk do hodin prvouky.
E. (9 let): líbily se mi zajímavé aktivity a úkoly. Zaujalo mě, že některé obrázky jsou kreslené a jiné fotky. Už se těším, že si podle návodu z knížky zkusím odchovat vlastního motýla.
T. (7 let): nejlepší na knížce jsou pokusy a kvízy, ty mě hodně bavily. A pak taky hodně hezkých obrázků. Nevěděl jsem, že kočka může být levák i pravák, to musím vyzkoušet!
Vyšlo v nakladatelství Familium.
https://www.maleradosti.net/2022/01/14/cteme-detem-muj-atlas-zvirat-a-rostlin/
Dětským encyklopediím obě děti už odrostly, zvídavost a chuť po nových informacích je naštěstí ještě neopustila. Můj atlas zvířat a rostlin je pro ně ideálním kompromisem mezi faktografickou knihou a pracovním sešitem, který vyžaduje aktivní spoluúčast.
Měsíc českých autorů! V tomto směru máme být na co pyšní!
* Karin Lednická – Šikmý kostel 2, románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945
* Lidmila Kábrtová – Koho vypijou lišky
* Veronika Bendová – Vytěženej kraj
* Dalibor Vácha – M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek
* Jakuba Katalpa – Zuzanin dech
Letem světem... Od Indie, přes jih Anglie po Karvinsko...
* Jo Nesbø – Království
* Ian McEwan – Na Chesilské pláži
* Balli Kaur Jaswalová – Nečekaná dobrodružství sester Šergilových
* Lucie Faulerová – Smrtholka
* Karin Lednická – Šikmý kostel (Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921)
Pro všechny pražské výstav-milé jedince! Nová výstava ve Ville Pellé je již na spadnutí z nejvyšší jedle lesa Řáholce 🙂
Proces učení je pro dětský mozek náročnou disciplínou 🙂 Je vhodné ho podpořit zážitkem, něčím "hmatatelným", co upevní nově získanou znalost. Pro předškolní i mladší školní věk je skvělé spojit učení se hrou, děti se tak bezděčně seznamují s novými tématy a impulzy.
Pro děti, které právě prochází senzitivním obdobím poznáváním písmen, jsme vydaly karty Jógové abecedy, které děti seznamují se světem písmen pomocí jógy.
Za zkamenělinami na NS Zlatý kůň
Poté, co se konečně otevřely hranice okresů a my mohli beztrestně opustit Prahu, první cesta směřovala směr Koněprusy. U Klárky z blogu Pondělí jsem se nechala inspirovat jejich úspěšným hledáním zkamenělin na naučné stezce Zlatý kůň. Výlet, který se obejde bez protestů dětí, protože kdo nechtěl někdy mít doma trilobita jako v Cestě do pravěku…
Koněpruské jeskyně jsou sice oblíbenou destinací školních výletů, ale byla by škoda soustředit se pouze na cestu pod zem a vynechat naučnou stezku, která je neméně zajímavá a provede vás oblastí, odkud byly jeskyně objeveny.
Krátká, cca 4 kilometry dlouhá trasa, vede přes jediný vrchol přímo nad vstupem do jeskyní, kde při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na Točník. Divácky vděčný je výhled nejen po krajině, ale i na lom Čertovy schody a na hranu Císařského lomu. Areál lomu Čertovy schody by měl být v budoucnu zpřístupněn a stát se součástí geoparku.
Po táhlém prudkém klesání na dno Houbova lomu přichází to, na co všichni čekají Na dně lomu se nachází několik přístupných a legálních paleontologických nalezišť, kde při troše štěstí objevíte otisky prvohorních obyvatel mořského dna.
Celá oblast Národní přírodní památky Zlatý kůň je geologicky zajímavá a po těžbě vápence i paleontologickém průzkumu tu zůstalo mnoho míst, kde lze bezpečně získat zkameněliny. Jediné, co budete potřebovat, je trpělivost a případně geologické kladívko na roztlučení volně ležících kamenů. Ale i bez něj se dají najít krásné kousky. Nejčastěji jsou to otisky lilijic, hlavonožců a řas, trilobita nevyhlížejte, na ty to chce blíž ku Praze.
Právě zde, ze dna Houbova lomu je vidět i místo, odkud byl při odstřelu stěny lomu objeven areál vápencových jeskyní.
Komu by stačila pouze návštěva dna lomu a hledání zkamenělin, může z Houbova lomu cestu zlomit zpět na parkoviště. Byla by to ale škoda, zbytek naučné stezky prochází přes udržitelně obnovenou krajinu, protíná silnici a míří do lomu Na Kobyle, který je součástí přírodní rezervace Kobyla.
Těžba v tomto lomu byla ukončena již v roce 1929, lze tu pozorovat, jak se příroda samovolný sukces vegetace. Z lomu ven vede cesta původním několik desítek metrů dlouhým tunelem, který sloužil k dopravě vytěženého vápence, poté zpět k parkovišti.
V současné době probíhá výstavba nového návštěvnického centra u vstupu do jeskyní, které si dlouho čekalo na důstojné uvítání návštěvníků.
Na závěr si neodpustím malé gastrookénko Na Berounsko jezdíme dost často, stavit se pro jídlo v Blackdogu, sníst si jídlo na náměstí a následně si dopřát sladkou tečku s kávou v kavárně Šťastná koza už se stalo naší tradicí. Obzvlášť během pandemie je důležité podpořit své oblíbené podniky a dopřát si zdání “normálního” života.
https://www.maleradosti.net/2021/04/30/na-vylete-za-zkamenelinami-na-ns-zlaty-kun/
Kam o víkendu? Hranice okresu jsou otevřené, tak co třeba hledat zkameněliny!
Látková nákupní taška, keep cup na kávu nebo pití ve vlastní lahvi... I malými krůčky lze snížit vlastní produkci odpadu.
K dnešnímu Dni Země jsem sepsala recenzi na skleněnou lahev Dopper, která momentálně zaujímá čestné místo na mém kancelářském stole 🙂
Děti vyběhly ven bobovat s kamarády, můžu tedy v klidu nasdílet těchto 5 kousků, které jsem si vybrala v lednu k přečtení.
Joana Bator – Chmurdálie - Nakladatelství Paseka
Petra Soukupová – Věci, na které nastal čas - Nakladatelství Host
Roberto Saviano – Piraně - taktéž Paseka
Lenka Elbe – Uranova - Nakladatelství Argo
Zuzana Dostálová – Soběstačný - opět Paseka
Kina stále zavřená na dobu neurčitou, VOD mají žně a právem! Co mě za poslední dva měsíce cvrnklo do oka a stojí za doporučení?
Třikrát hurá, dotahuji do finále prosinec!
* Petra Hůlová- Zlodějka mýho táty - vyšlo v Nakladatelství TORST
* Julian Barnes – Jediný příběh - vyšlo v Nakladatelství Odeon
* Takis Würger – Klub - vyšlo v Nakladatelství Host
* Mike Gayle – Ten, koho přece znám - vyšlo v Kniha Zlín
* Victoria Mas – Bál šílených žen - opět Odeon
Bilance letos není na místě, ohlížet se není příliš na co... Ale přát si do nového roku je rozhodně na místě!
Konečně jsem ze sebe vyplodila přehled přečtených knih za listopad. Mnoho jich tedy opravdu nebylo...
Nechtělo se mi letos dělat adventní kalendář ani za mák. Děti mě uprosily a ve finále to dopadlo dobře. Oni jsou spokojené a mě to nakonec zabralo jen jedno odpoledne.
Trvalo to, ale konečně jsem sepsala seznam přečtených knih za říjen...
*Sally Rooney - Rozhovory s přáteli
*Rhys Bowen – Toskánské dítě
*Paolo Giordano – Dobývání nebe
*Bram Stoker – Drákula
*Margaret Atwood – Svědectví