collette
14. čer 2010

FIT těhotenství - rozestup břišních svalů během těhotenství - dá se mu předejít?

Minule jsem vám slíbila další cviky pro ploché bříško, ale okolnosti můj úmysl změnily. Na tento článek mě navedla Sven, která mi napsala e-mail s několika otázkami. Když jsem začala uvažovat o odpovědi, vyvstávaly další okruhy, které s tématem úzce souvisejí. Sven tímto děkuji a doufám, že se na mně nebude zlobit, že jsem ji takto vytáhla na světlo...

První otázka, kterou mi Sven položila, byla, zda mohla udělat něco, co by vzniku rozestupu zabránilo. Odpověď zní, že téměř na 100 % nemohla. A není pravda, že rozestup se "přihodí" lenivkám s povolenými břišními svaly. Stává se to i sportovkyním. Někdy se uvádí, že sklony k němu mohou mít ty, které mají relativně krátké přímé břišní svaly (ženy malého vzrůstu nebo takové jako já - mám malý poměr břicho podél ku břichu napříč). Každá z nás je "postavená" jinak. Je to jako se strijemi. Jedna maže a má bříško rozpraskané jako vyprahlé pole, jiná na to prdí a má bříško sametové.

Druhá otázka zněla, proč to nesledují a neupozorňují na to gynekologové. Odpověď se může zdát drsná, ale je to tak - břišní svalstvo není "jejich" část těla:o( A možná že v tom hraje velkou roli jistý alibizmus - vznik rozestupu (méně) a jeho následné zatahování (více) se dá do jisté míry ovlivnit cvičením. Jenže "ono se něco stane jí nebo dítěti a mně pak budou popotahovat, protože jsem jí řekl/a, že má cvičit".

Pokud je žena zdravá a nic nenaznačuje zvýšené riziko samovolného potratu (např. předchozí potraty, ne příliš dobře prosperující těhotenství, apod.), není důvod, proč by nemohla cvičit během těhotenství, za podmínek, že intenzita cvičení nepřesáhne úroveň, na kterou je zvyklá z doby před otěhotněním (takže žádné trhání rekordů nebo snaha dohnat to, co jste doposud nestihla) a vyhne se nárazům o vysoké intenzitě (poskoky, pády, nárazy do někoho/něčeho). A samozřejmě žádne posilování břišních svalů typu 400 sklapovaček denně.

O vzniku rozestupu blíže pojednává článek "Bříško po porodu - rozestup břišní stěny". Cviky uváděné v článku "Čas bříšek - první část" jsou vhodné i pro těhulky v kterékoliv fázi těhotenství. Zabijete jimi několik much jednou ranou - zmírníte povolení břišních svalů, můžete do jisté míry ovlivnit velikost vzniklého rozestupu, po porodu se bude rozestup lépe zatahovat, nebudou vás tolik bolet záda a zmírníte, nebo úplně eliminujete problémy s močovou inkontinencí. A také se naučíte dýchat do bříška, což je důležité při porodu. Při porodu vám též pomohou pevnější břišní svaly při vytlačení miminka ven. Výborným cvikem je také chůze.

Třetí otázka Sven byla ohledně následků. I ty jsou individuální a nerada bych tady psala katastrofické scénáře a někoho tím zbytečně děsila. Doporučovala bych konzultaci s fyzioterapeutem/terapeutkou. Ti vám také mohou říct, jak velký rozestup máte.

A jedno upozornění - velikost "střechy", která ukazuje na rozestup, může být zkreslena vrstvou špíčku. Takže pokud jste prostorově výraznější, neděste se, ono to tak strašné být nemusí!

Související články

Bříško po porodu - rozestup břišní stěny

http://www.modrykonik.cz/fotoblog/collette/clanke/brisko-po-porodu-rozestup-brisni-steny/

Čas bříšek - první část

http://www.modrykonik.cz/fotoblog/collette/clanke/cas-brisek-prvni-cast/

P.S. Pokud máte otázky, pište. Pokud budu vědět, odpovím, pokud ne, budu se snažit odpověď najít.

Ahoj,ja som sa zaregistrovala len teraz,tak ta s diastazou budem obtazovat az teraz,lebo som nenasla dalsie clanky o cvikoch okrem 1.casti. Inde o tomto pre mna velkom probleme hovoria len striedmo,resp. sa pise,ze sa s tym neda nic robit, akurat rozsiahla plastika, co nechcem. Tak prosim prosim vedela by si poradit i dalsie cviky,ktore by mohli rozostup zmiernit? Spolieham velmi na teba. Dakujem krasne.

30. kvě 2012

Můžu se zeptat ještě na nějaké cviky na pánevní dno? A ty cviky v tom předchozím článku jsou opravdu na pánevní dno?

27. říj 2014

Začni psát komentář...

Odešli