„Vychovávat dítě začnu hnedka, nechci ho rozmazlit, ať nám za pár let neskáče po hlavě. Ostatně babička říká, že pláčem sílí plíce.“
Bohužel na rady starších příbuzných se nedá spolehnout – to co se doporučovalo za minulého režimu, nemělo žádné vědecké opodstatnění a totálně to potlačilo roli matky. A máma je pro dítě to nejdůležitější! Tady je pravda:
Věřte svému srdci – pokud vám něco říká, ať to brečící miminko zvednete do náruče, udělejte to! Poslouchejte víc sebe, než okolí. Jste nejlepší rodiče pro své dítě – už teď! Stačí si naslouchat.
Je dobře, že se popírají staré mýty, jen pozor na vytváření nových (viz. odstavec o tom, že děti které vyžadují nadmíru pozornosti, ji měli málo v raném dětství - může to být ten důvod, ale taky nemusí).
@urtica Děti nerespektují uměle vytvořené hranice, špatně vytvořené hranice a bezdůvodně vytvořené hranice. Pak se taky za děti, nerespektující hranice, označují děti, které žádné hranice nemají - rodiče je neumí nastavit.
Každopádně ani jeden případ není vinou dítěte.
A ani to není důsledek uspokojování potřeb dítěte v raném dětství, ale spíš důsledek špatných vnitřních hranic jeho rodičů.
Nadbytek lásky neexistuje - pokud se bavíme o pravé lásce. A ano, nadbytek věcí je způsob, jakým si rodiče vykupují své špatné svědomí z toho, že nemají na dítě tolik času, kolik by zasloužilo.
(Na téma hranice jsem napsala články Jak na vnitřní hranice a Jak vybalancovat potřeby novorozence a mé vlastní. 😉)
@cobaltino Jasně - ona zmíněná rozmazlenost také není vinou dítěte - přesto existuje. Měla jsem tím na mysli i to, že dítě např. chápe (pochopitelně až od určitého věku), že i ostatní (myšleno nejen rodiče, ale i třeba děti-kamarádi) mají své potřeby a touhy a že ne vždy může být po jejich - že je třeba respektovat lidské hranice svého okolí a autonomii každého člověka.
Domnívám se, že s hranicemi ve významu "pravidel" je to složitější, protože jsou typy, které rády respektují autoritou nastavená pravidla a jejich smysluplnost je příliš netíží, jiný naopak potřebuje, aby mu to dávalo hlavu a patu, a pak jsou děti, které jejich porušování velice láká a mohou si ho i užívat 🙂. Takže to, že jedno dítě perfektně dodržuje pokyny a pravidla a druhé "zlobí" nemusí být vždy nutně tím, že rodiče prvního dítěte jsou v tomto směru schopnější a mají to v sobě lépe srovnané, ale třeba tím, že dítko je krapet jiný "typ". Celkem pěkně je to popsáno v knize "Nejsou stejné" od Šárky Mikové.
Začni psát komentář...
Rozmazlenost existuje - osobně tak vnímám hlavně děti (pochopitelně teď nemám na mysli plačící kojence), které nedokáží respektovat hranice (tím ovšem netvrdím, že se s tím ve výchově vlastních dětí sama nepotýkám). Někde jsem také narazila na myšlenku, že rozmazlené děti se "rodí" nikoliv z nadbytku lásky, ale z nadbytku věcí...