cobaltino
21. led 2019
4059 

Jak začít s bezplenkovkou

Co vám brání začít?
Je to obava, že nebudete umět miminko správně držet? Nevíte kdy dítě dávat vyčůrat? Nedokážete si představit, jak bezplenkovku praktikovat venku? Hodláte zároveň s BKM přejít na látkové pleny a moc se vám do nich nechce? Nevíte jak si připravit místo, kde budete kyblíkovat?
Na to všechno se vám pokusím v tomhle článku odpovědět 😉

Polohy miminka

Základní pozice je v klubíčku – dítě držíte pod stehny, jeho záda leží na vašem břiše, nahatou prdelku má strčenou v kyblíku nebo nad nějakou mísou/umyvadlem.

Můžete ho držet v rukách různě – zkuste, co vám a dítěti nejvíc vyhovuje.

Miminka s refluxem více položte – buď ho mějte v náručí (viz foto) nebo ho položte na svoje předloktí (viz obrázek).

Ty úplně nejmenší prcky poberete i do dlaní (viz obrázek).

Vždycky hlídejte, ať má dítě podepřenou hlavu (nejmenší ji potřebujou zajistit i do strany), záda podepřená na co největší ploše, kolena výš než zadeček, páteř dokulata nebo rovně, ale symetricky!

Kdy dávat na kyblík

Záleží na vaší povaze – který způsob je vám nejbližší (více viz tady). Pokud vůbec netušíte, zkuste dát dítě vyčůrat po každém probuzení. Ideální je, být u něj už když se probouzí, a hned ho začít rozbalovat z plen – některá miminka čůrají ihned po probuzení.

Jaké další časy k tomu postupně přidáte, je jen na vás. Jen opakuju, že cílem je spokojené dítě, ne dítě bez počůraných plen 😉

Co zvolit za plenu jako pojistku?

Odkládáte bezplenkovku kvůli informaci, že s látkovkami to jde snadněji? Nemusíte. Dítě sice v papírové pleně mokro moc necítí, ale jejich používání není překážkou v BKM. Jestli vás to blokuje, klidně jeďte na papírovkách. (Viz mýtus č.4  v tomhle článku.)

To, jaký typ plen a svrchňáčků na bezplenkovku použít, je velké téma, na které chystám e-book zdarma.

Ale určitě se bezplenkovka dá praktikovat i s úplně normálními látkovými plenami – jenom třeba zjistíte, že je nemusíte tolik vycpávat – slouží jen jako pojistka při nehodě a víc než jedno čůrání nebývá potřeba zachytit. Na plenách to fakt nestojí, použijte libovolné. Ty speciální vám to jen můžou zpříjemnit 😉

Jak prakticky na to

Pro první pokusy je nejpohodlnější sednout si na gauč. Pěkně se uvelebte (pokud se nemůžete opřít, dejte si za záda polštář), ať jste uvolnění. Vedle sebe si položte přebalovací podložku, nachystejte k ruce kyblík, něco na utření zadečku, něco na vyhození špinavého ubrousku nebo pleny.

Umístěte si kyblík mezi stehna – stehny si jej přidržujte. Rozbalte dítě a chyťte ho pod hlavou a pod prdelkou. Přemístěte dítě do svého klína nad kyblík. Ruku pod hlavičkou můžete vyndat – hlava a záda se opírají o vaše břicho. Přehmátněte ruce pod stehýnka dítěte. Pěkně ho do kyblíku usaďte – kostrčí se může o zadní stěnu kyblíku opírat. (Pohodlnější pro ně je, když u toho kyblík trochu nakloníte směrem k sobě – viz obrázek.)

Zkontrolujte, jestli chlapečkům nemíří penis mimo kyblík, případně ho prstem nasměrujte dovnitř. Řekněte, že už může čůrat, nebo vyslovte váš čůrací zvuk. (Nezapomeňte na kakání – některé děti opravdu čekají, až to vyslovíte.)

Při čůrání/kakání dítěte říkejte zvolený zvuk (my to vyslovujeme celou dobu – lépe se jim to slovo s tím dějem spojí). Pak dítě nahrubo osušte ještě na kyblíku, aby vás neznečistilo cestou.

Chytněte jej jednou rukou pod hlavou a přemístěte zpátky na přebalovací podložku. Kyblík položte stranou, ať ho nevylijete. Očistěte dítě, jak jste zvyklí. Máte hotovo 🙂

A co bezplenkovka venku? U doktora? Na cestách? V šátku? A co v noci?

pokračování článku

Tato metoda me vubec nezaujala....

21. led 2019

mě naopak ano, díky za takové články!

21. led 2019
Komentář byl odstraněný

I druhého bezplínuju v koupelně, jsem divná 🙂 Na návštěvách chodíme na záchod. A prtě, skoro 3 měsice, speciálně mimo domov čeká na signál ode mě. Jen při ranní akci musím být rychlá a neohýbat se s naklubíčkovaným ditkem ke kýblu s plenama (jooo, už mi ho slušně nahodil 😀).
Díky za tvé články, které ukazují BKM v každodenním světle, že je to prostě normalní, žádná věda, natož šamanství.

21. led 2019

@jsem_dama Rádo se stalo! 🙂
@alneka Taky jsem o tom jeden čas uvažovala, ale zjistila jsem, že jsem děsně líná se zvedat 😀 Děkuju za pochvalu, přesně jsi vystihla, jak chci, aby působily 😉

21. led 2019
Komentář byl odstraněný
Komentář byl odstraněný

@cobaltino se zvedáním chápu, jenže moje ukaděné mimino ... prostě potřebuju záchod u toho 🙂 Zatím největší hardcore byl v drncajícím vlaku, slušně jsem se opotila, aby vše bylo na správném místě. Já si snad na starý kolena pořídim cestovní kyblík!

21. led 2019

@alneka 😅 Já to s tím skládacím neumím - je děsně měkkej, ale někomu to naopak vyhovuje. Já všude tahám ten velkej pevnej ...

21. led 2019

@cobaltino a já vždy doufám v ucházející toalety 😅

21. led 2019

Tak tohle není nic pro nás

23. led 2019

mně to s tím kyblíkem přijde taky takový divný..furt tam štelovat, aby se to nekotilo a aby dítě čůralo fakt tam... tak sme bezplenkovali v koupelně.
jen škoda, že to mrněti nezůstalo celý plenkový období...

23. led 2019

@alneka na návštěvách nebo tam kde nemám misku, podrzim normálně nad rozbalenou plenou.

24. led 2019

@kackacka37 fakt? Mimino teda ohodí kakání půl mísy se značným zvukovým doprovodem 😀 navic já látkuju, mile ráda se vyhnu praní. Ale třeba do auta dobrej nápad.

24. led 2019

@alneka to chápu no, já používám jednorázový ale jako typ,než záchod ve vlaku😀no mam ho nízko nad plenkou aby to neletelo jinam

24. led 2019

Ujetý opravdu 🤦🏻‍♀️

24. led 2019

@lilian2111 ujetých je hodně věcí ale tohle zrovna ne😉krom jiného to asi nejlépe uleví od bolavého bříška a kroucení se a řevu než to dítě pustí do pleny. Jsem ráda, že se to je mě dostalo aspoň teď u třetího😀

24. led 2019

@alneka 😂 úplně to vidím, jak je to všude 😅 Nedám na kyblík dopustit - v takových případech je jenom potřeba ho vymýt komplexněji, no 😀

24. led 2019

Začni psát komentář...

Odešli