cervenejablko
30. kvě 2018
323 

Pomóc, klíště!

Už tu mám poměrně dlouho rozepsaný další článek týkající se první pomoci. Tentokrát takové zdánlivě lehké téma, klíště...

Taky už jsme si jedno přinesli domů. Jejich sezóna je v plném proudu. Na tématu vytahování klíštěte je vidět, jak se odborníci neshodnou i na tak banální věci. Někdo říká točit, někdo kývat, olej ano, jen ne olej, mýdlo ano, mýdlo ne…

Na čem se ale všichni shodnou, je, že klíště je potřeba nějak vyndat. Ideálně rychle a vcelku. Vyndáme ho tak, jak nám to jde nejlépe. Klíště sice není šroubovací, takže ho nevytočíte, ale krouživé pohyby třeba tyčinky do uší bývají docela efektivní a klíště se brzy pustí. Jsou i speciální pinzety na klíště nebo taková miniaturní páčidla, do kterých se klíště zachytí a jednoduše vytáhnou. Poměrnou novinkou na trhu jsou speciální přípravky, které klíště údajně okamžitě zabijou.

(staženo z https://www.siera.cz/cz-kategorie_0-0.html?filtry%5Bvyrobce%5D=DING%20WALL)

Další věc, která je důležitá, je dezinfekce. Ideálně jódová, pokud tedy „pokousaný“ nemá na jód alergii. Desinfekce před, ale hlavně po vytažení klíštěte je nutná!

Na klíště pokud možno nesahám rukou a neničím ho třeba rozmáčknutím mezi nehty (bléé) nebo upálením na sirce – jeho tělní tekutiny mohou být infekční.

Občas zůstane v rance hlavička klíštěte. S tou v podstatě není potřeba nic moc dělat. Naše tělo je úžasné a vypudí ji samo (jeden můj známý říká vždycky, že hlavička „vyhnije“). Takže není důvod hned jet na pohotovost, pokud nám nejde vyndat.

Poslední věc, kterou je třeba udělat po vyndání klíštěte, je zaznamenání do kalendáře. Pár týdnů pak sledujeme, jestli se v místě kousnutí netvoří červená skvrna. Zvýšenou pozornost také věnujeme, pokud se objeví onemocnění s příznaky chřipky – to je pak dobré se o klíštěti zmínit doktorovi.

Co ještě potřebuji vědět?

Dvě nejznámější nemoci, které klíšťata přenášejí:

Klíšťová encefalitida (na tu je očkování)

Má zpravidla dvě fáze – první připomíná chřipku. Přichází cca 14 dní – měsíc od infikování. Pak po nějaké klidové době přijde druhá fáze – s intenzivními bolestmi hlavy, horečkami, dochází k poškození nervového systému. Více o KE zde: www.klistova-encefalitida.cz

Lymeská borelióza (očkování se má vyvíjet)

Můžeme (ale nemusíme) rozeznat 3 fáze onemocnění. V té první je příznakem červená skvrna, která může od středu blednout. Skvrna se objeví v průběhu pár dní až týdnů od kousnutí a i neléčená za čas zmizí. Bohužel někdy se červená skvrna neobjeví a infekce se rozšiřuje skrytě. Za pár týdnů při nevyléčení přijde onemocnění podobné chřipce. Borelie se šíří tělem a napadají například nervovou soustavu, cévy nebo klouby. Neléčená borelióza pak přechází do chronického stádia. Onemocnění je v prvních dvou fázích léčitelné antibiotiky a platí, že čím dříve se začne léčit, tím rychleji a lépe se dostane pod kontrolu. Více o borelióze zde: https://www.borelioza.cz/

Něco v článku chybí nebo je nepřesné? Napiš mi pod něj komentář. 

Boreliovy flek se muze ukazat kdekoliv. Ne jen v miste kde kliste bylo.

30. kvě 2018

Tyto hacky mam v nabidce na bazarku.

30. kvě 2018

Začni psát komentář...

Odešli