bustedka
29. bře 2021
1177 

A co ten Štefan vůbec jí?

Ahoj všem, vzhledem k tomu, že občas něco píšu pro náš web www.sanceprostefanka.cz, rozhodla jsem se tu články sdílet taky. Někdo z vás může procházet podobným příběhem, někdo z vás může mít také nemocné dítě a ten pocit, že v tom nejste sami je, přiznejme si, někdy dost uklidňující  

A co ten Štefan vůbec jí? Otázka, kterou jsem za poslední měsíce dostala nespočetněkrát.

Štefan je multialergik. Znamená to, že je extrémně citlivý na všechny nové potraviny, se kterými přijde do styku. Jak Štefi ochutnával a poznával nové chutě, ruku v ruce s tím přicházely alergické reakce. Někdy jen zčervenaly tváře, v tom horším případě se objevila svědivá ošklivá vyrážka a střevní potíže. Surovin, na které žádnou reakci neměl, je jen pár a daly by se spočítat na prstech jedné ruky. 

Aktuálně Štefiho jídelníček sestává z rýže, krůtího (popřípadě kachního a králičího) masa a převařeného ovoce. Bohužel je alergický i na náhražky náhražek, takže nemůže jíst běžný bezlepkový chleba, či jogurty bez laktózy, které jsou dostupné v obchodech. Často obsahují sóju, pohankovou, kukuřičnou mouku, nebo je základ tvořen mandlemi a kokosem. Tzv. skleničky pak často obsahují cibuli, brambory, nebo mrkev. Ani to (a mnoho dalších) Štefan jíst nemůže.

Je vám asi jasné, že z takového velmi strohého jídelníčku moc receptů nevymyslíte. Tím hlavním problémem ale je, že se jedná o jídelníček spíše dietní. Štefan poměrně dlouho nepřibíral, nerostl a i teď ve 2 letech je tak schopný obléknout věci klidně rok staré. Nakonec jsme museli zvýšit množství hypoalergenního mléka. To je mléko obsahující všechny důležité živiny, které Štefi jinak přijmout nemůže. Jedná se o speciální mléko, které má ale i speciální cenu. Jedna malá plechovka Neocate Junior, která nám vydrží maximálně 4 dny, stojí 1500 Kč. Pojišťovna hradí v tomto věku jen omezené množství, proto musíme každý měsíc dokupovat mléko bez receptu – měsíčně to dělá cca 6000 Kč.

Spinální svalová atrofie nám dala také odpověď na otázku, proč Štefi není schopen pořádně rozkousat pevnější stravu – hlavně maso. To sní pouze v případě, že je nakrájené na hodně malé kousíčky. Atrofici totiž mívají často problém s polykáním a mívají oslabené horní patro. V těch nejtěžších případech ani nejsou schopni polykat a jsou tak odkázáni na sondu PEG. Právě oslabený kousací reflex nejspíš může i za Štefiho opožděný vývoj řeči. Teď, ve 2 letech, řekne jen pár slov.

Ale zpět k alergiím. Jaká je prognóza, netušíme. Potravinové alergie jsou u dětí celkem běžné, ale ve většině případů postupně vymizí, případně dojde ke zkřížení alergenů a k tzv. alergickému pochodu. Dítě pak není třeba alergické na jablko, ale na pyl břízy. Štefanův zdravotní stav jsem konzultovala nezávisle na sobě s 3 odborníky. Každý z nich mě upozornil na extrémní hodnoty u vejce a mléka – tyto alergeny mu tedy nejspíš zůstanou po celý život. Ty ostatní by mohly eventuelně vymizet – jestli je to otázka roku, nebo 10 let, ale nikdo netuší.

O jeho jídelníček se budeme muset starat až do jeho dospělosti. Potravinové alergie dokáží život znepříjemnit a každá dietní chyba vás může ošklivě potrápit. Proto je třeba vše důsledně hlídat a vybírat kvalitní potraviny. Štefan naštěstí nezná chutě, na kterých jsme my často závislí. Jednou ale k otázce „proč nemůžu chodit?“ přidá další: „proč to nemůžu ochutnat“. A mně už se teď svírá srdce při představě, že budu muset vysvětlovat a odpovídat.

SEZNAM ŠTEFIHO ALERGENŮ (většina potvrzených z krve, některé vypozorované):

  • MASO: hovězí, kuřecí, vepřové, ryby
  • MLÉKO: všechny mléčné výrobky včetně ovčích, kozích i bezlaktózových výrobků (alergie na kasein)
  • LUŠTĚNINY: cizrna, čočka, hrách, lupina, sója
  • OBILOVINY: ječmen, pšenice, žito
  • OVOCE v syrovém stavu: kiwi, citrony, pomeranče, mandarinky, banán, broskve, meruňky
  • OŘECHY: lískové, vlašské, pistácie, kokos, mandle, para, kešu atd.)
  • OSTATNÍ: pohanka, sezam, vejce (žloutek i bílek)
  • ZELENINA: brambory, celer, česnek, kukuřice, mrkev, paprika, petržel, rajčata

Kocourek má naloženo až kam. Ani nevím co napsat.

29. bře 2021

Ty brdo, to je silny kafe.. broucek ♥️♥️

29. bře 2021
29. bře 2021
Autor komentář smazal

Ach jo, brouček krásný ♥️ držím palce, ať aspoň některé alergie rychle vymizí 🙏🙏🙏

30. bře 2021
6. dub 2021

Vůbec si to neumím představit.... Já jsem byla jednu dobu z ničeho nic alergická na brambory, okurek, mrkev, hrách a fazole. Skoro rok trvalo, než se zjistilo, že mám tuto alergii. Jakmile jsem tyto potraviny úplně vysadila, vše se během pár měsíců zpravilo a dnes už můžu zase vše. Tehdy to bylo kruté... Stačil jeden bramborový lupínek a já to hned cítila na kůži, okamžitě jsem otekla. Jist kdekoliv jinde byl problém, najednou si člověk uvědomí, že skoro všude je nějaká z těchto surovin. Od libovolných polévek po maso, kde je zahuštěná omáčka škrobem.
Malého Štefiho je mi moc líto a Vás vlastně také, nemáte to vůbec jednoduché. Přeji hodně sil...

6. dub 2021

Posílám Ti mnoho sil a energie! Určitě to není jednoduché, těch diagnóz se na vás sesypalo, navíc každý den řešit jídlo s tím, že to zřejmě bude na delší dobu, ne-li napořád... Já jsem na začátku cesty bezmléčné kvůli ekzému syna a každý den neřeším nic jiného než stravu, ekzém, zlepšení/zhoršení a je to po xletech už místy na hlavu :'( Neumím si představit do toho ještě x dalších diagnóz. Máš můj obdiv a velmi Ti držím palce, ať to všechno zvládáte co nejlépe <3

13. dub 2021

Dcerka má jen bílkovinu kravského mléka a hovězí maso (a už to mizí) a teda tím že je kojena jsme z toho byla dost hotová, co mohu a co ne... Věčně číst složení... Tohle musí být strašné. 😞

14. dub 2021

Tohle je mi moc lito. U nas to vypada na podobny seznam, syn ma teda "jen" hrozny ekzem na tvarich.Uz v zari jsem vysadila mleko, od ledna jsem byla na eliminacni diete, jedla jsem pak uz jen brokolici nebo kapustu a stejne se to zhorsuje...ceka nas alergo,tak jsem zvedava. Po mase (jakemkoliv) blinka,jim ted jen zelenou zeleninu a nejake tuky...ale zase to neni dobre,porad se to postupne zhorsuje. Ale vam preju hodne stesti a pevne nervy!!

14. dub 2021
Autor komentář smazal

...jako bych četla příběh mého syna. Jako malému mu byly diagnostikovány alergie na kravské mléko, hovězí maso, ryby, vejce, ořechy, med, sóju... a spóóóstu dalších potravin. Dále měl alergii na srst zvířat, domácí prach, pyly kvetoucích stromů (hlavně břízy)... Měla jsem celý seznam. Každé jídlo, které snědl jsem zapisovala a sledovala jeho alergické reakce. Období kvetení stromů byla tragédie a při větším úklidu, kdy se vířil prach, byl celý oteklý a kýchal, smrkal, slzel, pak suchý ekzém... stejně reagoval na potraviny, někdy to byly kopřivky, jindy otoky obličeje nebo suché ekzémy či mastná stolice, některé reakce byly okamžité, jiné se objevily po jednom či dvou dnech... byla jsem ze všeho na nervy. Trvalo nám 2 roky, než jsme zjistili, co všechno jíst může a co ne a tak nějak jsme sestavili seznam potravin, které mu nezpůsobily žádné reakce. Vyhýbali jsme se alergenům, jak jen to šlo. Při kvetení jarních stromů jsme zjistili, že i některé potraviny mu zhoršují průběh, tak jsme jídelníček na jaře ještě zpřísňovali a už od malička se syn naučil pít kopřivové čaje, které mu alergie na pyl a prach zmírňovaly.
Dnes je synovi 15 let, většina alergií mu vymizela a zůstala mu jen alergie na arašídy a na kasein kravského mléka, takže nepije mléko, nejí ani mléčné výrobky, máslo a samozřejmě arašídy. Při kvetení stromů píje kopřivový čaj a už není alergický ani na srst domácí kočičky, kterou má moc rád. :o) Tímto naším příběhem jsem chtěla dodat odvahu, sílu a hlavně víru, že bude líp. :o)
Možná se tyto děti bojí žít. Ale jsme tu my, rodiče, kteří je psychicky podpoří a dodají jim náležitou sebedůvěru.

16. dub 2021

Začni psát komentář...

Odešli