Už několik dní jsme doma z letošní dovolené v Rakouských Alpách a ráda bych opět sepsala shrnutí a rozpočet, protože mě vždycky strašně zajímá, na kolik ta sranda vyšla. (Spoiler: byla to letos naše nejdražší dovolená!) Takže se pohodlně usaďte, tentokrát to bude delší vyprávění. 🙂
V rámci letošních prázdnin jsme v Alpách strávili 10 dní. Cestovala jsem s kamarádkou a obě jsme měly s sebou tři děti stejného věku, tedy dvakrát 10 let, 8 a 5 let. 🙂
Místo:
Co se týká výletů a programu, vycházely jsme opět z webu a knihy "S dětmi v báglu". Chtěly jsme využít lokální letní kartu, která by nám umožnila cestovat neomezeně lanovkami na kopce a ušetřit tak děti od šlapání s obrovským převýšením. Před cestou jsme měly koordinační schůzku a naplánovaly jsme, že tentokrát navštívíme dvě oblasti: Zillertal a Kitzbühel. Obě místa nabízela spoustu atrakcí pro děti a Sommercard se vstupy. Nicméně až na místě jsme zjistily, jak velké rozdíly mezi nimi mohou být!
Zillertal je oblast velmi známá, rozsáhlá, v srdci Alp, s hluboce zaříznutými údolími a strmými vrcholy. Pro děti je zábava na každém kroku, nejen na kopcích, ale i v městečkách a lesích kolem. Zillertal Sommercard je překvapivě levná a ideální pro rodiny, protože při rodinném nákupu stačí zaplatit jen za dva dospělé, a všechny děti do 15 let jsou zdarma. Šestidenní karta pro mě a tři děti mě tak vyšla na 120 EUR, tedy zhruba 3000 Kč. A to se vyplatí! Kromě lanovek navíc karta platí každý den i pro vstup na šest koupališť a aquaparků v oblasti a na další atrakce. (Ale ruku na srdce, v hezkém počasí se to nedalo všechno využít!) Snažily jsme se dát každý den alespoň dvě „akce“ – lanovku a večerní koupání nebo lanové centrum, a i tak jsme toho měly plné brejle. Denně jsme se vracely domů s tím, že jsme v rámci atrakcí na kopci ani nestihly všechno využít. Bylo to vážně super. Lidí bylo všude tak akorát. Nejvíc lidí jsme potkaly v Zillertal Aréně. Hřiště na kopcích, která jsme navštívily (kromě Zillertal Arény), nebyla nijak organizovaná, spíš to byly volně rozmístěné prvky, které děti mohly využívat – vodní prvky, kuličkodráhy, prolézačky, prvky á la lanová centra.
Kitzbühel na mě oproti tomu působil značně komerčnějším dojmem. Celá tato oblast je hustěji osídlená, přišlo mi, že je tam i víc továren, skladů a průmyslových objektů... Alpy mi tam nepřišly tak divoké ani vysoké... A všude bylo výrazně víc lidí. Kitzbühel Sommercard je také výrazně dražší! Za čtyřdenní kartu jsem platila pro mě a děti 240 EUR, tedy 6000 Kč, což je dvakrát tolik co za šestidenní kartu v Zillertalu! A to bylo ještě po slevě za ubytování v regionu... Navíc v rámci karty jsou sice lanovky zdarma (pozor, lze použít neomezené množství lanovek za den), ale na další atrakce už jsou jen slevy (např. 10% sleva na návštěvu koupaliště... Což není nic moc... ☹ ). V Kitzbühelu jsme tak zvolily strategii maximálně využít lanovky a snažily jsme se jet na dva kopce za den 😀. To ale znamenalo, že jsme výrazně méně chodily a snažily se naplno využít atrakce pro děti. Parky na kopcích tvořily spíše ucelené celky a působily jako propojené světy pro děti, kde plnily úkoly a procházely stezky. Děti byly výrazně spokojenější, mně už se část v Kitzbühelu moc nelíbila. Připadalo mi, že je to moc o těch atrakcích, málo chození a celé mi to přišlo hodně drahé...
Ubytování:
Hledaly jsme na Bookingu a Airbnb. Nakonec jsme našly náhodně přes doporučení v diskuzních fórech přímo rakouské stránky pronajímající apartmány. Snažily jsme se jít po ceně; původně jsme doufaly, že zvládneme sehnat ubytování za 10 000 Kč pro rodinu na týden... Nakonec jsme skončily skoro na dvojnásobku. Já jsem za naši rodinu (4 lidi) platila ubytování dohromady na 10 nocí 34 000 Kč 😢. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme hledaly na poslední chvíli, nebo že šly ceny tolik nahoru... Ale pod 3000 Kč na noc se dostat prostě nešlo.
Doprava:
Klasicky jsme jely autem a autem jsme se i hodně pohybovaly na místě. Celou dovolenou jsem zvládla na tři nádrže našeho žravého benzináku, a doprava mě tak vyšla na 6000 Kč.
Jídlo:
U nás nic nového – většinu jídla jsem dovezla nebo nakoupila na místě a stravovaly jsme se na 95 % "doma". Venku jsme si občas daly spíš kafe, zmrzku nebo nějakou rychlovku. I tak nás jídlo vyšlo na zhruba 12 000 Kč.
Celkově mě tak dovolená v Alpách na 10 dní se vším všudy vyšla okolo 60 000 Kč. Letos to byla naše nejdražší dovolená – ve srovnání s Madeirou a Lake Districtem, kde jsme platili i letenky a půjčení auta... 🙈 A navíc nemůžu říct, že bych si to nejvíc užila 😀. Jako jo, bylo to dobrý, ale vlastně mi přijde, že děti už vyrůstají z těch dětských hřišť a že se budeme pomalu ale jistě přesouvat k čisté turistice. Nejde jen o finance, vadilo mi, že jsme vlastně sice byli na horách, ale zejména v těch parcích kolem Kitzbühelu bylo prostě pořád hrozně lidí... 😢 A to já vlastně moc nemusím. Nehledě na to, že z těch hor mám úplně jiný pocit, když na ten kopec vylezu sama...
Takže konec vyprávění. Doufám, že jsem zas někoho inspirovala vyrazit za hranice. I když nevím, jestli tento můj popis spíš lidi neodradí, což bych nerada. Stále mi vybavení a zařízení v Rakouských Alpách přijde extrémně přátelské pro děti a rodiny. Parky na kopcích jsou skvělé! A to hlavně pro malé děti! Vůbec bych se nebála tam vyrazit s mnohem menšími dětmi, ideálně si to podle mě užijí školkové děti. Moc si to užijete! My už z toho pomalu ale jistě vyrůstáme 🙂
A ubytování jste měli poblíž Zillertalu, nebo jste ještě řešili parkovné? Díky
@petaov Denně jsme nachodily zhruba 15.000 kroků podle hodinek. Někdy víc. V tom Kitzbehlu to bylo spíš méně.
Kartu koupíš u první lanovky v té oblasti, která po d tu kartu spadá.
Ubytování jsme měli v oblasti Zillertallu, ale dál od centra. Strašně se nám líbilo ubytování nahoře v horách, takže jsme bydleli nad přehradou Gerlos. To znamenalo, že jsme si denně přidaly tak hodinu navíc v autě, protože Gerlospass je takový průsmyk přístupný docela malou cestou a serpentynama. Nicméně stalo nám to zato 🙂 Za prvé to bylo nejlevnější ubytování co jsme sehnali, za druhé bydlet v těch vysokých horách je fakt krásný 🙂 Z hlediska logistiky bych ale doporučila spíš něco v tom údolí.
@petaov https://www.zillertal.at/en/summer/holiday/zill... Tady je odkaz na stránky té Zillertall activ card
Ty jo, to je docela raketa. Když tak na to koukam, tak my teda jezdíme Rakousko extra levně. Letos Korutany, 2 dospělí a 2 děti (6 a 10let), ubytko s korutanskou kartou 18 000 Kč na týden. Na kartě 124 výletních cílů zcela zdarma.
@maciceksta No tak to se extra povedlo 👍 Sháněli jste to nějak předem? Jak jste hledali ubytování s korutanskou kartou? Loni jsme také byly tak za polovic v Saalbachu.... Taky se nám to levněji sehnat nepodařilo.
Jj, měla jsem to zamluvene hodně předem. Loni jsme byli Hochkönig a taky ubytko s bázenem a kartou za 2000 noc. To letošní ubytko začalo náhodně od letošního léta dávat zvýhodněnou tu korutanskou kartu, jinak to asi není časté, ta se moc k úbytku neposkytuje a je nutné ji koupit za plnou cenu. Na týden pro dospělého 66E, ale má fakt strašně moc výhod.
My byli letos v oblasti Lungau, my teda bydlíme trochu jinak (podmínkou je pro nás snídaně a bazén/vířivka, letos jsme měli i večeře), ale taky jsem nadávala, jak brutálně ubytování letos zdražilo. Původně jsme chtěli jinam (berchtesgarten, garmisch, zugspitze), ale tam bysme snad neměli ani na ten apartmán, tak proto vyhrálo lungau (kartu má zadarmo k ubytku)
Začni psát komentář...
Pro naše děti by taková karta, kde jsou zdarma lanovky, byla ideální. Nerady chodí. Když jsme byli v Krkonoších, tak jsme lanovky využívali maximálně a byla to pěkně dráha sranda. Tu kartu nabízelo to dané ubytování? Do Tater raději jezdíme sami, tam hodně chodíme. Kolik jste cca denně ušli, když jste zrovna nejeli lanovkou?