Se začátkem každého nového roku si mnoho lidí dává nejrůznější předsevzetí, jejichž cílem je ve svém životě něco zlepšit. Mnoho z těchto předsevzetí se pak týká hubnutí a kvalitnějšího a hlavně také zdravějšího stravování.
V rámci těchto předsevzetí tak mnoho z nás objevuje nové chutě, které se snažíme zařazovat do svých jídelníčků. Pojďte se společně se mnou mrknout na na chutné a zdravé přílohy, které součástí běžných jídelníčků tak často úplně nebývají. A je to rozhodně škoda.
Tato přirozeně bezlepková obilovina je na přípravu velmi jednoduchá. Pohanka obsahuje cca 11 % bílkovin (více bílkovin už obsahuje jen oves), vlákninu a je důležitým zdrojem zinku, mědi, selenu a manganu. Z vitaminů obsahuje hlavně B1, B2, B3 (niacin), E a C a rutin. Největšími světovými pěstiteli pohanky jsou Rusko a Čína.
Slovo quinoa pochází z kečuánského názvu kinwa nebo kinuwa, ale pod českým názvem ji můžete znát i jako merlík čilský. Quinoa byla poprvé pěstována k jídlu cca před 7 000 lety v Andách. Původem je z Jižní Ameriky, kde ji Aztékové a Inkové považovali za matku zrn a za posvátnou potravinu.
Velké oblibě se těší kvůli tomu, že je bezlepková a mohou ji tedy konzumovat lidé s celiakií, alergií na pšenici nebo ti, kteří si chtějí odlehčit jídelníček.
Červená čočka je poměrně známou a také oblíbenou luštěnina, která se běžně jí ve formě přílohy. Červenou čočku tvoří až z 50 % sacharidy, z 24 % bílkoviny a z necelých 2 % tuky. Obsahuje také velké množství vlákniny. Obsahuje hodně železa, mangan, selen, zinek, fosfor, kyselinu listovou nebo vitamín B6.
Červená čočka působí pozitivně na hladinu krevního cukru, pomáhá se zlepšením krvetvorby, dále čočka snižuje hladinu cholesterolu nebo působí příznivě na trávící soustavu a je báječnou prevencí například proti zácpě a dalším střevním potížím.
Černá čočka neboli beluga je mezi čočkami tou úplně nejmenší. Ačkoliv má černou barvu, uvnitř je bílá. Přezdívá se jí také čočkový kaviár.
Stejně jako další druhy čoček se může pochlubit slušným zastoupením bílkovin, okolo 25 procent. Obsahuje také komplexní sacharidy,vlákninu, minerály jako je hořčík či železo a vitamíny skupiny B. Za její černou barvu mohou podobné pigmenty, jaké se nachází v ostružinách či borůvkách.
Kuskus je forma těstoviny vyrobené ze suché směsi krupice a vody. Kuskus je často hlavní částí jídel v kulturách severní Afriky. Veškerý kuskus je vyroben z krupice, konkrétně ze semoliny, mouky mleté z tvrdé pšenice. Ta má vyšší obsah bílkovin než klasická bílá pšeničná mouka.
U nás doma jsme již ochutnali všechny tyto přílohy. A jak jste na tom vy?
Začni psát komentář...
Bude něco nového v jejich sortimentu? Tohle už jsem v regálech asi viděla.