Jaro udeřilo plnou silou a s ním i chutě na čerstvou zeleninu. Co dělat, pokud ještě nemáte na záhonech nic k snědku? Vyrazte s dětmi ven a sklízejte, co pro vás vypěstovala sama příroda! O tom, jak si můžete obohatit svůj jídelníček planými rostlinami, bude tento článek.
Říkáte si, proč vůbec něco takového dělat? Důvodů je hned několik. Divoké rostliny jsou výsledkem tisícileté evoluce, při které doslova musely bojovat s ostatními druhy o přežití. Na rozdíl od člověkem opečovávané zeleniny jsou odolnější a přímo napumpované zdraví prospěšnými látkami, což naše tělo (zejména po dlouhé zimě) ocení. Když navíc vezmete s sebou na „lov“ děti, bude je to bavit, lecčemu se přiučí a pobudou na čerstvém vzduchu. Plané rostliny jsou také aktuálním hitem světové gastronomie, a konečně – jsou zadarmo.
Při sběru však musíme dodržovat pár zásad:
Pojďme se nyní podívat na nejzajímavější druhy.
Zahrádkářky jistě znají tento úporný plevel. Dobrá zpráva! Bršlice je jedlá a chutná. Najdeme ji všude, na zahradě, louce i v lese. Sbíráme malé rozvíjející se lístky. Je výborná za syrova do salátů, pomazánek, na chleba s máslem, ale i vařená do nádivek, polévek a dá se z ní udělat i špenát.
Pampeliškové mladé lísky jsou výborné do salátů, z květů se dělá „pampeliškový med“ a z kořene náhražka kávy. Kdo by ji neznal!
Běžný plevel na záhonech. Sbíráme celou lodyhu před vykvetením bělavých květů. Má velice dobrou chuť (trochu jako polníček) a křehké lístky. Před konzumací se musí důkladně oprat, pokud nechcete, aby vám mezi zuby vrzala hlína. Nejlepší je za čerstva, skladováním a tepelnou úpravou značně ztrácí na chuti.
Drobný popenec s modrofialovými kvítky je bylinkou s výraznou chutí. Používáme ho proto spíše jako koření – v menším množství pro dochucení salátů, pomazánek, polévek aj. Starší rostliny mají listy nepříjemně ochlupené.
Z dalších druhů se dají konzumovat např. všechny druhy jitrocelů, sedmikrásky, pěťoury, jetele. Pro odvážnější konzumenty jsou k dispozici i listy z ovocných stromů, lípy, jahodníků a borůvčí. Notoricky známý je medvědí česnek, zajímavá je též o něco méně proslulá divoká pažitka.
Pro začátek doporučuji nejprve ochutnat jednotlivé druhy a na základě toho se rozhodnout, které sbírat a jak je v kuchyni využít. Divoké bylinky můžeme využít stejně jako ty zdomácnělé – do salátů, pomazánek, smoothies, na chléb s máslem, na těstoviny, do rizota, do nákypů, do polévek… nebo se můžete prostě venku s dětmi „napást“. Každopádně jsou plané rostliny zdraví prospěšným ozvláštněním jarní kuchyně. Zkuste je a podělte se s námi o své zkušenosti!
foto: archiv autorky
Začni psát komentář...