antmi
14. zář 2017
14909 

Rýmovník je medicína pro celou rodinu. Ve vašem květináči!

Podzim již vchází do dveří a s ním i nachlazení, rýma, kašel. Neznám nikoho, kdo by si tato onemocnění užíval. Věděli jste, že v prevenci i léčbě těchto neduhů vám může pomoci nenáročná pokojovka? Seznamte se s rýmovníkem!

Rýmovník (plectranthus) je bylina, která vám vděčně poroste doma v květináči. Její pěstování je velice nenáročné a zvládne jej i zahradník  - začátečník. Rýmovník je vzdálený příbuzný našich hluchavek. Jeho chlupaté lístky vydávají příjemnou eukalyptovo-citronovou vůni, která vám provoní domov.

Celá rostlina obsahuje vonné silice, vitaminy A, C, E a K a omega-6 mastné kyseliny. Všechno jsou to látky důležité pro mnoho tělesných pochodů. Např. obnova kůže a sliznic, správný vývoj zubů a kostí, růst svalové hmoty, tvorba červených krvinek apod. Tělo si je samo neumí vytvořit.

Z rýmovníku se využívají se především listy. Rostlina roste rychle, nemusíte se tedy bát, že budete mít nedostatek. Pravidelné zastřihávání jí jen prospěje. Jinak je na péči nenáročný, stačí pravidelná zálivka (pozor, nepřelít) a na jaře přesadit do nového substrátu. A pokud chcete rýmovníky dva, není nic jednoduššího než ustřihnout větvičku a dát ji do vody. Rychle pustí kořínky a pak může do vlastního květináče.

Jak můžete rýmovník použít?

Jak název napovídá, rýmovník je bylinkou vhodnou na rýmu a nachlazení. Sáhněte po něm ale i v případě jiných problémů dýchacího aparátu (zánět nosohltanu, průdušek, bolest v krku, kašel, astma…). Utrhněte lístek, rozemněte mezi prsty a vdechujte jeho vůni. I rýma, která nechtěla odtékat, se spustí.

S léčbou rýmy u dítěte má zkušenosti @limba111: „Na léčbu rýmy můžu doporučit rostlinu rýmovník. Pěstuji ji doma a při rýmě rozmělním lístek a malému lehce potřu pod nosíkem.“

Samotná rostlina v místnosti zlepšuje ovzduší a odhání hmyz. V případě nachlazení si přestěhujte rýmovník k nemocnému do místnosti. Anebo si prostě pořiďte do každé místnosti jeden!

Rýmovník je užitečný též v případě bolestí hlavy a horečky. Také uklidňuje zažívací trakt, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, pomáhá při problémech s ledvinami a srdcem. Užívat ho můžeme jako čaj, jehož příprava je jednoduchá – prostě vhoďte jeden lístek do hrnku a zalijte horkou vodou. Po pár minutách je čaj připravený k pití.

Rýmovník se dá použít i zevně. Výluh (připravíme stejně jako čaj k vnitřnímu užití, viz výše) z něj prý léčí drobné ranky (odřeniny, škrábance), mírně dezinfikuje a je dobrý na ekzém a spáleniny, které jemně potíráme (tamponem, gázou). Můžete si přidat pár lístků do koupele, to zase zaručeně pomůže při stresu.

Také v kuchyni si přijde bylinka na své. Dá se použít jako koření k masu, do marinád, na zeleninu. Její použití je podobné jako u šalvěje - například k jehněčímu masu, drůbeži, zvěřině a do nádivek.

Prevence a léčba nachlazení? Jedině s rýmovníkem!

Podzimní období a nástup dětí do kolektivních zařízení je neodmyslitelně spojen s častou nemocností. Rýmovník nám může pomoci i s prevencí. Už jen to, že jej pěstujete, pozitivně ovlivňuje klima v místnosti a usnadňuje dýchání. Mějte jej proto tam, kde se vy a vaše děti často pohybujete. Také použití rýmovníku při vaření, jak již bylo zmíněno, je dobrým preventivním krokem. Pokud máte lístků dostatek, můžete si vyrobit i tinkturu, která imunitu nakopne.

Rýmovníková tinktura

rýmovníkové listy

80% alkohol

Na tinkturu potřebujete pouze dostatek lístků (aby se naplnila zvolená nádoba), které se vloží do čisté sklenice, zalijí 80% alkoholem, tak aby byly ponořené, a nechají se louhovat 3 měsíce v tmavém prostředí. Hlídáme, aby byly všechny listy ponořené, případně dolijeme alkohol. Poté se přecedí a může se užívat.

Pro posílení imunity doporučuji 10 kapek ráno, v případě, že na vás již choroba leze, tak zvedneme dávku na 10 kapek 3x denně. Dětem můžeme kapat do horkého čaje – alkohol se vypaří.

Pokud prevence nezabrala, používejte pravidelně lístky k inhalaci a čaj. Také lze udělat z rýmovníku sirup, což je skvělá varianta, pokud máte listů nadbytek (sušit se bohužel nedají).

Rýmovníkový sirup

rýmovníkové listy

cukr (1kg na 1l tekutiny)

voda

Listy rýmovníku (několik hrstí - záleží na vás, kolik máte) zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Přivedeme k varu a ihned odstavíme z plotýnky. Necháme do druhého dne louhovat. Druhý den přecedíme, změříme množství tekutiny a přidáme cukr (1kg na 1l tekutiny). Šetrně zahříváme a necháme odpařovat, až zhoustne. Horké plníme do čistých nahřátých sklenic, pro jistotu otočíme víčkem dolů než zchladnou. Takto se víčka lépe přichytí a nemusíme se obávat kažení.

(Pro lepší chuť a účinek můžeme k rýmovníkovým listům přidat na kolečka nakrájené citrony a pomeranče. Doporučuji bio kvalitu.)

Pro koho rýmovník není vhodný?

Pozor si musí dát těhotné, pro které je vhodná pouze inhalace, vnitřní použití rýmovníku pro ně není, pravděpodobně vzhledem k tomu, že může ovlivňovat srážlivost krve. Vzhledem k obsahu vitamínu K by rýmovník neměly užívat také osoby užívající protisrážlivé léky (warfarin a jiné). Tyto léky bývají předepisovány lidem s poruchami srážlivosti krve, ale také po operacích nebo problémech s ucpáváním cév (infarkty, mrtvice, angina pectoris).

A co vy? Jak bojujete s nachlazením? Znáte rýmovník nebo už ho dokonce i pěstujete? Svoje zkušenosti s rýmovníkem ve svém článku Léčivý rýmovník sdílela i @karol89.

Zdroje:

VINŠOVÁ, Nina. Rýmovník - využití [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2017-01-10. Dostupné online.

Rýmovník: vyzrajte na rýmu a další neduhy. Vše o bylinkách [online]. Praha: Bylinkovo.cz, 2017 [cit. 2017-09-11]. Dostupné z: https://www.bylinkovo.cz/rymovnik-vyzrajte-na-rymu-a-dalsi-neduhy/

foto: pixabay.com

Super článek,zrovna máme všichni rýmu,čajovník je odrbanej na stonek a už rasej další lístečky👍

14. zář 2017

Děkuju za článek. Rymovnik jsem dostala tak aspoň vím co s tim.

14. zář 2017

Super, a kde se dá, prosím, sehnat? Nemáte někdo? Brno? (nejlépe Řečkovice a okolí)

15. zář 2017

Pardubice maji...

16. zář 2017

@milib prosím, kde v Pardubicích mají? Díky

19. říj 2017

Mohu vam dat...

23. říj 2017

Začni psát komentář...

Odešli