Tak tento problém mi začal někdy na základce. Trvá dodnes. Absolvovala jsem třikrát vložení stipulky do ušního bubínku na provětrávání. Mnohokrát mi píchali uši, párkrát prostě řezali bubínek s lokální i celkovou anestezií. Mám permanentně vpáčený bubínek, slyším na cca 70 procent.
Před svatbou jsem ve Frýdku prodělala odstranění nosních přepážek, prý omezovaly průchod. Pak konečně klid...
? Dva a čtvrt roku po svatbě... znova. Po klasické nemoci několikrát se opakující záněty středouší a se všemi problémy cca 4x antibiotika během 5-ti měsíců...?? NEEE! Já opravdu CHCI být zdravá...
Chci kojit, vychovávat děti, pracovat, NE BAŠTIT ANTIBIOTIKA.
Předposlední zánět se mi bubínek hojil dva měsíce. Přesně do dalšího zánětu.
Upřímný dotaz na doktora: "co vše mohu ještě udělat, abych zánětům předešla?"
Odpověď byla nanejvýš zdrcující: "NIC. Vy to tak prostě máte..."...????????????? A pro vše ještě dodal: " Očekávám další zánět, tyhle dva byly dost silné."... ??????????? "potom bych doporučoval operativní nasazení stipulky." ......????????? (už jsem ji měla třikrát bez stálého výsledku.)
Tak a po tomhle už jsem neříkala nic. Tomuto doktorovi věřím víc, jak jiným, velmi mi pomohl (asi jako jediný), když jsem měla problémy s rovnováhou. Přesto zastávám názor, že i dobrý doktor neví vše. Ovšem opětovné proděravění bubínku při probíhajícím zánětu jsem tentokrát jednoduše odmítla.
Jako věřící člověk jsem si prostě klekla a prosila, abych už byla konečně zdravá. Trvale. Vzpomněla jsem si, že jsem kdesi četla o výplachu nosu konvičkou. Taky mi v mysli vyběhne vzpomínka na informace o celostní dietě GAPS.
Ve chvilce najdu, co hledám. Konvička objednaná. Jakmile jsem ji měla doma, začala jsem s výplachy první dvakrát denně (prevence je jednou). Ten samý den mi luplo v uchu!!! (to jsem nezažila a ani si to dlouho nepamatuji, dokonce cesta letadlem přešla bez lupnutí…) Cítím neskutečně pozitivní změnu. Pravidelně jsem si dříve do nosu stříkala kde co, vyplachovala nos srkáním slané vody nosem. Stálého efektu nemělo nic. I tak vím, že tohle bude fungovat super jen, když to nebudu flákat. To si prostě NEMŮŽU dovolit.
Připadám si prostě už zdravá. Ale v hlavě mi straší to GAPS. Nedá mi to – nemám sice vůbec čas něco takového studovat, ale po pár doplňujících info zjišťuji, že jsem na dietu připravená tak, jak nikdy…jdu do toho, knížku o dietě přeskáču po kapitolách tak, abych tedy mohla co nejdřív začít. Beru to jako uzdravení těla po antibiotikách a kdo ví, co všechno ve mně je.
Po čase na dietě se dostávám k jedné z posledních kapitol: ZÁPALY UCHA A GLEJTOVÉ UCHO (kniha má pouze slovenský překlad). Tak tuhle kapitolu hltám. Úplně jiným způsobem mi otevírá oči. Poznávám se tak, jak ještě za celou knížku ne…
Stručně, jak to jako laik dokážu popsat: špatná strava a antibiotika (aj., samozřejmě) neničí jen mikroflóru ve střevech. Ničí taky mikroflóru v Eustachově trubici. To je i mj. jedno z vysvětlení, proč po antibiotikách je člověk náchylný k zánětu znovu a znovu……. Ej… ale však je to jasné, v pochvě mám taky přemnoženou candidu a střeva to taky nejsou… v knize je popisováno mnoho problémů, které se takto spojují, špatné bakterie mohou osidlovat už žaludek (málo kyselé prostředí), ústa…. (i tím jsou vysvětlovány některé výběrečné děti)…
Jsem mírně v euforii. Vzhledem k zjištěné intoleranci na mléko (zatím), nynějším zjištěním ohledně zánětů a zpětné reflexi do dětství, kde se to vše už dosti jasně nějakým způsobem projevovalo, si čím dál tím víc připadám jako GAPS pacient. Ale opravdu, vidím v tom Boží prozřetelnost. Děkuji za to.
Po čase cítím mírné nachlazení ucha – přehnala jsem to bez čepice, jsem prostě marná v tomhle, já musím mít na uších něco pořád. Výplachy dobré, nepomáhají ale tak, jak by měly. Jsem nesmírně vděčná GAPSovským info a zkouším „nový recept“. Šetřím se doma, nechodím ven. Jsem doma stále s čelenkou či čepicí. Piji horké nápoje, jak jen horké je dokážu snést a hned potom si na kořen jazyka sypu probio. Cítím opravdové uvonění. Přechladnutí opravdu přešlo! Ne hned, ale klasické antibiotika mě minuly. Asi nic není stopro, ale tyhle informace mi v této chvíli nejspíš opravdu hodně pomohly.
Ano, vím, že mi GAPS dieta pomáhá. Už dost pomohla. Ale faktorů, co se do toho promítají, je mnoho…na GAPSu jsem už víc, jak 40dní a pro tentokrát se už cítím vyčerpaná… neuzdravuji se tak, jak bych měla, velmi málo spím, mám stále dosti stresů, to vše věc dost maří… Deníček běží pomaleji, já vím;) No, on nějak doběhne.
A tenhle článek? Byl vlastně o mých ušních problémech, ale taky o tom, že věřit jen slepě doktorům je trošku naučená naivita. Bez doktorů ani ránu, pomohli mi dost, to bez řečí. Ale nejsou vše. Už se nebojím říkat NE. Nebojím se žádat informace, jde o mě. Ve všem jen tiše poslouchat mi nepřijde záslužné, je to něco na způsob falešné poslušnosti, pohodlnosti, kdy přece: JÁ ZA TO NEMOHU, to mám takové geny, tak jsem se narodil/a, ….. a samozřejmě, JÁ TOMU NEROZUMÍM, problém řeší někdo jiný…. JSEM BEZ ZODPOVĚDNOSTI. Toto pohodlí se ale mstí. Až moc. Přijmutí zodpovědnosti nese totiž i výhody. Mnoho věcí není konečných;) pokud uznáme, že za věc nemohou „jen“ geny, pak můžeme měnit svět. Kéž se Vám to také daří. V míře, jaká je pro Vás možná a dobrá.
PS: Proto nyní tolik tíhnu k nadaci W.A.Pricea. Jsem stále více utvrzována v tom, že člověk může ovlivnit zdraví svých dětí, v tomto případě stravou. Nynějších i budoucích a není to závislé na „genech“, ale ani na našich jakýchkoli problémech. Je to mnoho o tom, že člověk první musí uznat své chyby. Pak se mu otevře cesta úniku ze zdánlivě bezvýchodné situace. Přijmutí zodpovědnosti přináší dobré plody.
Dobrý den, ano, někdy se tu i objevím;) Situace je nyní taková, že za chvíli očekáváme narození druhého potomka a snažím se doladit ještě podnikání, takže mnoho času není...Na GAPS už nějakou chvíli nejsme, plynule jsme přešli na stravování dle W.A.Pricea (jsou na to odkazy i na zivakultura.cz). I když člověk po prodělaných zkušenostech už zachází jinak se svým tělem. I na jiném způsobu stravování dávám např. před syrovým mlékem přednost zakysaným syrovým mléčným výrobkům - kefíru, tvarohu... (cítím, že GAPS měl trvat déle, ale situace se rychle měnila a tak si počkáme na klidnější období, kdy se do něj budeme moci vrhnout pořádně a s více zkušenostmi.) Ale pozitivní změny vnímám velice...zmizelo mi několik stále se opakujících neduhů, i nynější těhotenství je obrovským rozdílem od prvního a prostě si nemyslím, že je to "jen tak". Jako stále velký problém vnímám náš trochu neuspořádaný způsob života a podnikání, sem tam nedostatek spánku, stresy...to vše ovlivňuje život velkou měrou...ale na GAPS si rozhodně nestěžuji, opravdu cítím, že jsem si vyčistila tělo a trochu jej pozdravila. I když náročný GAPS svým způsobem je...Děkuji za ohlas, přijde mi škoda, že o GAPS ví velice málo lidí...je to i tím, že lidé zatím mají jiný pohled na to, co "je zdravé"...vnímám jako škodu, že jsem deník nedokončila, ovšem bylo to již příliš časově náročné, takže zůstane nedokončený....min. jako inspirace, že něco takového vůbec existuje, bude snad ještě dobrý;)
Děkuji za rychlou reakci i přes nedostatek času, o tom, že je málo informací máte pravdu. Momentálně budu na gaps najíždět s 7m synem, chtěli bychom se zbavit přesně jak píšete neduhů, u mě kvasinkové infekce, u syna bolesti bříška, občasný ekzém, dva roky jsem držela protikvasinkovou dietu, teď dva měsíce paleo stravu, takže přechod nebude doufám tak drastický.. Mám trochu strach z nedostatku energie při kojení, jak říkáte nespaní, stres apod.. všechno negativně působí. o nemožnosti sportu v této době ani nemluvím, mám před sebou moc otazníků a vlastně při tom hledání jsem narazila akorát na vas a živou kulturu.. jinak je to bída.. postupně dávám dohromady plán, jak začít.. nemáte nějaké rady, když už jste ostřílenější gapsář.. :D
taky mě dost straší finance, nemám na to abych kupovala všechno v bio kvalitě, vodní filtry a pod.. nevím jestli to má vůbec cenu za těchto podmínek.
No, tak cenu to má asi vždycky...jenom nevím, jestli je hned důležité začít s úvodní dietou, myslím, že to ze začátku bylo pro nás trochu moc a možná to chtělo pozvolněji plnou GAPS a potom přejít na úvodní dietu...to je otázka, ale zase pokud máte zkušenosti s paleo, tak je to už o něčem jiném;) V tomto případě jste ostřílenější, než tenkrát my.
Co se týče nedostatku energie - je potřeba si hlídat příjem sacharidů a předejít low-carb, opravdu se toho bát dopředu. Je potřeba taky hodně plánovat - tak jídelníček na min. týden dopředu (nedělali jsme, zvládla jsem tak pár dní, ale vidím to jako přínos i v běžném životě, pomalu se k tomu dopracovávám. Vnímám, že pokud bych šla do GAPS znova, budu mít opravdu dobře promyšlený jídelníček. Postupně se člověk otrká, ale začátek je důležitý).
Finance;) Jooo...to je u nás taky velký strašák...ono plánováním se dost ušetří...třeba pokud budete mít i dobrý zdroj vajec, je to super, není třeba mít tolik masa. Vyplatily se nám velké zásoby masa, strašně dlouho jsme takto jeli. Měli jsme něco svého, spotřeba je ale veliká, takže ještě před GAPS jsem hledala kvalitní zdroje, od kterých bychom mohli odebírat i ve větším...na hodně věcech lze ušetřit, zvykla jsem si vývar dělat v obrovském hrnci (energie se spotřebuje mnohem míň) a pak jsem konzervovala několika způsoby: mražením v sáčku, zavařováním či jen prostě nalít do sklenice, jakmile ztuhne, dám do lednice (nahoře se udělá tuková vrstva a min. týden v lednici vydrží bez jakékoli úhony - pak stačí převařit a vydrží zas týden:DD) Zatím vyzkoušeno neomezeně...jen ten prostor...v mražáku a v lednici...takže je to otázka, jako vždy, jak velké zásoby.
Ono rad by mohlo být spousta, je pravda, že ke konci to už pro nás bylo i finančně náročné....asi způsob si musí najít každý sám. Jinak opravdu se nám vyplatilo posílat si velké balíky bio kostí (někdy i odřezky pro psy - já bych jim to tedy nenechala:DDD), vyšlo to levně a ve velkém hrnci (máme přes 20l) se to udělalo naráz....už jsem si na to tak zvykla, že vývary dělám pravidelně, gaps - negaps. Jooooo, taky játra na všechny způsoby - i v bio kvalitě to vychází na pár kaček. Zvykla jsem si do zásoby dělat játrové knedlíčky - do mražáku. Recept z hlavy: nějaké to kilo jater (stačí rozemlet, někdy jsem fajnšmekr a naškrábu je), smíchat s vajíčky (není nutné) a s rozemletými, aktivovanými a usušenými ořechy (měli jsme hodně vlašáků - do zásoby jsem je namočila a usušila v troubě - pak skladovala v chladu). Stačí chvíli přejít varem v osolené vodě.
No...je pravda, že i když už dávno na gaps nejsme, tak jsem si osvojila mnoho zvyků i nadále. Každopádně přeji mnoho úspěchů, věřím, že litovat nebudete, my jsme rozhodně nelitovali. Se synkem to budete mít o to náročnější, jestli dáte vědět, budu ráda.
Super, děkuju moc za sepsání, každá zkušenost dobrá, určitě dám vědět, jsem teď v přípravné fázi takže kvasím, hledám kvalitní zdroje, krtkuju zeleninu, kterou můžu (moc jí není, nadýmavou nemůžeme kvůli synovým kolikám) a sepisuju jídelníček, házím si to i do kalorických tabulek, abych věděla, že budu mít dost sacharidů.. Chtěla bych na každé fázi zůstat týden, ale to je plán pod jménem "velký voči" :D :D Ještě prosím Vás Aničko, moc mě zajímá, zabralo Vám to na ty kvasinky (jestli jsem dobře pochopila, že se jednalo o ty gynekologické)
Ano, na kvasinky to opravdu zabralo;) Až jsem byla překvapená...ale je pravda, že předtím jsem žádnou protikvasinkovou dietu nedržela....
Zdroje jsou důležité, i když prostě omezené...začínali jsme v podobném období, manžel mi potom několikrát "vyčetl", že ne zrovna v nejvhodnějším:DD Protože zeleninová sezóna prostě není, že...ale neměnila bych, tenkrát byl nejvyšší čas. Ať se Vám daří!
Začni psát komentář...
Dobrý den, chodíte ještě na MK? Četla jsem Vaše Gaps snažení.. 🙂