anna_studentka
18. únor 2016
170 

GAPS – DEN NULTÝ. JDU DO TOHO!

Pro ty, kteří ví, co GAPS je, je první odstavec pouhé opakování…

Co je GAPS? … něco jako „lék na všechny nemoci“ a snad ne s tak velkou nadsázkou řečeno. Pěkně je to zde: http://zivakultura.cz/2012/06/co-je-to-gaps/

Zkráceně: GAPS= GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME, což při překladu do češtiny popisuje to, že naše střevní flora, tedy bakterie které máme ve střevech, má obrovský vliv na stav naší psychiky a může přímo či nepřímo ovlivňovat náš celkový zdravotní stav. V praxi to tedy znamená, že stav našeho zažívacího systému je v podstatě klíčovým bodem našeho zdraví.

Jak to laicky vysvětluji m. a těm, co se ptají: ve střevech je toho hooodně…toho dobrého i zlého. Pokud vše funguje jak má, tak se toho zlého není třeba bát. Candidy a spol. denně přijímáme v potravě a neovlivníme to. Problém začne, pokud si z různých důvodů poškodíme trávení ve střevech (pokud enterocyty na mikroklkách nedokáží efektivně trávit disacharidy aj). Nestrávené sacharidy začnou krmit špatné bakterie, Candidám narostou chapadélka, uchytí se na stěnách střev a začnou produkovat toxiny…Střeva jsou chorá, zánětlivá..Toxiny následně zamořují celé tělo a jsou příčinou mnoha zánětů, slabé imunity, mnoha nemocí….úspěšné léčení a vyléčení je praktikováno u autismu, mnoha autoimunitních onemocnění, jako jsou astma, ekzém, alergie, dále dyspraxie, dyslexie, ADHD…i obyčejné kvasinky, které trápí třeba mě;)

Boj spočívá na více frontách:

1)vyvarujeme se všech složitějších sacharidů(ani kousek ať neprojde!), které GAPS pacienti vlivem chorých enterocytů nejsou schopni trávit a které následně krmí špatné bakterie

2)Jíme každodenně kvalitní probiotika, fermentovanou zeleninu, kvašené výrobky, abychom nahradili špatnou střevní floru

3)Jíme (pijeme) denně kvalitní vývar, protože jen ten! Znovu uzdraví střeva, zacelí díry ve střevech, aby již nebyly propustné a tvořily se kvalitní enterocyty, které jsou schopné správně složité sacharidy trávit. V tom spočívá UZDRAVENÍ.

Píši to trošku jako pohádku, jak já, jako technik, jsem schopná tomu porozumět. Kéž mi znalci odpustí a případné chyby opraví.

Vzheldem k tomu, že jsem se zajímala o stravování dle Dr.Westona Pricea (http://vyzivujicitradice.cz/), jsem o GAPS dietě věděla již dříve. Zatím jsem na ni tehdy nebyla připravená, a i když by aktuální byla i tehdy, zdálo se mi příliš obtížné ji realizovat. Ať už z finančních, časových, společenských či jiných důvodů. V neposlední řadě to byla i omezená znalost problému. Zkrátka, PRO MĚ TOHLE PŘECE NENÍ, JÁ TO NEPOTŘEBUJI.

Ale čas dozrál. Ne, že bychom na tom byli finančně lépe, měli více času či nás již netrápilo časté cestování a společenské ohledy všech babiček, co rády navaří🙂 Ale prostě dozrál čas. A já vím, že je potřeba začít. Přímo zázračně máme najednou vše připravené… zbývá už jen přečíst základní knížku od doktorky Natasha Campbel-McBride: Syndróm trávenia a psychológie (v češtině dosud nevyšlo, je možné si ji přečíst i v originále: GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME).

Můj důvod pro GAPS: jako příprava na druhátko. Jsem po čtyřech antibiotikách, začaly mě trápit kvasinky, jsem anemická (dle všeho mě bakterky ve střevech baští i železo) aj.

Manžel jde do toho se mnou. Hnací motor je, že chce zhubnout🙂 Jinak jej také trápí častá nadýmání, kožní choroby…

Možná nejsme typičtí pacienti GAPS, o to dříve věřím, že dietou projdeme. Chci začít poctivě úvodní dietou o šesti fázích, i když nevím, jestli je to u nás nutné. Nemyslím, že bychom měli nějaké potravinové alergie. Uvidíme. Ani nevím, jak dlouho to vydržíme🙂 Možná brzy skončíme. Ostatně i to je jeden z důvodů, proč toto píšu. Bude mě to pohánět dál. Krom toho, že si tedy chci vést úplný deníček, abych měla přehled. Mno, to taky uvidíme, jak dlouho vydržím.

Ještě jsem koupila filtrační konvici (hlavně na vaření), v lednici mám probiotika, sehnala jsem si kefírovou houbu, máme naložené zelíčko, o víkendu zabíjíme beránky. Jakmile budu mít na plotýnkách obrovské hrnce s vývarem ze skopových kostí a mražák a lednici plnou kvalitního bio masa, musím začít, byl by hřích z pohodlnosti s dietou nezačít… Tak s pomocí Boží.

Budu tě sledovat jak to probíhá a jak to zvládáte. Sama jsem zvědavá na výsledek. Manžel má střeva v háji (neustále střevní problémy, jednou i hospitalizace) a sama na něm vidím jak se od toho odvíjí další nemoci - nachylnost k častým zanětům dýchacích cest, častá únava, nespavost a podobně... on si ale bohužel nedokáže odepřít a raději trpí :(

18. únor 2016

@moniczkaboruvka Na GAPS jsme už třetí den. Jen tu nezvládám házet články tak rychle, jak bych chtěla, tj.aspoň trošku zrevidované...dnes jsem trošku out, proto jsem se konečně odhodlala to sem hodit...taky jsem zvědavá, jak to dopadne:D A jinak prostě doporučuji knížku od Natasha Campbel-McBride: Syndróm trávenia a psychológie. Osvětlí to hrozně moc...

18. únor 2016

prosím,jaké užíváš probiotika?

24. únor 2016

Mám Collon Dophilus. Ale to je to, co jsem měla v lednici po antibiotikách. Hodně doporučují BioKult nebo teď LR probiotika. Na časté mykózy zase přímo kmen Sacchromyces boulardii jako doplněk k probiotikům - hodlám teď kupovat. Důležitý je i počet deklarovaných kmenů, CO.Do. má deset, BioKult snad 14...

24. únor 2016

Začni psát komentář...

Odešli