Ha, tohle prostě musím vyzkoušet:D
http://zivakultura.cz/2014/03/fermentovany-lekt...
Děkuji za srdíčko...potěší vždycky.
STÁLE SE OPAKUJÍCÍ ZÁNĚTY STŘEDNÍHO UCHA...
Tak tento problém mi začal někdy na základce. Trvá dodnes. Absolvovala jsem třikrát vložení stipulky do ušního bubínku na provětrávání. Mnohokrát mi píchali uši, párkrát prostě řezali bubínek s lokální i celkovou anestezií. Mám permanentně vpáčený bubínek, slyším na cca 70 procent.
Před svatbou jsem ve Frýdku prodělala odstranění nosních přepážek, prý omezovaly průchod. Pak konečně klid...
? Dva a čtvrt roku po svatbě... znova. Po klasické nemoci několikrát se opakující záněty středouší a se všemi problémy cca 4x antibiotika během 5-ti měsíců...?? NEEE! Já opravdu CHCI být zdravá...
Chci kojit, vychovávat děti, pracovat, NE BAŠTIT ANTIBIOTIKA.
Předposlední zánět se mi bubínek hojil dva měsíce. Přesně do dalšího zánětu.
Upřímný dotaz na doktora: "co vše mohu ještě udělat, abych zánětům předešla?"
Odpověď byla nanejvýš zdrcující: "NIC. Vy to tak prostě máte..."...????????????? A pro vše ještě dodal: " Očekávám další zánět, tyhle dva byly dost silné."... ??????????? "potom bych doporučoval operativní nasazení stipulky." ......????????? (už jsem ji měla třikrát bez stálého výsledku.)
Tak a po tomhle už jsem neříkala nic. Tomuto doktorovi věřím víc, jak jiným, velmi mi pomohl (asi jako jediný), když jsem měla problémy s rovnováhou. Přesto zastávám názor, že i dobrý doktor neví vše. Ovšem opětovné proděravění bubínku při probíhajícím zánětu jsem tentokrát jednoduše odmítla.
Jako věřící člověk jsem si prostě klekla a prosila, abych už byla konečně zdravá. Trvale. Vzpomněla jsem si, že jsem kdesi četla o výplachu nosu konvičkou. Taky mi v mysli vyběhne vzpomínka na informace o celostní dietě GAPS.
Ve chvilce najdu, co hledám. Konvička objednaná. Jakmile jsem ji měla doma, začala jsem s výplachy první dvakrát denně (prevence je jednou). Ten samý den mi luplo v uchu!!! (to jsem nezažila a ani si to dlouho nepamatuji, dokonce cesta letadlem přešla bez lupnutí…) Cítím neskutečně pozitivní změnu. Pravidelně jsem si dříve do nosu stříkala kde co, vyplachovala nos srkáním slané vody nosem. Stálého efektu nemělo nic. I tak vím, že tohle bude fungovat super jen, když to nebudu flákat. To si prostě NEMŮŽU dovolit.
Připadám si prostě už zdravá. Ale v hlavě mi straší to GAPS. Nedá mi to – nemám sice vůbec čas něco takového studovat, ale po pár doplňujících info zjišťuji, že jsem na dietu připravená tak, jak nikdy…jdu do toho, knížku o dietě přeskáču po kapitolách tak, abych tedy mohla co nejdřív začít. Beru to jako uzdravení těla po antibiotikách a kdo ví, co všechno ve mně je.
Po čase na dietě se dostávám k jedné z posledních kapitol: ZÁPALY UCHA A GLEJTOVÉ UCHO (kniha má pouze slovenský překlad). Tak tuhle kapitolu hltám. Úplně jiným způsobem mi otevírá oči. Poznávám se tak, jak ještě za celou knížku ne…
Stručně, jak to jako laik dokážu popsat: špatná strava a antibiotika (aj., samozřejmě) neničí jen mikroflóru ve střevech. Ničí taky mikroflóru v Eustachově trubici. To je i mj. jedno z vysvětlení, proč po antibiotikách je člověk náchylný k zánětu znovu a znovu……. Ej… ale však je to jasné, v pochvě mám taky přemnoženou candidu a střeva to taky nejsou… v knize je popisováno mnoho problémů, které se takto spojují, špatné bakterie mohou osidlovat už žaludek (málo kyselé prostředí), ústa…. (i tím jsou vysvětlovány některé výběrečné děti)…
Jsem mírně v euforii. Vzhledem k zjištěné intoleranci na mléko (zatím), nynějším zjištěním ohledně zánětů a zpětné reflexi do dětství, kde se to vše už dosti jasně nějakým způsobem projevovalo, si čím dál tím víc připadám jako GAPS pacient. Ale opravdu, vidím v tom Boží prozřetelnost. Děkuji za to.
Po čase cítím mírné nachlazení ucha – přehnala jsem to bez čepice, jsem prostě marná v tomhle, já musím mít na uších něco pořád. Výplachy dobré, nepomáhají ale tak, jak by měly. Jsem nesmírně vděčná GAPSovským info a zkouším „nový recept“. Šetřím se doma, nechodím ven. Jsem doma stále s čelenkou či čepicí. Piji horké nápoje, jak jen horké je dokážu snést a hned potom si na kořen jazyka sypu probio. Cítím opravdové uvonění. Přechladnutí opravdu přešlo! Ne hned, ale klasické antibiotika mě minuly. Asi nic není stopro, ale tyhle informace mi v této chvíli nejspíš opravdu hodně pomohly.
Ano, vím, že mi GAPS dieta pomáhá. Už dost pomohla. Ale faktorů, co se do toho promítají, je mnoho…na GAPSu jsem už víc, jak 40dní a pro tentokrát se už cítím vyčerpaná… neuzdravuji se tak, jak bych měla, velmi málo spím, mám stále dosti stresů, to vše věc dost maří… Deníček běží pomaleji, já vím;) No, on nějak doběhne.
A tenhle článek? Byl vlastně o mých ušních problémech, ale taky o tom, že věřit jen slepě doktorům je trošku naučená naivita. Bez doktorů ani ránu, pomohli mi dost, to bez řečí. Ale nejsou vše. Už se nebojím říkat NE. Nebojím se žádat informace, jde o mě. Ve všem jen tiše poslouchat mi nepřijde záslužné, je to něco na způsob falešné poslušnosti, pohodlnosti, kdy přece: JÁ ZA TO NEMOHU, to mám takové geny, tak jsem se narodil/a, ….. a samozřejmě, JÁ TOMU NEROZUMÍM, problém řeší někdo jiný…. JSEM BEZ ZODPOVĚDNOSTI. Toto pohodlí se ale mstí. Až moc. Přijmutí zodpovědnosti nese totiž i výhody. Mnoho věcí není konečných;) pokud uznáme, že za věc nemohou „jen“ geny, pak můžeme měnit svět. Kéž se Vám to také daří. V míře, jaká je pro Vás možná a dobrá.
PS: Proto nyní tolik tíhnu k nadaci W.A.Pricea. Jsem stále více utvrzována v tom, že člověk může ovlivnit zdraví svých dětí, v tomto případě stravou. Nynějších i budoucích a není to závislé na „genech“, ale ani na našich jakýchkoli problémech. Je to mnoho o tom, že člověk první musí uznat své chyby. Pak se mu otevře cesta úniku ze zdánlivě bezvýchodné situace. Přijmutí zodpovědnosti přináší dobré plody.
GAPS – DEN DVACÁTÝ PRVNÍ. DÁT SE DOHROMADY…
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Jinak je třeba se první den po víkendu dát dohromady, hlavně nakoupit a navařit!
Udělám velkou dávku brownie z červené řepy, mám na to fakt chuť…ale dám si až zítra.
Večer koupím bio kuřátko (má přece tak jinou chuť, než to rychle rostlé…), dělám poctivý vývar a stehýnka nechám upéct na další den.
Jinak AM. jí máčené pekany! Nevím, jak to mají ostatní děti, ale naše cácorka prostě oříšky zvládá akorát jako rozmixované máslíčko, jinak se prostě dáví. I když kde oříšky vidí, tam by si jich přecpala pusinku…přitom znám kluka, co min. od roku jí ořechy normálně. A konečně jsme přišly na to, že měkčí pekany po namočení nesušit, ale přímo konzumovat je nejlepší. Změknou dostatečně. A am je miluje.
Mám neblahé posuny ve střevech, přece jen víkend zanechal své dědictví… večer průlomový průjem. Tohle není v pořádku...
Jídelníček:
Ráno: Míchaná vajíčka se škvarkama a dušenou zeleninou, olej z tresčích jater + probiotika S.B.
Odpoledne: Vepřový vývar se zeleninou a masem + pečené skopové + pečená zelenina
mezičas: kokos s medem, máčené vlašské ořechy, máčené pekanové ořechy
Večer: vývar, maso se zeleninou + probiotika C.D.
GAPS – DEN OSMNÁCTÝ AŽ DVACÁTÝ. GAPS NA NÁVŠTĚVĚ
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Návštěva proběhla celkem pohodově, hlad tentokrát nebyl;) Zeleniny bylo dost, a když už i chyběla, tak se zase našlo něco v mrazáku, co se ani loupat nemuselo. Takže paráda. K buchtám jsem si ostentativně čichala a zálibně se dívala na neGAPS jídla s myšlenkou, že jestli si dá m., tak si asi dám taky. A on si nedal…:( :DDD
Maminku jsem donutila uvařit pořádný gapsovský dvacetihodinový vývar z kuřecího a hovězího. Dokonce všem i chutnal:D Takže úspěch. Jen o Brownies se maminka vyjádřila něco ve smyslu – to je ale hnusné…:DD
M. už je v pohodě, podle všech indicií byla špatná stolice nedofermentovaným kefírem. Teď již pije i domácí kefír v pohodě bez příznaků. I slunečnicový chléb toleruje v pořádku. Ale při cestování prostě posuny do další fáze nehrozí…
Jediné, co vázlo, byla probiotika. Ve čtvrtek došla, v pátek je m. vyzvedával, ale zapomněl v práci. Takže jsme dobrali C.D. a potom bylo už jen S.B. – nedávala jsem si plnou dávku. V sobotu malý průjem. V neděli nic. Do této doby jsem měla stolici dobrou, pravidelnou, s malými výkyvy…co se děje? Že by cestováním??
Am. na návštěvě baští kde co…na jedné straně ji nechci nějak nutit do GAPSu (svoje si už užila), takže rýži k obědu od babičky dostane. Ale pak už jen člověk vidí, jak v té směsici dětí vyběhne a zase zaleze JEHO dítě a v ruce drží nespecifikovaný piškotkový řez a ještě čímsi plněný…:D Tak nevím…na návštěvě fakt nehrotím. Když já už mám na stravování tak absolutně jiný názor než ostatní…že nejlepší možný způsob, jak přežít s úsměvem, je s úsměvem mlčet;)
Jídelníček:
Hojné využívání domácích vajíček
Gapsovský slunečnicový chléb
Pečená a dušená zelenina s masem na více způsobů
Vývar z kuřecího a hovězího masa
Domácí tlačenka
Kysané zelí
Probiotika C.D. + S.B.
GAPS – DEN SEDMNÁCTÝ. ZASE CESTOVÁNÍ…
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Čtvrtek. Dnes je opět den C – tzn. cestování. To byl i jeden z důvodů, proč jsem si vždycky myslela, že u nás prostě GAPS nehrozí… moji rodiče, kteří budou muset být konfrontováni s naším novým jídelníčkem, aniž bychom ochutnali jejich domácí tradiční sváteční buchty. Že m. si opravdu nedá ani hlt piva, i když to je přece jenom troška… Mnoho návštěv, kde za krátkou chvíli se budeme snažit vysvětlit, že nebudeme jíst to, co nám nachystali… ale stejně jsme se těšila, i když jsem byla ulítaná jako stěhovavý motýl. Člověk řeší takové starosti, jako co bude po dobu mé nepřítomnosti jíst manžel (odjížděla jsem ve čtvrtek a m. dojel za námi až v pátek večer), co budu jíst já s dcerou po dobu cestování a min. další den aby byl nachystaný + jak vyřeším jídlo na víkend, + jsem cestovala s krosnou, kde se ještě vešel nočník pro malou (bez něj se prostě nevyčurá…) :DD Když vše zpětně píšu, tak to zní celkem šíleně, ale já si to fakt užila, připojila se mladší sestra a m. měla prostě z cestování vánoce.
Jinak na čtvrté fázi zkysneme asi déle… když se cestuje, tak se moc rozumně posouvat nedá…
Jídelníček:
Ráno: Míchaná vajíčka, olej z tresčích jater + kysané zelí
Odpoledne: Vepřový vývar se zeleninou a masem + probiotika C.D.
Cestování + mezičas: (Brownies z červené řepy), (banán), květákové placičky, pečená zelenina s masem
Večer: dušená a smažená zelenina a kuřecí maso (by maminka-babička) + probiotika S.B.
Potraviny v závorce jsou z pozdějších fází. Brownie je díky přidanému karobu na GAPS zakázané - viz 16 den a dále...
GAPS – DEN ŠESTNÁCTÝ
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Mno…včera večer jsem ještě uklohnila jakousi banánovou buchtu (http://zivakultura.cz/2016/02/bananova-buchta-vzhuru-nohama/), ale nějak chlubit se není čím… jen nechápu, že am. tak jela…recept určo dobrý, ale chyba bude někde mezi troubou a mojí maličkostí…
Hm..celé dopoledne prolítané…odpoledne peru a vařím (teď moje velice oblíbená činnost:DD). Užívám si pečené zeleniny (tu fakt můžu, to bych se ujedla) a snažím se něco upéct (jakože buchtového – tahle chuť stále není uspokojená…).
Zkouším brownies z červené řepy (http://zivakultura.cz/2014/03/brownies-3x-jinak/), pouze místo kakaa tam nasypu karob (myslím, že je to vhodnější na úvodní fázi, karob není zakázán, tudíž povolen. Kakao je sice povolené, ale jen semtam na plné). Noo…a slavím úspěch! Zkouším i kokosovou verzi, lidi, to jde fakt jíst! M. je z toho celkem na větvi, a že to musí donést ochutnat do práce, prý jestli uhodnou, z čeho to je. Heh..já se snad do té řepy zamilovala…chutná mi jak fermentovaná, tak pečená, tak v buchtě:DD
Jinak žádný posun, m.příznaky neodezněly, čekám s ním…jí to stejné, co já, pouze bez kysaného zelí. Syrovátku zatím nemá, kefír dnes neměl.
PS: večer mi je cosik na zvracení…asi jsem toho zplácala víc, než jsem měla…
Jídelníček:
Ráno: zeleninový guláš, banánová buchta
Odpoledne: pečená zelenina s masem + kysané zelí
zeleninový guláš
Večer: (smažená játra) na cibulce a pórku + květákové placičky s koriandrem + kysané zelí + probiotika C.D. + olej z tresčích jater
Mezičas: banánová buchta, (Brownies z červené řepy)
Smažená játra taktéž nejsou ok pro úvodní dietu, ale pro plnou v pořádku. Pro m. jsem tu trošku jemně restovaných jater neřešila – jediná úprava, co jí. Játra v biokvalitě jsou na gaps velmi doporučovaná kvůli mnoha lehce stravitelným látkám.
Jelikož už čas pokročil od doby psaní tohoto článku a časem publikování, tak musím doplnit, že KAROB je ZAKÁZANÁ POTRAVINA na GAPS. Moje malé přehlédnutí…. Účinky při pravidelném přejídání se později dostavily…
Můj GAPS deníček trošku zaostává....ale postupně bude doplňován. Když dát do kupy moje večerní zápisky tak, aby byly k přečtení, je tak nezáživná práce a ještě se u toho chce spát;)
GAPS – DEN ČTRNÁCTÝ A PATNÁCTÝ
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Z pondělí tu je jen jídelníček….člověk se snažil hlavně navařit, abychom nebyli o hladu…;)
Taky konečně došla probiotika obsahující Saccharomyces boulardi - kmen, který se prý věnuje likvidaci candid;) Mám je na doporučení poradkyně Žanety, tak uvidíme. Beru ode dneška.
Jídelníček:
Ráno: Podušená a osmažená zelenina na sádle + maso z vývaru
Vývar se zeleninou, vajíčko na měkko
Odpoledne: zavařená domácí tlačenka s kysaným zelím + hrnek vývaru
Večer: maso z vývaru + celerové hranolky + domácí majonéza + kysané zelí
Velký hrnek vývaru
Riskla jsem a ochutnala jsem plátek dýňového chleba. Uvidíme....
Úterý. Dnes bylo venku celkem chladno, sněžilo (kdo by to byl řekl?). Stále sedíme na čtvrté fázi. Já osobně se cítím celkem fajn, stolice normální, nic mě nebolí. Po včerejším krajíčku dýňového chleba mi nebylo nic, dnes si dám další. A odhodlávám se z mrazáku vytáhnout na zítřek i slunečnicový chlebík, kterého podezřívám z bolesti břicha minulý týden. Tak uvidíme. Dnes jsem pečivo nejedla, i když jsem si dopřála hrst vlašáků…
…jo, ale m. se necítí úplně v pohodě…od pátku minulého týdne má zase denně jemně průjmovou stolici. Mám podezření na kefír, je možné, že nebyl plně profermentovaný, přece jen to zkoušíme. Takže by to nejspíš chtělo vrátit se znovu o krok zpět a dát si syrovátku.
Večer si udělám tonikum ze syrových jater. Inspirovala jsem se Vyživující tradicí, ale moje zvláštní chutě (jako bych byla těhotná🙂 si řekly o zajímavou kombinaci samy. Syrová játra (min.14 dní prošlá mrazem) jsem naškrábala jako tatarák. Nemohu syrovátku – zalila jsem je tedy šťávou z kysaného zelí. Přidala jsem lžičku medu a jemně osolila. Asi to chtělo chvíli fermentovat na teple, ale riskla jsem to tak. A světe div se – já se nepozvracela a ještě mi to opravdu chutnalo! :DD
Jídelníček:
Ráno: zeleninový guláš
Odpoledne: domácí tlačenka s kysaným zelím
Vývar se zeleninou
Večer: zeleninový guláš + smažená vejce s orestovaným avokádem
Tonikum ze syrových jater
Mezičas: hrst ořechů, půlka banánu, lžička medu
Kysneme na 4. Fázi úvodní diety (mají se bez příznaků projít tyto potraviny, dál se posunuje vždy po odeznění špatné stolice či bolesti břicha):
Pečené a grilované maso - OK
za studena lisovaný olivový olej, X
zeleninový čerstvě vymačkaný džus, bez dužiny, X
„chléb“ z mletých ořechů nebo kokosové mouky OK (částečně – myslím pouze já)
Tonikum ze syrových jater. Na GAPS to není předpis, beru to pouze jako vyživující doplněk.
GAPS – DEN DVANÁCTÝ A TŘINÁCTÝ. HLAD
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Mno…první vycestování s GAPSem nedopadlo nejlíp… Tiše jsme se shodli, že téměř devadesátiletého dědu, který opravdu špatně slyší, nebudeme žádným výkladem o dietě zatěžovat a prostě to zamlžíme. Eh…rozepisovat to asi moc nebudu. Konečně, děda hlady netrpěl🙂 Aby náhodou neměl hlad, tak si na něj vzpomnělo i ostatní příbuzenstvo, důsledkem čehož měl přebuchtováno (buchty a pečivo všeho druhu i stáří o téměř nespecifikovaném množství). Hned při příchodu do kuchyně udivilo několik bochníků chleba sušících se na radiátoru (asi pět velkých), ze kterých byly poctivě ukrojeny dva plátky a dost. To jen tak pro představu, stůl byl ostentativně plný pořád. Děda měl obrovskou radost, že mu zásoby konečně s naším příchodem zmiznou. Jak se mýlil…. Abychom to moc nerozváděli, tak jsme se vymlouvali na to, že jsme najezení… ale lhát se nemá a to myslím smrtelně vážně. Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat…
Hladovění…jak je kruté při plném stole….🙂 To máme za to lhaní. Tak.
Naše zásoby byly neplánovaně poskrovné, alébrž vše oříškové jsem preventivně nejedla a čekala na mlhavou bolest břicha. Naštěstí nepřicházela, tak jsem raději v sobotu ráno hladověla s dvěma kokosovými muffinami až do oběda -zásoby se krátily, neprozřetelně jsem jich večer ujedla. M. hladověl se mnou….zbytek muffinů mi nechal, oříškový chleba mu nejel…am. si dala od všeho a jako jediné jsem jí udělala vajíčko, když děda na chvíli odešel (vykládal při přípravě oběda – přece jen už byl delší dobu sám).
Konec lkaní. Navařeno, najezeno. Byli jsme o zelenině a mase. Děda měl navíc brambory a do vývaru nudle. Víkend odešel a my přežili. Snad poučeni…bolest břicha se jen vzdáleně párkrát ozvala a umlkla. Tuším ty ořechy…chvíli je vynechám, asi toho bylo moc nového. Možná i neplánovaný hlad trošku pomohl🙂
PS: Změna smýšlení se pozná na zaběhnutých věcech. Dědova klasická otázka: „tak já dám kočenkám zbytek polivke, ja?“ Moje reakce na dva dny tažený vývar byla téměř prudká – NE! Děda pouze odtušil: „Tak já jim teda dám granule.“
Jídelníček:
Ráno: dva kokosové muffiny
Odpoledne a celý víkend : vývar s masem a zeleninou, pečené skopové S květákovou kaší, pečená zelenina s masem, kysané zelí, probiotika
GAPS – DEN JEDENÁCTÝ. CESTOVÁNÍ A BOLEST BŘICHA
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Pátek ráno. Probudila jsem se, dala si zeleninový guláš, ale je mi jaksi nevalně…začne mě pobolívat břicho a to na pravé straně, jako by zlobil apendix…vážně uvažuji, jestli nemám slepák. Zatím to není nějak akutní, tak peču druhý GAPS dýňový chléb, protože máme na víkend odcestovat za dědou. Mám trochu shon, sbalit (kromě tradičního kufříku to je teď všechna zelenina, maso, probio…ještě běžím nakoupit.). Taky jdu péct klasické kynuté buchty plné cukru a bílé mouky (pro dědu), protože má babičku v nemocnici a GAPS dobrotama ho trápit nebudu:D. Mno a dát si nemůžu… Uff…
Ochutnám dýňový chlebík. Chuť by snad i šla, ale na slano opravdu jíst nejde…max. s máslem a medem. Ale to už mě zas rozbolelo břicho. Konečně mám podezření, že mi chlebíky neudělaly dobře a to ani jeden. M. se tváří, že je v pohodě. (krom chutě „chlebů“ – odmítá jim chleba říkat)Hm…že bych ještě nemohla ani semínka a ořechy? Jinak by to vysvětlovalo i to, proč mi je většinou těžko, pokud si dám nějaké jídlo z pozdějších fází, většinou totiž obsahovalo ořechy nebo jsem je k tomu alespoň zakousla…je to zvláštní, ale před dietou jsem na ořechách celkem ujížděla a nej pro mě bylo, když jsem to mohla zapít mlékem nebo si dát jogurt…a teď ani jedno?
Každopádně mám pořád strach ze slepáku. M. mě nakonec přesvědčí a tak jedeme za dědou. V případě zhoršení stavu bychom do nemocnice stejně vyrazili.
Ještě jsem alespoň upekla kokosové muffiny s banánem, abych něco měla pro případ nouze. Poprvé cestování s GAPS…
Jídelníček:
Ráno: zeleninový guláš, krajíček slunečnicového chleba s máslem
Odpoledne: palačinky s medem a banánem
V mezičase 2 hrnky vývaru, dýňový chlebík
Večer: vývar se zeleninou + probiotika
(kokosový muffinek).
GAPS – DEN DESÁTÝ
M. čtvrtá fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Dnes celkem pohodový den. M. dnes přestupuje na čtvrtou fázi, proto jsme dnes měli již tradiční (u nás) pečené skopové na česneku. A nějak mi vůbec nevadilo, že k tomu nebyl brambor🙂
Taky jsem se pokoušela péct. Zítra ochutnáme náš první GAPS chléb – ze slunečnicových semínek. Tak uvidím🙂
Dnes jsem si hrála s výrobou kokosového mléka a hlavně mouky (kupovat ji bych prostě doma neobhájila:D). A to čerstvé mléko mi fakt přišlo k chuti. A palačinky mi vlastně taky chutnaly…
M. už ode dneška jede na domácím kefíru.
Ráno: Smažená vajíčka, (kokosový muffin) + hrnek vývaru
Odpoledne: Pečené skopové na česneku + květákové placičky + kysané zelí + domácí majonéza
(Muffin, banán), vývar s masem a zeleninou, čerstvé kokosové mléko
Večer: zeleninový guláš + květákové placičky; palačinka s medem a (banánem) + probiotika
Krajíček GAPS slunečnicového chleba s máslem
(potraviny v závorkách jsou zařazeny z pozdějších fází)
Večer jsem ochutnala já i m. čerstvý vychladlý GAPS chléb ze slunečnicových semínek. Nevím, jestli se úplně povedl, měla jsem z něj zvláštní pocit…
Děkuji za srdíčko. Potěšilo, i když nevím, kdo mi jej věnoval...
GAPS – DEN DEVÁTÝ
M. třetí fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Dnes volnější den, trochu krok zpátky. M. vynechal kysané zelí, dál pokračuje v syrovátce i celých vajíčkách. Máme hlavně vývar se zeleninou a masem. M. i já máme klidný žaludek i obstojnou stolici (rozptyl něco mezi 2-4). Zítra tedy dle mého můžeme postoupit dál, potíže s trávením dělalo pro m. asi to kysané zelí...
Já i am. si užíváme kokosových muffinů. Joo..jen tak se do něčeho pečeného zakousnout…asi je budeme dělat častěji.
Jídelníček:
Ráno: Míchaná vejce + vývar se zeleninou + olej z tresčích jater
Odpoledne: gaps sekaná + květákovo-brokolicová kaše + kysané zelí
Večer: vývar s masem a zeleninou + probiotika
Ochutnala jsem (kokosový muffinek).
(potraviny v závorkách jsou zařazeny z pozdějších fází)
GAPS – DEN OSMÝ. TEST CITLIVOSTI
M. třetí fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Ráno si m. stěžuje na těžký pocit v žaludku, taky má větší větry. Chtěla jsem začít s další fází úvodní diety, ale tahle zpráva mě trošku vrátí zpátky. No dobře. Jedeme moc rychle, ospravedlňuji to finanční, časovou náročností a v neposlední řadě mírným reptáním rodiny na samou vařenou zeleninuJ Ale když už teda jedeme úvodní dietu, chce se na to trošku zaměřit. Problém – nových potravin měl m. teď dost. V potaz přichází syrovátka, od neděle pije už hrnek syrovátky denně, dnes je úterý, prý už je to divné od pondělí. Dále kysané zelí (začal je jíst taky od neděle) a vajíčka (tedy v neděli měl nově i bílek)…hm, nějak jsme to přepískli…
Nic, večer zkusíme test citlivosti. Jedeme podle doporučení Žanety z zivakultura.cz. (http://zivakultura.cz/2013/03/den-9-test-citlivosti/) Oba zkusíme syrovátku, kysané zelí, bílek a pro porovnání filtrovanou vodu. Trochu si od všeho dáme na vnitřní stranu zápěstí a jemně škrábnem desinfikovanou jehlou, do čtvrt hodiny se pokus kontroluje. Já syrovátku zatím vůbec nezkouším pít, dle doporučení Žanety vynechávám mléčnou řadu kvůli kvasinkám. Tak chci vidět, co by mi to dělalo. Mléčná řada je tak jaksi mimo fáze, někteří ji mohou nasadit hned, jiní třeba až po půl roce na GAPS…
Výsledek je nadmíru překvapivý…vychází mi jemná intolerance přímo na syrovátku, naopak m. zase reaguje na kysané zelí…takže až tak překvapivé to není.
Do příště se stále budu vyhýbat mléčné řadě (skončila jsem u másla, to jsem si neodpustila🙂) a m. teď nebude chvíli pokoušet kys.zelí. I když reakce nebyla velká, posuďte sami. Jak popisuje Žaneta, kdybychom nebyli na úvodní dietě tak citliví, tak možná nereagujeme vůbec, kdo ví.
1 - filtrovaná voda. Škrábla jsem dvakrát, proto je to tam červenější, ale jinak škrábanec nijak nenaběhl. 2 - vaječný bílek, 3 - syrovátka (je jasně naběhlejší, červené jsem to tam měla ještě na třetí den) a 4 - kysané zelí
Jinak s tou syrovátkou…něco na tom bude, i když nejsem off. na nic alergická, tak v mládí jsem minimálně silnou intoleranci na mléko a vůbec mléčné výrobky projevovala. Když mi někdo vnutil sklenici mléka, tak si pamatuji silné pocení po celém těle. Až na vysoké jsem začala pít mléko, jíst jogurty… a to pouze kvalitní…
Večer ještě upeču kokosové muffiny, musím něco udělat s tím kokosem a kokosovým mlékem v lednici. Hm…ale povedly se, ještě ten večer neodolám. M. má smůlu, jelikož je zatím stále na třetí fázi…(nemůže ještě pečené a taky jsem tam strčila banán – pečený od páté fáze). Vzhledem k mírným problémům se posouvat dál nebudeme.
Jídelníček:
Ráno: Míchaná vejce + vývar se zeleninou + olej z tresčích jater
Odpoledne: gaps sekaná + květákovo-brokolicová kaše + kysané zelí
Večer: vývar s masem a zeleninou + probiotika
Ochutnala jsem kokosový muffinek.
Semtam hrnek vývar
GAPS – DEN SEDMÝ
M. třetí fáze úvodní diety + pro mě potraviny z pozdějších fází
Ráno m. luxusní snídani z nedozrálého avokáda – viz recept. Fakt luxus…(cenově, na chuť si je potřeba zvyknout🙂
Ráno máme návštěvu, absolutně nevím, čím bych ji mohla uhostit…mám spásný nápad a dělám banánové palačinky. A byla to trefa;) (snad:D) Aspoň am. jedou.
Odpoledne jdu na velký nákup zeleniny. Připadám si jako králík, na minitrhu vykupuji polovinu mrkve🙂 Neodolám a koupím i šííleně drahou dýni. Taky těžkou…asi proto mi am. utekla do otevřených vrátek školky a já s celým nákupem ji naháněla po všech houpačkách…ta cácora má taky energie…
Nestíhám vařit, v mezičase koušu do oloupaného jablka (apoň si ho teda oloupu - menší dráždění střev, i když u některých jablíček bych se zakousla i do šupky…jablko je poslední fáze úvodní diety). A večer korunuji den dýňovými palačinkami s medem a se skořicí. Nejsem si tak úplně jistá tou skořicí, ale právě tahle chuť je celkem ok.
A další úspěch🙂 majonéza v lednici pěkně ztuhla, tak jsem ji znova mixla. Luxusní. Hned jsem si ji dala s kouskem sekané🙂
Orestované avokádo s míchanými vajíčky
Jídelníček:
Ráno: míchaná vajíčka s osmaženým avokádem + vývar se zeleninou + olej z tresčích jater
Dopoledne: (banánové palačinky, oloupané jablko)
Odpoledne: Míchané vajíčko, vývar se zeleninou
Večer: dýňové palačinky s medem a skořicí, (gaps sekaná ze zbytků) + květákovo-brokolicová kaše + kysané zelí + domácí majonéza z ghee, probiotika
Večer detoxikační koupel z mořské soli (guerande) (já jen nohy…bylo to neskutečně uvolňující)
(potraviny v závorkách jsou zařazeny z pozdějších fází)
GAPS – DEN ŠESTÝ
Úvodní dieta 3.fáze + pro mě potraviny z plné diety
Dnes je neděle. Pěkně si celá rodinka pospíme, zablbneme v peřinách (to má naše malá am. straaašně ráda🙂 Snídaňka se nese ve slavnostním duchu opravdu dobrých smažených vajíček a talířku vývaru pro každého. Krásný den.
Odpoledne došla sestra na oběd, donesla hořčici bez cukru a zaexperimentovala jsem s domácí majonézou z ghee. Eh…jak se mi nikdy nesrazila, tak teď fakt jo:D Jinak k obědu byly masové kuličky dušené na zelenině…no…žádný zázrak…smažené by byly lepší, ale to m. ještě fakt nemůže…zato co se týče zeleniny, tak je stále lepší a lepší…musím se pochválit:D
Jinak dnes pohoda. Odpoledne na mši a delší procházka, nedělalo mi problémy spící am.odnosit (ještě přitom pila). Takže síly mám relativně dost. Zato večer odpadám….dojídám zbytky ze soboty a pátku. Ale není mi z toho moc volno…asi už bylo jídlo dost staré…
Zjišťuji, že máme doma tři avokáda. Jedno už plesnivé, druhé akorát staré a třetí nedozrálé. Začnu plesnivým (moc měkké na konci), m. se zděsí, za co utrácíme a nakáže rozdělat všechny, i když to poslední evidentně není…tak ještě uklohním avokádové palačinky z toho akorát (am. jedou, m. celkem taky a já jim je nechám…). A to nedozrálé? Bude mít zítra m. ke snídani. 🙂
Dnes mi kokosové palačinky nevadily…možná to bylo i tím, že nebyly teplé (a že se začíná s kouskem…). I na tu chuť jsem již přišla. A se mnou i am.🙂
M. dnes začíná třetí fázi, myslím, že není nutné jej déle zdržovat na druhé. Jen nového ochutnal dnes možná víc, než měl…jak smažená vajíčka, tak kysané zelíčko i jelikož bylo avokádo zralé, tak i to…
Jídelníček:
Ráno: smažená vajíčka na ghee + talíř vývaru se zeleninou + olej z tresčích jater
Mezičas: kokosové palačinky
Odpoledne: Vývar se zeleninou, masové kuličky dušené na zelenině + dušená zelenina na skopovém loji a vývaru + kysané zelí + zdrclá majonéza
Večer: Vývar, palačinky, dojídání zbytků z neděle + probiotika + kysané zelíčko
GAPS – DEN PÁTÝ
Úvodní dieta+ pro mě potraviny z plné diety
Člověk by nevěřil, jak ten čas letí…hnedle jsem na dietě pátý den. Už celkem v pohodě…S am. jsme toho celkem venku naběhali, cítím se silná normálně, žádné bolesti nepozoruji…
Zvládla jsem sobotní úklid, navařit. M. byl celý den u rodičů, pracoval manuálně. Jídla měl nabaleného na celý den + dvě termosky vývaru. Měl k tomu skleničku se syrovátkou a nařízeno si po jídle dát hlt. Provedl:D Nijak si nestěžoval, že v pohodě. Jediný prohřešek byl hlt slazeného čaje, netušil, že mu ho osladili:D Já jsem pro změnu byla dnes na mši a u příjímání (tj. proměněný nekvašený chléb z bílé mouky). Taky neřeším:D i když bych ze sebe mohla dělat celiaka a přijímat pod druhou způsobou (proměněné víno).
Jenom am. dnes stagnovala. Ráno se jí ptám, jestli si dá vývarek –nee. A borůvky se smetánkou? Jojojojo!!! A okamžitě vstala:D Tak se nesl celý den. Vajíčko? Nee. Banánek! Pak jablíčko! A to jí stačilo (spolu s kojením) celý den…až večer si najednou dala maso a překvapivě i květák a brokolici!
Zkusila jsem zařadit další gapsovský recept z pozdější fáze, a to kokosové palačinky. Mno…chuť mě trochu zklamala, am. je prostě nejedla. Ale myslím, že jako recept se povedly, to jo…jen mi teď po všech jídlech zařazených mimo úvodní fáze není úplně volno…mívám těžší žaludek, jako teď. I když je pravda, že jsem se jich prostě najedla (omluva za moji nenažranost je ta, že jsem už měla fakt hlad a příprava domácího kokos.mléka a mouky mi trošku dala zabrat časově….jinak na GAPS je typické, že se se vším začíná POMALU, vždycky JEDEN hlt, ukousnutí….:DD A já prostě sbaštila hned tři palačinky i s borůvkama (taky pozdější fáze). M. jede dle předpisu (i když hodně rychle) a nemá zatím žádné problémy….tak nevím, možná se pokorně vrátím zase na začátek:D
Jídelníček
Ráno: Skopový vývar s masem a zeleninou
Svačina: (květákové placičky, kysané zelí)
Oběd: (kokosové palačinky + borůvky s banánem + kokosové mléko – těžší žaludek)
Trošku zelíčka, hrnek vývaru
Dušené maso na cibulce s květákovou kaší a brokolicí (na probiotika jsem zapomněla)
(potraviny v závorkách jsou zařazeny z pozdějších fází)
GAPS – DEN ČTVRTÝ
Úvodní dieta 2.fáze + pro mě potraviny z plné diety
Dnešek se nese ve znamení květákových placiček. Včera jsem květákovou kaši vytunila naším česnekem a to jsem neměla dělat… normální člověk vydržel jen pár soust… protože pro m. česnek (hlavně v takovém množství) ještě nebyl ok, tak jsem samaritánsky celou kaši nechala pro sebe. Už jsem nevěděla co s ní, tak jsem přidala vajíčka a udělala placičky (povoleno od 3.fáze), ale chuť česneku byla stále velmi intenzivní…no, alespoň něco na ty moje candidy…
Udělali jsme si gravlax (fermentovaná ryba). Celkem jsem se na něj těšila, ale nijak výraznou chuť neměl…možná to bylo tím, že jsme neměli kopr…m. ho odmítl jíst, prý to není tatarák🙂 Tak jsem se pokusila o domácí verzi, ale stejně mi ho nechal. A zase jsem všecko spořádala já… (byl tam syrový žloutek, tak jsem již znova neuchovávala). Hm…jemně mě to prohnalo(4)…(poprvé se má jíst vždy jen malý kousek! Zásadně nedodržuji…)
M. byl dnes na vývaru, dušeném mase se zeleninou, probiotikách a jedné lžíci syrovátky; stolici měl 3. Já mléčnou řadu nezačínám kvůli kvasinkám, i když mám na syrovátku velikou chuť...
Byl dnes sice pátek, ale půst od masa jsme nakonec nedrželi…my měli půst od chleba;) Ještě je to náročné…
Jídelníček:
Ráno: vývar s masem a zeleninou, trochu zelí
Dopoledne: ( placičky z květákové kaše)
Odpoledne: vývar s masem, zeleninou a syrovým žloutkem, (smažená ryba) s dušenou zeleninou + kysané zelí
Večer: Dušené maso se zeleninou, (smažená ryba), 2 hrnky vývaru + probiotika
(Hrst vlašáků + jablíčko (těžší žaludek))
(Kysané zelí) + gravlax + (placičky)
(potraviny v závorkách jsou zařazeny z pozdějších fází)
Téměř NEUVĚŘITELNÉ. Vpravo je noha tkzv. "normální", tak před vánoci vypadala i moje levá noha. Poznáte mezi nimi rozdíl? (upozorňuji, že už je to opravdu lepší, než to bylo.) Den před Vánoci jsem si u levé nohy zlomila palec, nohu měla chvíli v dlaze a pak ortézou měla palec zafixovaný sousedním prstem. Ale tenhle výsledek jsem fakt nečekala....
GAPS – DEN TŘETÍ. ZVOLNĚNÍ
Přechod na plnou dietu+ m začátek druhé fáze
Dnes zkusím zvolnit. Kolena i klouby na rukou mě bolely i ráno. Tak jsem si dnes nedala ráno probiotika, abych zmírnila detox. Zkusím jíst více kysaného zelí, pokud mi z něj bude dobře a pomalu i domácí kefír.
M. dnes do práce vstal pozdě…jak říkal, „bolí ho celé tělo“…možná by taky měl zvolnit…
Konečně mám stolici, zácpa to není, klasifikuji jako 2. Celkem uspokojivé.
Ráno jsem si honem dala vývar s masem a zeleninou, aby mi náhodou nebylo zase špatně. Moc jsem si pochutnala na smažených vajíčkách na přepuštěném másle (povoleno od třetí fáze) a dala jsem si i olej z tresčích jater. Bylo mi dobře. Nejsem typický GAPS pacient a tak jsem už celkem v pohodě udělala banánové palačinky (normálně povolené od páté fáze úvodní diety). Mno…úplně mi to nějak nesedlo, měla jsem trošku těžší žaludek. Jen přemýšlím, jestli to nebylo vlašáky… I s přechodem je třeba trošku zvolnit….(a nedala jsem si k tomu ani vývar, ani zelíčko…)
Dopoledne jsem si psala gaps deník, ať prostě vím. Když už to dělám – tak jsem začala i publikovat. Vždyť mě samotné neskutečně pomohl deníček od Žanety na zivakultura.cz! Am. se přitom dívala na krtečka. Já prostě nebyla schopná se hýbat, jak jsem byla unavená…tak jsem ji nechala…ale byla úžasná, čurala přitom na hrníčku a baštila kysané zelíčko:DD
Odpoledne je mi dobře. Dnes jsme taky nešli nikam ven a prší. Mám sílu něco dělat. Prostě pohoda. Jen – začalo mi kvasinkové svědění, o kterém jsem dva dny ani nevěděla..??
Je mi tak dobře, že si dávám k večeru po jídle i jedny probiotika + trošku zelíčka. ??
A přijde mi, že jsem jak na povel, hned pociťuji účinky detoxu. Udělá se mi slabo a začne mě bolet kloub na ruce. M. pouze konstatuje, že je to psychické, tak nevím;)
Napsala mi Žaneta z zivakultura.cz. Takže – doporučuje jiná probiotika, Sacchromyces boulardii (na kvasinky)a dávkování nižší. Collon Dophilus co mám, mají v jedné tabletě 10miliard živých bakterií (maximální denní dávka je 15-20miliard, to je ten problém🙂 Prý jsem měla tobolku i vysypat a rozpůlit…
M. měl dnes stolici mírně projímavou (4), přesto myslím, že je čas na 2.fázi úvodní diety pro něj. Do večerního vývaru dostane syrový žloutek. Odpoledne již ochutnal přepuštěné máslo.
Jídelníček:
Ráno: vývar s masem a zeleninou
Svačina: (smažená vajíčka na přepuštěném másle) + olej z tresčích jater
(Banánové palačinky + vlašské ořechy - mírně těžký žaludek)
Odpoledne:Vývar s masem a zeleninou, šťáva z kysaného zelí
Večer:
2vajíčka naměkko, (kysané zelí), trošku vývaru
(Jablíčko po dceři)
V mezičase heřmánkový čaj s medem
(potraviny v závorkách jsou zařazeny z pozdějších fází)
Banánové palačinky s vlašskými ořechy
GAPS – STRUČNÝ POPIS JEDNOTLIVÝCH FÁZÍ DIETY
Dieta je úplně popsána v knize od Natasha Campbel-McBride: Syndróm trávenia a psychológie (v češtině dosud nevyšlo, je možné si ji přečíst i v originále: GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME), doplňkově na webu: http://zivakultura.cz/
Jednotlivé fáze rozepsány zde: http://zivakultura.cz/uvodni-dieta/
K tomu pro ujasnění je dobrý tento článek: http://zivakultura.cz/2012/06/syndrom-zvysene-propustnosti-streva/
Zkráceně výtažek z zivakultura.cz:
Úvodní dieta má za úkol zaléčit a zacelit střevní stěnu a tím odstartovat celý proces léčby. Většina GAPS pacientů má velice špatné zažívání, ať už mají či nemají s tím spojené problémy. Pomocí GAPS diety se střevo vyčistí od staré vlákniny a dalších nepotřebných látek, které mohou střevo dráždit. Střevní stěna se obnovuje tím, že staré a opotřebované enterocyty jsou, dá se říci odřené a je potřeba je nahradit novými. Aby se tak stalo, musí být vaše střevo velice dobře živené pomoci látek, které obsahují amino kyseliny, želatinu, glukosaminy, tuky, vitamíny a minerály, což jsou jednoduše řečeno látky, ze kterých se vnitřní stěna vašeho střeva skládá. Tato buněčná výměna je více méně řízena zdravými bakteriemi, které žijí na vnitřní stěně vašeho střeva. Bez těchto bakterií je léčba nemožná.
Úvodní dieta GAPS je velice bohatá na všechny výše zmíněné faktory, tak potřebné k samotné léčbě.
Pro lidi bez vážných zažívacích obtíží je úvodní dieta také důležitá, ale mohou ji zvládnout za pár týdnů. Ale i tak je důležité si jí projít. Jinak se může stát, že se pořádně neodstartuje proces léčení a může to vést k problémům v budoucnosti.
Úvodní dieta se skládá ze šesti fází. Tyto fáze jsou nesmírně důležité pro pacienty trpícími potravinovými alergiemi a jinak se projevujícími typickými příznaky. Během ní nastává největší detoxifikace organismu od špatných bakterií. Díky postupnému přidávání potravin mají střeva čas se rychle zahojit a lépe začnou akceptovat i potraviny, které jinak netolerovaly.
1.FÁZE
Základem jsou kvalitní masové a rybí vývary (hlavní lék), dále dobře uvařená zelenina ze seznamu povolených potravin, vařené maso, mořská sůl, 1-2 lžičky šťávy kysaného zelí denně, čaj z čerstvé máty, zázvoru či heřmánku, trochu medu.
Patří zde i kvalitní probiotika, velmi zvolna nasazovaná, plná dávka 15-20miliard živých bakterií na dospělého člověka/den
Dále detoxikační koupele
2.FÁZE
Vše z první fáze
Žloutek, později i celé vajíčko (bílek vždy tepelně upravený), domácí přepuštěné máslo, dušené maso a zelenina, fermentovaná ryba, čerstvé bylinky
3.FÁZE
Zralé avokádo, Dýňové palačinky, fermentovaná zelenina (celá, předtím šťáva z kys.zelí), míchaná vajíčka (na hodně tuku).
4.FÁZE
Pečené a grilované maso, za studena lisovaný olivový olej, zeleninový čerstvě vymačkaný džus, bez dužiny, „chléb“ z mletých ořechů nebo kokosové mouky
5.FÁZE
Loupaná vařená jablka, syrová zelenina (první salátová okurka, měkké části zelí, pak mrkev, rajče, cibuli…), ovocný čerstvě vymačkaný džus
6.FÁZE
Oloupané syrové jablko, domácí pečené produkty na plné gaps, ostatní syrové ovoce na gaps
Vždy by jídlo mělo obsahovat hodně kvalitních živočišných tuků, k hlavním jídlům by měl být vývar (alespoň na zapití) a probiotické kultury v podobě kvašených výrobků či probiotik.
Z jedné fáze do druhé je možné přejít, až jsou potraviny dobře tolerovány (indikátorem je vaše bolest břicha a změny ve stolici).
Úvodní dietou je možné projít za pár týdnů, pro těžké pacienty i pár měsíců. Vše je individuální.
GAPS – DEN DRUHÝ. KRIZE
Tedy, tak brzo jsem krizi nečekala. Po včerejší večerní neskutečné bolesti kolen jsem ale něco čekat mohla… Ráno jsem vypravila m. do práce, am. se vzbudila taky, vypadalo to v pohodě. Jenže než jsem si stačila cokoliv dát do žaludku, tak am. znovu usnula u prsa, já prostě s ní… celou dobu u prsa a já se vzbudila totálně vyčerpaná. Třásly se mi kolena, měla jsem velkou slabost. Přemýšlím, jestli to není LOW-CARB (málo sacharidů), a nebo jsem nemocná, ale to je trošku jiné…i když jsem se snažila jíst dostatek zeleniny, asi jí nebylo dost, vzhledem k tomu, že kojím… vývar dobrý, ale nezvládl to spravit. Dala jsem si na talířek všechnu mrkev, co jsme ještě měli, ale malý sabotér mi jí půlku snědl na posezení;) V háji… je mi fakt zle… dala jsem do pračky, ale můžu už jen sedět… kdybych nebyla na dietě a krátce po měsíčkách tak řeknu, že jsem těhotná🙂 A mám chuť na koblihy! Hmm… je mi na zvracení. Posílám jednu střelnou modlitbu, protože v krizi jsem schopná všechno hodit za hlavu. A uvařím si heřmánkový čaj s pořádnou lžící medu. Téměř zázračně se mi udělá líp…. Low-carb?....? Píšu dotaz na zivakultura.cz, ale nedělám si naděje, že brzo odepíší… posílám sestru na nákup, já bych to asi nedala…
Postupně se mi udělá lépe, zle mi už není a večer už mám celkem normální sílu…taky jdu pozdě spát, protože potřebuji dát do pořádku velký hrnec s vývarem, který se tu pomalu vaří dva dny.
Am. má ukázkovou stolici, asi 3. Hm…ta dietu snad fakt nepotřebuje:D
Bolí mě kolena a klouby u prstů. Zjišťuji, že jsem si neplánovaně brala plnou dávku probiotik(tj.20miliard živých bakterií/den). Takže asi fakt detox. To jsem v úmyslu neměla…ani mě nenapadlo, že to bude tak nárazové. Tuhle dávku jsem si někdy dala i po antibiotikách a žádný die-off efekt jsem nepozorovala…asi je k němu potřeba právě i ta změna stravy a se vším se prostě začíná postupně.
Odepsala poradkyně na GAPS. Vzhledem k tomu, že kojím, mi důrazně doporučila přejít na plnou dietu, protože při úvodní je detox velký…hm…a já se snažila být tak připravená a brát to poctivě. Každopádně má pravdu. Večer na vše rezignuji a prostě po am. dojím, co nechala…kus jablíčka, banán a vajíčko. Pochutnala jsem si. K tomu jsem neodolala pár vlašáků (máčených a sušených v troubě, skladovaných v lednici). Přijde mi, že na vše reaguji v pohodě.
m. chce ovšem úvodní dietou projít plně. Už mu ale nemůžu dělat podporu…aspoň mu nebudu říkat, co jsem jedla já;) Dnes jedl to samé, co já, kromě večerního dojídání. Po večeři dokonce řekl, že to bylo výborné…?? :DD Detoxikační koupel jsme si dnes nedali nikdo. I m. bolí celé tělo, hlavně kolena a lokty…
Dnešní jídelníček:
Nalačno filtrovaná voda s citronem
Ráno skopový vývar s masem a zbytkem mrkve + probiotika
2x Heřmánkový čaj s pořádnou lžící medu
skopový vývar s masem a zbytkem mrkve + probiotika
maso vařené ve vývaru + květáková kaše + brokolice
Večer maso vařené ve vývaru + květáková kaše + brokolice + dvě lžíce šťávy z kysaného zelíčka
Skopový vývar se zeleninou
dojídání po malé - vajíčko, kousek bánánu a jablíčka, pár vlašských ořechů
GAPS – DEN PRVÝ
Úvodní dieta - první fáze
Budík na šest hodin, chci připravit vývar na požívání, dovařit zeleninu atd. Budík úspěšně zaklapnu a vstávám v sedm. Blahořečím svému andělu strážnému, že malá tu hodinku spí v klidu a já mohu pracovat. Dnes opravdu chci s dietou začít, nebo se vůbec neodhodlám! A je mi jasné, že pokud nebudou věci nachystané, tak m. odejde do práce s rezignací a k dietě se neodhodlá…
Ráno celkem v pohodě, skopový vývar mě neskutečně navnadil, plný masa a zeleniny mi vydržel na půlku dne bez toho, aniž bych pociťovala hlad a musela svačit. Stačila snídaně.
M. byl celkem spokojený.
Jsem překvapená, jak jsem celkem plná energie a jak málo mi stačí na uspokojení. Kdybych si dala rohlík, tak mám za chvíli hlad🙂
Večer m. krize. Vývar s masem mu nestačí, chce takzv. něco pevného do žaludku, prostě „hutného“, jak se vyjádřil. Dobře… tak já teda začnu vařit:D Udělala jsem květákovou kaši a přidala brokolici. M. to uspokojilo a mě vlastně taky.
Co mě štve je večerní neskutečná bolest kolen. Že by die-off a začal detox? No to je brzo… že by kvasinky odcházely ve velkém? Každopádně zítra ještě nebudu zvyšovat dávku probiotik, dvě asi stačí… a detoxikační koupele přenechám m., přece jen kojím. Svědění od kvasinek je jen část dne, pak přestává…
A naše malá am.? Neskutečně si užívá výva(r)ku, jak se vyjádřila a baští maso s mrkví ve velkém. Ale úvodní dietou ji trápit nebudu, i když je to dieta pro děti…stejně si hned řekla o jablíčko. Tak bude na plné rovnou. V mrazáku bude mít pro případ i náš domácí celozrnný kváskový chleba, kterého jsme se teď museli zříci a to mě vlastně nejvíc mrzí (když už je tak krááásně vychytaný)…uvidíme. Nás trošku proháněl, ale am. z něj měla ukázkovou stolici.
Tedy pro pořádek:
Ráno nalačno filtrovaná voda s citronem
Skopový vývar plný masa a zeleniny (mrkev a celer, dobře uvařené) + probiotika
V mezičase čerstvý zázvorový čaj
Odpoledne taktéž skopový vývar s masem a zeleninou + probiotika
Večer maso vařené ve vývaru + květáková kaše + brokolice + jedna lžíce šťávy z kysaného zelíčka
m. večer detox. koupel s jablečným octem, já si tam namočila alespoň nohy;)
GAPS – DEN NULTÝ. JDU DO TOHO!
Pro ty, kteří ví, co GAPS je, je první odstavec pouhé opakování…
Co je GAPS? … něco jako „lék na všechny nemoci“ a snad ne s tak velkou nadsázkou řečeno. Pěkně je to zde: http://zivakultura.cz/2012/06/co-je-to-gaps/
Zkráceně: GAPS= GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME, což při překladu do češtiny popisuje to, že naše střevní flora, tedy bakterie které máme ve střevech, má obrovský vliv na stav naší psychiky a může přímo či nepřímo ovlivňovat náš celkový zdravotní stav. V praxi to tedy znamená, že stav našeho zažívacího systému je v podstatě klíčovým bodem našeho zdraví.
Jak to laicky vysvětluji m. a těm, co se ptají: ve střevech je toho hooodně…toho dobrého i zlého. Pokud vše funguje jak má, tak se toho zlého není třeba bát. Candidy a spol. denně přijímáme v potravě a neovlivníme to. Problém začne, pokud si z různých důvodů poškodíme trávení ve střevech (pokud enterocyty na mikroklkách nedokáží efektivně trávit disacharidy aj). Nestrávené sacharidy začnou krmit špatné bakterie, Candidám narostou chapadélka, uchytí se na stěnách střev a začnou produkovat toxiny…Střeva jsou chorá, zánětlivá..Toxiny následně zamořují celé tělo a jsou příčinou mnoha zánětů, slabé imunity, mnoha nemocí….úspěšné léčení a vyléčení je praktikováno u autismu, mnoha autoimunitních onemocnění, jako jsou astma, ekzém, alergie, dále dyspraxie, dyslexie, ADHD…i obyčejné kvasinky, které trápí třeba mě;)
Boj spočívá na více frontách:
1)vyvarujeme se všech složitějších sacharidů(ani kousek ať neprojde!), které GAPS pacienti vlivem chorých enterocytů nejsou schopni trávit a které následně krmí špatné bakterie
2)Jíme každodenně kvalitní probiotika, fermentovanou zeleninu, kvašené výrobky, abychom nahradili špatnou střevní floru
3)Jíme (pijeme) denně kvalitní vývar, protože jen ten! Znovu uzdraví střeva, zacelí díry ve střevech, aby již nebyly propustné a tvořily se kvalitní enterocyty, které jsou schopné správně složité sacharidy trávit. V tom spočívá UZDRAVENÍ.
Píši to trošku jako pohádku, jak já, jako technik, jsem schopná tomu porozumět. Kéž mi znalci odpustí a případné chyby opraví.
Vzheldem k tomu, že jsem se zajímala o stravování dle Dr.Westona Pricea (http://vyzivujicitradice.cz/), jsem o GAPS dietě věděla již dříve. Zatím jsem na ni tehdy nebyla připravená, a i když by aktuální byla i tehdy, zdálo se mi příliš obtížné ji realizovat. Ať už z finančních, časových, společenských či jiných důvodů. V neposlední řadě to byla i omezená znalost problému. Zkrátka, PRO MĚ TOHLE PŘECE NENÍ, JÁ TO NEPOTŘEBUJI.
Ale čas dozrál. Ne, že bychom na tom byli finančně lépe, měli více času či nás již netrápilo časté cestování a společenské ohledy všech babiček, co rády navaří🙂 Ale prostě dozrál čas. A já vím, že je potřeba začít. Přímo zázračně máme najednou vše připravené… zbývá už jen přečíst základní knížku od doktorky Natasha Campbel-McBride: Syndróm trávenia a psychológie (v češtině dosud nevyšlo, je možné si ji přečíst i v originále: GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME).
Můj důvod pro GAPS: jako příprava na druhátko. Jsem po čtyřech antibiotikách, začaly mě trápit kvasinky, jsem anemická (dle všeho mě bakterky ve střevech baští i železo) aj.
Manžel jde do toho se mnou. Hnací motor je, že chce zhubnout🙂 Jinak jej také trápí častá nadýmání, kožní choroby…
Možná nejsme typičtí pacienti GAPS, o to dříve věřím, že dietou projdeme. Chci začít poctivě úvodní dietou o šesti fázích, i když nevím, jestli je to u nás nutné. Nemyslím, že bychom měli nějaké potravinové alergie. Uvidíme. Ani nevím, jak dlouho to vydržíme🙂 Možná brzy skončíme. Ostatně i to je jeden z důvodů, proč toto píšu. Bude mě to pohánět dál. Krom toho, že si tedy chci vést úplný deníček, abych měla přehled. Mno, to taky uvidíme, jak dlouho vydržím.
Ještě jsem koupila filtrační konvici (hlavně na vaření), v lednici mám probiotika, sehnala jsem si kefírovou houbu, máme naložené zelíčko, o víkendu zabíjíme beránky. Jakmile budu mít na plotýnkách obrovské hrnce s vývarem ze skopových kostí a mražák a lednici plnou kvalitního bio masa, musím začít, byl by hřích z pohodlnosti s dietou nezačít… Tak s pomocí Boží.