amenophus
22. pro 2018
1163 

Porodnictví u protinožců

Úvodem: Už několik let žiju na Novém Zélandu a ke zkušenostem s místním turismem a vzdělávacím systémem mi přibyla ještě zkušenost s místním porodnictvím. Rozhodla jsem se ji sdílet, kdyby to třeba někoho zajímalo nebo přišlo vhod.

Zdravotní péče na NZ

Na státem hrazenou základní zdravotní péči má nárok každý občan NZ, dále každý kdo má vízový status "Resident", nebo za určitých podmínek člověk s pracovním vízem v určitém zaměstnaneckém poměru. Na bezplatnou základní péči v těhotenství (včetně porodu a šestinedělí) má nárok každý kdo má nárok na bezplatnou zdravotní péči nebo žena která sama o sobě tento nárok nemá, ale její partner ano.

Vzhledem k nedostatku specialistů lékařů je ovšem tato zdravotní péče omezenější než v ČR. Veškeré běžné zdravotní obtíže lze řešit pouze prostřednictvím obvodních lékařů, kteří teprve mohou dát žádanku ke specialistovi, uznají-li to za vhodné.

Pilířem péče v těhotenství je tzv. LMC ("Lead Maternity Caregiver"), což je ve většině případů porodní asistentka (občas obvodní lékař s rozšířenou aprobací v oblasti porodnictví). Gynekologové jsou vyhrazeni pro rizikové případy, případně pro ty co si zaplatí soukromou kliniku. LMC provází rodičku od začátku těhotenství po konec šestinedělí.
Porodní asistentky mají své ordinace, kde provádí pravidelné kontroly během těhotenství a vypisují žádanky na další testy (krev, ultrazvuk apod.), dále řídí porod (je-li bezproblémový, nemusí se na porodním sále ukázat nikdo jiný než porodní asistentka a rodičky doprovázející osoba) a provádí pravidelné kontroly rodičky a miminka v šestinedělí.

Těhotenská péče - srovnání s ČR

(Poznámka: Osobní zkušenost z Čech v tomhle nemám, takže srovnání zakládám na tom co jsem se dočetla tady na koníku a co vyprávěly kamarádky.)
Jako vše na Novém Zélandu, i zdraví tu mají všichni tak trochu "na háku". Problémy řeší za pochodu, prevence jim nic neříká (ani v jiných ohledech zdravotnictví - kromě obvoďáka tu běžný občan o doktora nezavadí, ne jako v čechách kde každý druhý chodí na pravidelné prohlídky k zubaři, na gyndu, na oční... tady to je luxusní zboží a pokud vám obvoďák neindikuje nějaký problém tak se k těmto specialistům nedostanete...tedy k zubaři jo, ale toho si zaplatíte). Na těhotenskou péči však jsou mezinárodní doporučení od WHO, a ty tedy dodržují i tady, alespoň základ. Takže screeningy během těhotenství jsou stejné na NZ jako v ČR. Ovšem i ty jsou v některých případech laxnější - konkrétně screening na chromozomální vady má jen dvě části (jen prvotrimestrální screening z krve matky a NT ultrazvuk, nedělá se tripple test) a u nerizikových pacientek se jako test na cukrovku dělá pouze polykózový test (jen jediný odběr hodinu po vypití glukózového nápoje, bez předchozího půstu), ne kompletní OGTT. Teprve pokud tento test přinese zvýšené hodnoty, musí pacientka postoupit kompletní OGTT. Pravidelné kontroly u porodní asistentky zahrnují měření tlaku, kontrolu moči papírkem, poslech miminka dopplerem, měření výšky fundu, kontrola váhy, v pokročilejších stádiích zjištění polohy miminka pohmatem. Vaginální vyšetření nejsou. Pravidelné monitory v porodnici během posledních týdnů také nejsou.

Porodnice většinou pacientku nepřijme (není-li indikace pro vyvolání, CS apod., nebo akutní problém) pokud nemá minutové kontrakce aspoň po čtyřech minutách (já osobně měla už pár hodin více jak minutové kontrakce po cca 6 minutách, přijela jsem do porodnice, tam mi natočili monitor a poslali mě domů, že prý ještě málo). Rodička je vždycky vyzývána ať zůstane doma tak dlouho jak jen to jde (a pak mi porodní asistentka vyprávěla historky o dvojčatech narozených u mekáče protože nestihli dojet do nemocnice, nebo o tom jak v nemocnici vyndavali už narozené dítě jedné paní z kalhot, protože porodila už ve výtahu cestou na porodní sál).

Ale má to i pozitiva - je samozřejmostí, že rodička má s sebou doprovázející osobu (manžela nebo kohokoliv jiného dle svého výběru) a tato osoba smí být přítomna během celého porodu i po převozu na šestinedělí (pouze je-li to muž a je-li pacientka na sdíleném - rozuměj dvoulůžkovém - pokoji, nesmí tam muž být přes noc). Ostatní hosté smí k rodičce jen v návštěvních hodinách, ale doprovodná osoba kdykoliv mezi 7 ráno a 9 večer. V nemocnicích nemají "nadstandardy", ale v základu jsou max. dvoulůžkové pokoje s vlastním zázemím, a i ty jsou alespoň odděleny závěsem. Na výběr je vždy z několika jídel (i když je to taky šlichta) a respektují všechny potravní alergie.

Během porodu a po něm nikdo neprovede žádný zákrok bez souhlasu rodičky (případně doprovodné osoby, je-li rodička mimo).

Zajímavé srovnání 👍. Jenom k Tripple testům - u těch už se dost ustupuje i u nás, bývají dost často falešně pozitivní, sama jsem je neměla a můj gynekolog mi je ani nedoporučil. Jinak s tou porodní asistentkou to bude asi podobné jako v UK? Aspoň podle toho, co jsem četla, tam gynekologové taky nejsou standard.

22. pro 2018

Hele to u nas je to jeste o level hustejsi 🙂

20. led 2020

V podstate stejny typ pece je i v Nizozemi.

20. led 2020

@nyc09 jo, vim ze Americani si u nas docela libuji jak to mame skvely :D zatimco Cesi a Nemci skripou zubama.

20. led 2020

Začni psát komentář...

Odešli