Příspěvky v druhém těhotenství. Jak postupovat?

Zodpovězené
24. kvě 2022

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu ohledně nároku na příspěvky. Dcera se narodila 31.10. 2018. Do věku 3 let jsem byla na rodičovské dovolené. Poté jsem dle dohody se zaměstanavatelem nastoupila na neplacené volno do 30.9. 2022. Zbývající část rodičovského příspěvku jsem si rozložila do této doby. Nyní jsem těhotná, termín porodu je stanoven na 15.11. 2022.

Jak bych nyní měla postupovat?

Budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
Díky neplacenému volnu asi nebudu mít proplacenou dovolenou a budu čerpat rovnou rodičovský příspěvek?
Měla bych si změnit datum čerpání původního příspěvku?
Budu se muset někam hlásit kvůli zdravotnímu či sociálnímu pojištění?

Netuším, jak postupovat.

Děkuji moc za radu.

Hezký den,

jestliže jste měla u prvního dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nyní stihnete nastoupit na PPM do 4 let věku prvního dítěte, budete mít nárok i nyní u druhého dítěte.

Co se týká dotazu na čerpání dovolené - vzhledem k tomu, že v tomto oboru nejsem "kovaná", odkážu Vás na Vaši mzdovou účtárnu. Všeobecně - při neplaceném volnu se dovolená krátí, nárok na poměrnou dovolenou Vám vznikne v případě čerpání mateřské dovolené (tedy v případě, že máte nárok na PPM).

Jestliže máte TP 15.11. je nejdřívější termín pro nástup na MD 20.09., jestliže máte tedy v práci domluvené neplacené volno do 30.09., nemusíte v tomto ohledu nic řešit. Jenom v termínu nástupu na MD donesete do práce formuláře Žádost o PPM.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice