Nepravdivé údaje v žádosti o příspěvek na bydlení. Jak zakročit?

Zodpovězené
22. čer 2022

Dobrý den,

touto cestou se chci zeptat....Přítelkyně si žádá již několik let o příspěvek na bydlení. Na tom neshledávám nic špatného, ale dočetl jsme se a zjistil jsem, že v žádosti o toto neuvádí mne jako osobu, která se podílí na placení a všech věcech s tímto spojených, a do žádosti uvádí pouze sebe a svého syna, kde se údajně v tomto bytě nachází sami, což jsem ji sdělil, že nejen uvádí lživé informace, ale neoprávněně čerpá tyto příspěvky.

Pokud náhodou proběhne kontrola PÚ, tak bude velký problém a nemusí probíhat kontrola, jen postačí, aby tuto věc někdo nahlásil úřadům. Nenechá si to vysvětlit, že toto je podvod a může se stát, že vše bude řešit Policie.

Poradíte mi, co mohu udělat, popřípadě jak zakročit. Ze zjištěných informací vím, že toto je trestný čin, a musela by nejen vše vrátit, ale také může dostat pokutu, anebo jít do vězení. Jelikož jsem zjistil i to, že falšuje nájemní smlouvu, kde si přepisuje zálohy na vyšší částky, proto aby dosáhla na co nejvyšší možnou částku na ÚP a prokazuje se touto smlouvou, kdy originál i dodatky ke smlouvě pečlivě uschovává.

Nevím si již rady, jak ji od těchto kroků a podvodu odradit. Nepomohlo tomu ani to, že jsem jí sdělil, jestliže v tom bude i nadále pokračovat, tak ji nahlásím sám. Plat mám ucházející, ale jí je to stále málo, a pokud to nahlásím, vyhrožuje mi vyhozením z bytu, jelikož smlouva je psaná pouze na ni, i když jsme se stěhovali do tohoto bytu společně a akontaci a nájemné jsem doposud platil já. Nevím, co mohu více udělat, abych ji odradil a ochránil před následnými problémy.

Děkuji

Hezký den,

Vaši situaci Vám nezávidím.

Vše, co říkáte, je pravda. Když Úřad práce zjistí, že Vaše přítelkyně falšuje dokumenty a uvádí nepravdivé informace, bude jí vyčíslen přeplatek a bude muset všechny neprávem obdržené dávky vrátit. Samozřejmě současně s vyčíslením přeplatku může být podáno trestní oznámení.

Jak s touto informací naložíte, je čistě na Vás. Kdybych měla mluvit za sebe, nevím, jestli bych v takovém vztahu nadále zůstávala.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice