Žaloba k určení otcovství. Může být zapsán do rodného listu?

Zodpovězené
16. říj 2024

Dobrý den,

biologický otec se ke mně celé těhotenství nehlásil a ze začátku mě tlačil k potratu. V 8. měsíci začal vyvíjet psychický nátlak, že chce být v životě dítěte. Je to extrémní manipulátor, malého bere jen jako trofej, kterou se může chlubit. Na nic mi nikdy nepřispěl. Do rodného listu jsem uvedla někoho jiného, ne biologického otce.

Má možnost se nějakým způsobem bránit, například žalobou k určení otcovství a dostat se do rodného listu?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

aby byl (zapsaný) otec vymazán z rodného listu dítěte, muselo by dojít k popření otcovství buď na Váš návrh, či na návrh zapsaného otce (§ 790, § 791 občanského zákoníku). Toho je nutné se domáhat před soudem a být v řízení úspěšný. Na popření otcovství je ze zákona určena lhůta 6 měsíců od narození dítěte (§ 790 odst. 1 OZ), ale soud může z vážných důvodů (dle svého uvážení) zmeškání této lhůty prominout (§ 792 OZ).

V návaznosti na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva byl do OZ přidáno ustanovení § 793, který má případům, kdy je do rodného listu zapsán nebiologický otec, zamezit. Význam ustanovení je takový, že pokud bylo otcovství určeno souhlasným prohlášením otce, který ovšem rodičem dítěte být nemůže, soud pak zpravidla pozastaví jeho rodičovskou odpovědnost. Toto ustanovení může soud využít i bez návrhu, ovšem podmínkou je, aby to vyžadoval zájem dítěte či by to bylo nutné pro zachování základních lidských práv.

Neuvádíte, kolik let má Váš syn, proto není možné poskytnout relevantní odpověď.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44