Výživné na matku a jiné náklady. Na co bych měla nárok?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

rok mě uháněl muž, v září 2022 jsem dostala pronájem bytu od města a v té době jsem si řekla, že to s tímto mužem zkusím. Jelikož má byt na hypotéku a práci v Brně, dojíždí za mnou od středy v noci do neděle. Mám dítě školou povinné z prvního vztahu a práci v místě bydliště, stejně tak hlídací babičku a otce prvního dítěte, proto pro mě stěhování nepřicházelo v úvahu. Byt jsem vybavila já, nájem platím já. V lednu jsem zjistila, že jsem těhotná. Pronájem bytu je na dnešní poměry levný, protože je od města.

Bbohužel si myslím, že se k sobě s otcem nenarozeného dítěte vůbec nehodíme. Každopádně on dítě chce, já také. Já mám stálé zaměstnání, výplatu 30 000 Kč hrubého, 3000 Kč alimenty na 1. dítě a chodím pravidelně na brigádu, kde si vydělám od 2 do 6 tis. Kč mesíčně.

On dle mých výpočtů má plat čistého 50 000 Kč - hypo. v Brně 8 000 Kč + zřejmě fond oprav a samozřejmě energie. K jeho bytu nemám přístup a je před celkovou rekonstrukcí, spíš etakové doupě. Dále oficiálně vlastní ještě jeden domeček a automobil, ty ale reálně využívají jeho rodiče. Výbavu na dítě bych asi z většiny pokryla já, z výbavy po prvním dítěti.

Nechci být nějaká vyžírka, ale zas nechci být hloupá, protože samozřejmě odchodem na mateřskou se rapidně sníží moje příjmy, navíc byt ve kterém nyní jsem, byl mě přidělen pro mě a dítě a ne pro čtyřčlenou rodinu.

Původní myšlenka byla, že si spolu pořídíme společné bydlení na hypotéku, na kterou bych při klesajících cenách nyní dosáhla i sama, ale bohužel s odchodem na mateřskou žádnou nedostanu.

Chtěla jsem se zeptat, na co mám nárok nyní (na jakou částku) a na co bych v případě rozchodu měla nárok zpětně.

Děkuji

Dobrý den,

výše výživného se stanovuje na základě několika kritérií a soud každý případ posuzuje individuálně. Podle § 913 občanského zákoníku jsou pro určení rozsahu výživného rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.

Na základě Vámi uvedených skutečností, kdy čistý příjem otce dítěte dosahuje částky 50000 Kč, byste měla nárok na výživné pro nezletilé dítě zhruba ve výšce 7000 Kč. Nicméně, jak už bylo zmíněno výše, vždy záleží na individuálních okolnostech a zvážení soudu, nelze tedy paušalizovat.
Při určování výše výživného se zohledňují hlavně majetkové a příjmové podmínky otce, stejně jako příjmy matky a její odůvodněné potřeby. Výživné je stanoveno tak, aby pokrylo rozumné náklady matky s ohledem na příjmy a platební schopnosti otce. Výživné může být uděleno až do dvou let věku dítěte a je hrazeno pravidelnými splátkami.

Pokud byste se chtěla domáhat zpětného výživného, tak je to možné, ale je nutné k tomu mít rozhodnutí soudu. V případě, že už máte k dispozici právní rozhodnutí, kdy bylo soudem rozhodnuto o výživném a toto rozhodnutí má doložku vykonatelnosti a nabylo právní moci, je možné vymáhat neuhrazené výživné až za posledních 10 let zpětně. Je však důležité vzít v úvahu, jak dlouho již výživné nebylo hrazeno a kdy vznikla povinnost ho platit.

Dále máte nárok na tzv. výživné pro neprovdanou matku. Na toto máte nárok od otce dítěte, a to po dobu dvou let ode dne narození dítěte. Při určení výše výživného se přihlíží k odůvodněným potřebám matky, k jejím majetkovým poměrům, stejně jako ke schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům otce.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44