Výpověď v době rodičovské dovolené. Z čeho se počítá odstupné?

Zodpovězené
9. srp 2024

Dobrý den,

po 2,5 letech na rodičovské mi přišla výpověď kvůli zrušení firmy. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Tuším, že mám nárok na odstupné, i když nevím, z jakých výplat se to bude počítat. Z roku 2021, kdy jsem naposledy pracovala?

Dále bych se chtěla zeptat, pokud bych za půl roku nastoupila na druhou mateřskou a byla bych už nezaměstnaná, tak nedostanu žádnou mateřskou? Mám se zkusit nechat zaměstnat jinde? Jaké mám možnosti?

Děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

splňujete podmínky uvedené v § 67 odst. 1 zákoníku práce, tedy Vám přísluší odstupné. Jeho výše se pak odvíjí od délky pracovního poměru, který trvá i po dobu Vaší rodičovské dovolené, a Vašeho průměrného („hrubého“) výdělku, který jste měla u zaměstnavatele.

§ 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Co se týče Vašeho druhého dotazu, tak obecně platí, že abyste čerpala mateřskou dovolenou a zároveň pobírala peněžitou pomoc v mateřství, musíte splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění (za každého zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění) po dobu 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou, a také další podmínku, kterou je to, že v den nástupu na mateřskou dovolenou musíte být zaměstnána. Výjimkou jsou ale ženy, které během těhotenství ukončily pracovní poměr – v tomto případě platí ochranná doba 180 dnů, během kterých můžete nastoupit na mateřskou dovolenou a vznikne Vám i nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44