Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně odstupného.
Partner mě zaměstnává ve své firmě, smlouvu mám na dobu neurčitou, více jak 4 roky určitě, jinak jsem ve firmě více než 8 let, byť v mezičase pod jinou s.r.o..
Loni, v září roku 2023, jsem se vrátila zpět do zaměstnání po rodičovské dovolené a dodatkem ke smlouvě mi byl snížen úvazek na 30 h týdně. Během rodičovské dovolené jsem pracovala na DPP. Jsem jediná ve firmě, kdo má děti, což se poslední dobou projevuje tak, že moje úkoly jsou bez mého vědomí často delegovány na kolegyně, čili jsem ve firmě zbytečná a nyní to směřuje k tomu, že k poslednímu březnu 2025 se mnou partner bude chtít pracovní poměr ukončit. Na dohodu nemíním přistoupit, chci více kompetencí a úkolů, ale jsem přesvědčená, že mne k tomu bude nutit. Já však budu po pravdě trvat na výpovědi pro nadbytečnost.
Zajímá mne, zda mám nárok na odstupné ve výši 3 platů, protože můj pracovní poměr trvá více jak 3 roky, nebo zda pouze 2 platy, protože dodatek ke smlouvě bude k březnu starý 1,5 roku.
Nebo má možnost, jak se mne "zbavit" bez odstupného?
Děkuji za radu.
Dobrý den,
na dohodu můžete přistoupit, ale pouze v případě, že v ní bude uveden důvod rozvázání pracovního poměru, tedy ve Vašem případě nadbytečnost. Za těchto okolností byste totiž měla nárok na odstupné (stejně jako v případě výpovědi z toho samého důvodu - viz § 67 odst. 1 Zákoníku práce).
Co se týče výše odstupného, ta se odvíjí od trvání pracovního poměru, takže dodatek ke smlouvě na ni nemá vliv. Vzhledem k tomu byste tedy měla mít dle § 67 odst. 1 písm. c) nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného měsíčního výdělku, jelikož Váš pracovní poměr u zaměstnavatele trval více než 2 roky. Níže uvádím konkrétní ustanovení zákona:
§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
Odstupné
§ 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.
(2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své povinnosti podle § 270 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
(3) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.
(4) Odstupné je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44