Vyplatí se podat žalobu na zaměstnavatele v případě dluhu 1 500 Kč?

Zodpovězené
27. čer 2024

Dobrý den,

pracovala jsem tři měsíce na DPP. Už je to více než 30 dnů po termínu splatnosti, odměnu za vykonanou práci jsem stále neobdržela a zaměstnavatel na urgence nereaguje.

Jak mohu postupovat dál?

Vyplatí se v takovém případě vůbec podávat žalobu?

Děkuji za informaci.

Dobrý den,

nejprve ještě doporučuji vyzkoušet smírnou cestu vyřešení sporu, bez intervence soudu, např. písemně vyzvat k zaplacení dlužné částky za odvedenou práci, případně jinou dohodu o vyrovnání. Tato písemná výzva by také mohla sloužit jako důkazní prostředek při případném soudním jednání.

V případě, že je zaměstnavatel v prodlení s vyplacením, dopouští se nejen porušení smlouvy, ale i porušení zákoníku práce. Ve výzvě bych doporučovala upozornit bývalého zaměstnavatele na skutečnost, že v případě, když Vám dlužnou částku v uvedené lhůtě nevyplatí, obrátíte se na příslušný inspektorát práce nebo soud. Dopis je třeba zaslat doporučenou poštou.

V případě, že Vám bývalý zaměstnavatel nevyplatí odměnu v daném termínu, obraťte se na inspektorát práce místně příslušný podle sídla zaměstnavatele. Ideální je inspektorát práce navštívit osobně spolu s výzvou a doručenkou a pracovní smlouvou, kterou jste zasílala bývalému zaměstnavateli. Jelikož inspektorát práce kontroluje dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů v pracovně právních vztazích, včetně předpisů o odměňování, je možné, že bývalému zaměstnavateli uloží opatření, aby Vám odměnu doplatil, případně mu uloží i pokutu do výše až 2 000 000 Kč. Jedná se primárně o trest pro zaměstnavatele, protože úřady nejsou povolány k řešení individuálních sporů – k tomu je povolán pouze soud. Rozhodnutí Inspekce práce však může posloužit právě u soudu jako podpůrný argument.

Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji podat na soud žalobu s návrhem na vydání platebního rozkazu, jemuž ale musí předcházet zaslání předžalobní výzvy a to minimálně 7 dní před podáním této žaloby. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. Dovoluji si však upozornit, že za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění do částky 10 000 Kč včetně, je nutné uhradit soudní poplatek, který činí 400 Kč. Nicméně právo na náhradu nákladů řízení, pod což spadá i soudní poplatek, náleží straně, která dosáhla plného úspěchu v řízení. Podmínkou ovšem je, aby byla žalované straně zaslána výše zmiňovaná předžalobní výzva.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44