Vyplácení odměn. Může mi zaměstnavatel strhnout odměny jen proto, že jsem podala výpověď?

Zodpovězené
15. srp 2024

Dobrý den,

mohla byste mi prosím poradit?

Mám nárok na odměnu v zaměstnání, pokud jsem podala výpověď?

Pracuji ve zdravotnictví. Odměny se počítají od ledna 2024 do června 2024 - (vyplácí se v červencové výplatě) v tomto období jsem řádně splňovala pracovní podmínky. Výpověď jsem podala z vlastní vůle na konci července s 2měsíční výpovědní lhůtou.

Může mi zaměstnavatel strhnout odměny jen proto, že jsem podala výpověď?

Nepřímo jsem se zmínila kolegyním, že o tom uvažuji a tato informace se dostala i k vrchní sestře. Z mé výpovědi nebyla překvapená. Nejsem si vědoma nějakých porušení pracovních závazků, pozdních příchodů, ani jsem nebyla za toto období na nemocenské.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ohledně Vašeho nároku na pololetní odměnu Vám bohužel nedokážu odpovědět přesněji, protože neznám znění kolektivní smlouvy, ve které odměna (respektive její podmínky) většinou bývá zakotvena. Kolektivní smlouva musí být uzavřena mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací, která u tohoto zaměstnavatele působí. Odborová organizace, která by měla hájit práva všech zaměstnanců, by Vám s Vaším problémem mohla pomoct či by minimálně měla mít k dispozici znění (případné) kolektivní smlouvy, a to Vám pak poskytnout.

Je ale také možné, že u zaměstnavatele žádná odborová organizace nepůsobí a ve skutečnosti se jedná o odměnu určenou pouze jednostranným vnitřním předpisem zaměstnavatele.

V krajním případě je ještě možné obrátit se s podnětem ke kontrole na příslušný Inspektorát práce, který by měl u zaměstnavatele provést kontrolu a přístup k dané kolektivní smlouvě získat. Poslední možností, pokud by Vám odměna nebyla vyplacena, i když byste k tomu splňovala podmínky, je obrátit se na advokáta a ten by mohl poslat zaměstnavateli předžalobní výzvu k jejímu vyplacení.

V případě zájmu o právní zastoupení nebo poradenství jsem Vám k dispozici.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44