Vymazání z rodného listu. Je to tak jednoduché?

Zodpovězené
31. črc 2024

Dobrý den,

mám otázku a nevím, kam napsat. Nejsem v manželství. Přítelkyně mě jednoho dne opustila a skoro rok žila s někým jiným, pak se vrátila a já se slitoval a zkoušeli jsme vztah opravit. Po necelém měsíci jsem zjistil, že je přítelkyně těhotná z útěku. Biologický otec zájem neprojevil. Byl jsem s přítelkyní celé těhotenství, celý porod a poté necelé 2 roky vychovával naši dceru. Jsem zapsaný v rodném listě. Ovšem teď se přítelkyně chce rozejít a citově mě vydírá s malou. Chce po mě peníze pod pohrůžkou, že dceru už nikdy neuvidím, že mě nechá vymazat z rodného listu.

Má otázka zní, jestli je to tak jednoduché?

Jestli i jako nebiologický otec mám nějaká práva, když jsem byl s malou, už když byla malá fazolka, nebo jestli nemohu nic.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

abyste byl jako otec vymazán z rodného listu, muselo by dojít k popření otcovství (§ 791 OZ) nebo k adopci.

Aby mohl být zápis otce z rodného listu dítěte vymazán z podnětu matky, musí se matka dítěte u soudu domáhat popření otcovství a v tomto řízení být úspěšná. Na popření otcovství je ze zákona určena lhůta 6 měsíců od narození dítěte (§ 790 odst. 1 OZ), ale soud může z vážných důvodů (dle svého uvážení) zmeškání této lhůty prominout (§ 792 OZ). Vždy se však hledí na nejlepší zájem dítěte, což ve Vašem případě bude podstatné.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44