Vyhrožování po zveřejnění negativní recenze. Je možné, že jsem se opravdu dopustil nějakého trestného činu/přestupku tím, že jsem napsal negativní recenzi na portál?

Zodpovězené
16. říj 2024

Dobrý den,

dostal jsem se do situace, kdy mi slečna, která doučovala 2 měsíce našeho syna (z jednoho cz portálu), vyhrožuje žalobou/právními kroky.

Je možné, že jsem se opravdu dopustil nějakého trestného činu/přestupku tím, že jsem napsal negativní recenzi na portál?

Ve zkratce: Slečna po dvou týdnech od slušného a přátelského rozloučení napsala, že chce zaplatit zrušenou lekci, ke které nedošlo. Napsal jsem jí, že to nepovažuji za oprávněné a navíc mě o tom předem neinformovala. Jako odpověď na to nám napsala urážky (diagnóza silné ADHD, špatné vychování) mého 5letého syna a doporučení psychologické poradny. Raději jsem dále nereagoval a místo toho jsem to poslal i s mou recenzi na ten webový portál, kde své služby inzerovala.

Webový portál, kde inzerovala svoje služby, se na základě mojí recenze rozhodl deaktivovat její účet. Odeslali nám omluvu a měsíční členství zdarma a jí následně deaktivovali účet. Poslal jsem jim mou recenzi, ale také screenshoty od paní “doučovatelky” z Whatsappu. Nikde jsem je neprosil, aby jí deaktivovali účet.

Slečna nyní vyhrožuje, že mě bude kontaktovat právník, protože jsem ji neprávem pomluvil a ovlivnilo to její profesní život. Bude ochotna žalobu stáhnout, pokud já recenzi smažu. Recenze ovšem není veřejná a ja ji smazat nemohu (navíc si myslím, že jsem nic lživého neřekl). Byla poslána emailem na officiální email webu spolu se screenshotem samotných zpráv a celé konverzace. Má pouze deaktivovaný účet, u kterého žádné recenze nejsou, a to já za ni nijak neovlivním.

Za jakoukoli radu/pomoc děkuji!

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste si nic v předmětné recenzi nevymyslel, jelikož se zakládá na Vaší reálné zkušenosti, není možné, aby se jednalo o přestupek či dokonce trestný čin. Tím spíš, že recenze není veřejná a byla poskytnuta přímo jen předmětnému portálu.

Nenechte se tedy „zastrašit“ tím, čím Vám slečna vyhrožuje. Můžete ji případně odkázat na předmětný portál, se kterým by tyto své výhrady měla řešit.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44