Vyhrožování po zveřejnění negativní recenze. Jak doporučujete postupovat?

Zodpovězené
20. srp 2024

Dobrý den,

stala se nám s rodinou nemilá věc. Byli jsme na dovolené v drahém, luxusně se tvářícím hotelu. Ubytovali nás v pokoji, který byl špinavý, plný hmyzu, brouci na posteli, roštu, matraci (nejsem odborník, ale dle googlu vyhodnoceno jako štěnice). Vše jsme řešili na místě, personál neochotný, kompenzace žádná. Nezávisle na nás si na stejný problém stěžoval i jiný klient (konkrétně štípance od štěnice).

Zveřejnili jsme negativní recenzi, a to hlavně z toho důvodu, abychom případné další hosty varovali před těmito riziky. Od ubytovatele jsme obdrželi výhružný email s požadavkem okamžitého smazání recenze. Recenzi vnímají jako křivé obvinění a poškozování dobrého jména. Vyhrožují právními důsledky a případným žádáním náhrady škody. Tento email není ani podepsán konkrétní osobou. Argumentují znaleckým posudkem, který byl vyhotoven 12 dnů po našem pobytu. Podle tohoto posudku je pokoj v pořádku a žádný hmyz se tam nenachází (což není nic překvapivého, když měli tolik času pro důkladný úklid a deratizaci).

Jak doporučujete postupovat?

Mám jejich požadavek (smazání recenze) ignorovat?

Je to z jejich strany jen pokus mě zastrašit?

Děkuji

Dobrý den,

doporučovala bych Vám jejich požadavek na smazání recenze ignorovat. Vzhledem k popisu situace, se obsah recenze zakládá na Vaší reálné zkušenosti s pobytem v dotyčném hotelu. Z Vašich informací to spíš vypadá tak, že se Vás opravdu snaží zastrašit, jelikož posudek, který údajně mají vypracovaný, těžko obstojí při případném prokazování neoprávněnosti Vaší recenze.

Pokud by Vás chtěl hotel opravdu donutit ke stažení recenze, kterou by vnímali jako neoprávněnou či urážlivou, tak může postupovat:
• mimosoudní cestou v podobě nahlášení recenze na webu, kde byla zveřejněna (provozovatel webu má totiž povinnost odstranit recenzi, o které se dozví, že je protiprávní)
• podat návrh na vydání předběžného opatření (k soudu)
• žaloba na odstranění recenze.

Soud pak může nařídit stažení nepravdivé či zavádějící recenze a také přiznat odškodnění, ušlý zisk i nemajetkovou újmu.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44