Vrácení daru - nemovitost. Jak se to v tomto případě řeší?

Zodpovězené
27. čer 2024

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to s vrácením daru - nemovitosti v případě, kdy najednou dárce zjistí, že už vlastně nemá co darovat a ještě by to chtěl změnit a darovat něco dalším členům rodiny a vyhrožuje soudem. Začíná si vymýšlet nesmysly na obdarovaného a hledá si důvody, proč mu to vzít. Obdarováný nedělá žádné nepřístojnosti, dárce má věcné břemeno, nikdo ho nevyhazuje atd.

Děkuji předem za informaci.

Dobrý den,

obecně platí, že ++dar není možné vymáhat zpět.++ Existují ale zvláštní výjimky, kdy je to zákonem umožněno.

++Zákon umožňuje navrácení daru zpět dárci v následujících situacích:++

  • odvolání daru pro nevděk
  • odvolání daru pro nouzi
  • nesplnění „podmínky“ spojené s darem


Odvolání daru pro nevděk (§ 2072 a následující OZ) je možné se dárcem domáhat v případě, že obdarovaný ublížil (jak fyzicky, tak psychicky) jemu či jeho osobě blízké, a to jak úmyslně, tak hrubou nedbalostí. Zda se u obdarovaného jedná o chování, které hrubě porušuje dobré mravy vždy záleží na individuálním posouzení daného případu. Odvolání dárcem je možné pouze do jednoho roku od toho, co mu obdarovaný ublížil, případně kdy se dozvěděl o takovém chování (dozvěděl-li se o něm později, než se odehrálo), jinak by se k němu nepřihlíží.

K odvolání daru pro nouzi (§ 2068 OZ) lze přistoupit v případě, kdy se dárce dostane do nouze, kdy nemá peníze na nutnou výživu sebe, případně osoby, o níž je povinen se starat. Pojmem výživa se myslí zajištění základních potravin nezbytných k přežití, bydlení, léků nezbytných k životu apod. Předpokladem této možnosti odvolání daru je, že nouze nastala až po darování a také se nejedná o případy, kdy by se dárce do takové nouze dostal vlastní vinou (úmyslně či z hrubé nedbalosti), a to například v situaci, kdy by všechny své prostředky propil. Dárce může jednak požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět, případně aby mu zaplatil jeho obvyklou cenu, nanejvýš však v tom rozsahu, v jakém se dárci nedostává prostředků k výše uvedené výživě. Obdarovaný se může této povinnosti zprostit poskytováním toho, co je k této výživě potřeba. Povinnost dar vracet či zaplatit jeho obvyklou cenu nemá obdarovaný v případě, kdy se sám nachází v obdobné nouzi jako dárce.
Poslední možnou situací je, pokud je s darem spojen určitý příkaz či požadavek, který však nebyl splněn. Tento požadavek či příkaz by ovšem měl být odůvodněn a také časově limitován (a to úměrně, například v řádu několika let).

Odvolání daru nemá stanovenou právní formu, to znamená, že může být učiněno jak písemně, ústně, či jakkoliv jinak.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44