Dobrý den,
řešíme, jak umožnit našemu otci doživotní užívání v nemovitosti, která je zastavěná bankou pro čerpání hypotéky.
Banka nám věcné břemeno neumožní.
Jakým jiným způsobem můžeme našemu otci dát písemnou podobou - právně správně - právo doživotního užívání nemovitosti?
Děkuji předem za reakci.
Dobrý den,
ve Vámi popsané situace lze doporučit uzavření smlouvy o výpůjčce.
Dle ustanovení § 2193 občanského zákoníku smlouvou o výpůjčce půjčitel přenechává vypůjčiteli nezuživatelnou věc a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání. Právní úprava smlouvy o výpůjčce se nachází v občanském zákoníku v ustanovení § 2193 a násl.
Výpůjčka, se na rozdíl o tzv. zápůjčky týká vždy pouze individuálně určené věci, tedy věci nezastupitelné. A musí se vždy jednat o věci nezuživatelné. Vypůjčitel má povinnost vrátit stejnou věc, která byla předmětem výpůjčky. Předmětem smlouvy o výpůjčce může být právě i nemovitá věc, tedy například dům či byt. Věci, které jsou předmětem výpůjčky, nepřecházejí do majetku toho, komu je věc vypůjčena. Ve Vašem případě by tak nedošlo k převodu nemovitosti do vlastnictví Vašeho otce, ani by uzavření nebránila hypotéka.
Výhodou smlouvy o výpůjčce je její bezúplatnost. Je tak možné přenechat nemovitost Vašemu otci k užívání bezúplatně. Pokud byste chtěli sjednat za užívání úplatu, už by se nejednalo o smlouvu o výpůjčce, nýbrž o smlouvu nájemní. Smlouva o výpůjčce nemovitosti tedy de facto představuje tzv. bezúplatný nájem. Další charakteristickou vlastností smlouvy o výpůjčce je její dočasnost. Obě strany smlouvy jsou v okamžiku poskytnutí výpůjčky srozuměny s tím, že půjčitel je povinen předmět výpůjčky vypůjčiteli po uplynutí určité doby, která se sjednává ve smlouvě, vrátit. Tato výpůjční doba ale nemusí být nutně stanovena konkrétním datem, stačí když bude vázána na nějakou zjistitelnou skutečnost. Je tedy možné vypůjčit nemovitost otci po zbytek jeho života, kdy výpůjčka právně skončí jeho smrtí.
Forma smlouvy není zákonem stanovena, to znamená, že může být učiněna písemně, ústně i pouhým jednáním stran (tzv. konkludentně). Nicméně, doporučuji smlouvu uzavřít ve formě písemné, abyste měli v budoucnu důkazní prostředek pro případné spory, a zároveň oběma stranám zvýší právní jistotu.
Pokud tedy chcete otci zařídit právní titul k užívání předmětné nemovitosti, a tento titul by měl být bezúplatný, doporučuji si sjednat smlouvu o výpůjčce, kterou časově ohraničíte po dobu života Vašeho otce. Této smlouvě nebrání hypotéka váznoucí na nemovitosti, a zároveň uzavřením této smlouvy nesnížíte hodnotu nemovitosti.
V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.
JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44