Úmrtí syna. Jak se bude vyřizovat dědické řízení, když měl životní pojištění?

Zodpovězené
6. črc 2024

Dobrý den,

zemřel mi syn, který měl životní pojištění.

Jak se bude vyřizovat dědické řízení?

Děkuji

Konrád Karel

Dobrý den,

plnění z životního pojištění v případě smrti pojištěného není ze zákona součástí dědictví. Vyplacení peněz z pojištění se řídí podle toho, jak byla pojistná smlouva sjednána.

Osoba přímo určená pojištěncem (tzv. obmyšlená osoba) obdrží pojistné, tj. finance předem sjednané v pojistné smlouvě, ze strany pojišťovny. Obvykle se těmito osobami stávají příbuzní či osoby jinak blízké pojištěnému (manželka, děti, rodiče…). Obmyšlený může být ve smlouvě uveden přímo nebo formou příbuzenského vztahu. Pozůstalých (obmyšlených) může být více a ve smlouvě lze určit poměr, jak si tyto osoby pojistné plnění mezi sebou rozdělí, přičemž podíly nemusejí být nutně stejné.

Pokud ve smlouvě oprávněný určen není, stanoví se zákonem (§ 2831 občanského zákoníku): § 2831
(1) Nebyl-li v době pojistné události obmyšlený určen, nebo nenabyl-li obmyšlený práva na pojistné plnění, nabývá tohoto práva manžel pojištěného, a není-li ho, děti pojištěného.
(2) Není-li osoba uvedená v odstavci 1, nabývají práva na pojistné plnění rodiče pojištěného, a není-li jich, nabývají tohoto práva dědici pojištěného. Ustanovení o ochraně oprávněného dědice tím nejsou dotčena.
(3) Vznikne-li právo na pojistné plnění více osobám, má se za to, že jejich podíly jsou stejné.

Pokud chcete, jakožto oprávněná osoba, uplatnit své právo na výplatu pojistného plnění, opatřete si dokumentaci, kterou musíte pojišťovně poskytnout. Většinou se jedná o ověřené kopie dokladů, které vám zajistí příslušný městský úřad nebo notář. Důležité je také upozornit, že právo na pojistné plnění z životního pojištění se promlčí za deset let od smrti pojištěného (§ 635 odst. 1 OZ).

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44