Tajné důkazy pro soud. Lze získávat, aniž by o tom dotyčná osoba věděla?

Zodpovězené
12. zář 2023

Dobrý den,

lze pořizovat tajné důkazy pro soud, kamerovat a nahrávat osobu a hlídat, co dělá, aniž by o tom věděla?

Jestli to lze, kde získat informace, co se vlastně děje s osobními údaji?

Děkuji

Dobrý den,

je důležité mít na paměti, že pořizování zvukových nebo obrazových záznamů fyzických osob bez jejich vědomí a souhlasu, ať už za jakýmkoliv účelem, se vždy dostane do kolize s právem na ochranu osobnosti a nedotknutelnosti soukromí. Základem soukromoprávní ochrany osobnosti, soukromí a osobních údajů je občanský zákoník.

Úprava ochrany osobnosti člověka včetně ochrany jeho podoby a soukromí je v občanském zákoníku upravena v ustanovení § 81 a násl. Ustanovení § 84 občanského zákoníku stanovuje základní pravidlo, které říká zachytit podobu člověka jakýmkoli způsobem, ze kterého bude možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

Zákon umožňuje bez souhlasu pořídit nahrávku nebo zachytit cizí podobu pouze z důvodu ochrany jiných práv a zájmů (jako příklad lze uvést kamerový systém chránící před krádežemi), dále pro vědecké, umělecké, zpravodajské a úřední účely, mezi něž spadá i případ, kdy někdo vystoupí ve veřejném zájmu. Sem spadají například osoby vykonávající veřejnou moc – jako jsou úředníci nebo policisté. Nicméně toto vystoupení musí být vždy nutně spojeno s výkonem veřejné moci, nelze to chápat jako pouhé vystoupení kohokoliv na veřejnosti. Je nutné odlišovat vystupování související s veřejnou mocí, které možné nahrávat je, od ostatních případů, které se výkonu veřejné moci netýkají. Jde situace, které nemají úřední povahu. Není možné bez svolení nahrávat ani veřejně činné osoby v jejich volném čase (např. s rodinou, na jejich zahradě, na dovolené s rodinou), není možné nahrávat ani jejich soukromé rozhovory (i telefonické), a to včetně těch učiněných během jejich pracovní doby.

K pořízení zákonných nahrávek druhých bez souhlasu musíte splnit jak podmínky z občanského zákoníku, tak zároveň i podmínky ochrany osobních údajů. Pro nahrávání osob vykonávajících veřejnou moc není potřeba jejich souhlasu, a to na základě výše uvedených výjimek z občanského zákoníku a GDPR. Nahrávat fyzické osoby bez jejich souhlasu tedy nelze, pokud se nejedná o jednu z výše uvedených výjimek. Pokud někomu udělujete souhlas s pořízením obrazové nebo zvukové nahrávky, součástí tohoto svolení by také měly být podmínky nakládání s osobními údaji. Bez souhlasu to však obecně možné není.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44