Stavba plotu. Jak daleko od cesty můžu postavit plot bez povolení?

Zodpovězené
23. srp 2024

Dobrý den,

mám netradiční otázku ohledně oplocení našeho domu.

Stavební úřad nám nedovolil plot, jelikož se panu vedoucímu nelíbí - jeho slova. Už se to u nás táhne 5 let . Nyní našemu sousedovi tentýž plot povolil 🙈 . Náš plot sousedí s komunikací, takže povolení bohužel potřebujeme.

Má otázka zní: Jak daleko od cesty můžu postavit plot bez povolení?

Prostě, když si "ukrojím" z větší části mého pozemku a nebudu stavět hned na kraji mého a komunikace.

Je nějaký limit nebo něco, abych vůbec na ten úřad pro povolení nemusela?

Limit myšleno například: Když budete stavět 5 m od pozemní komunikace, jde to bez povolení ..... nebo tak nějak. Snad můj dotaz pochopíte. Napsala jsem to v rychlosti 🤦🏻‍♀️, omlouvám se.

Moc děkuji za odpověď.🌞

Dobrý den,

podle stavebního zákona stavba plotu, která splňuje následující podmínky, nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení či souhlas souseda:
o Výška plotu nesmí být vyšší než 2 metry, tzn. že při stavbě plotu plotu do výšky 2 m (za splnění ostatních podmínek) nepotřebujete územní souhlas.
o Plot se musí nacházet v zastavěném území nebo zastavitelné ploše.
o Plot nesmí být součástí veřejně přístupné komunikace nebo veřejně přístupného prostranství.
o Jestli pozemek, který chcete oplotit, hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi či s veřejným prostranstvím, tak potřebujete od stavebního úřadu územní souhlas. Tato povinnost se vztahuje i na pozemky hraničící s chodníkem, který je také komunikací.
o Plot nesmí být umístěn na hranici pozemku se sousedním pozemkem, který je veřejným prostranstvím nebo veřejně přístupnou komunikací.

Pokud Váš plot nebude splňovat některou z těchto podmínek, je nutné pro jeho stavbu získat územní souhlas.

Vzhledem k Vámi popsané situaci to vypadá, že se nutnosti vydání stavebního povolení ke stavbě plotu nevyhnete, respektive ani jeho případné postavení dál od komunikace Vám nepomůže.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44