Spolupodílové vypořádání s bývalým manželem. Jak to udělat?

Zodpovězené
15. čer 2024

Dobrý den,

žiju v domě se svými starými rodiči - je jim přes 80 let...Potřebují péči a dohled. Já bydlím nahoře se svými dvěma syny, jedním nezaopatřeným 13letým, kterého mám v péči a druhému je 23 let má Aspergerům syndrom - forma autismu, o kterého celodenně pečuji. Pobírám příspěvek na péči ve 3. stupni a syn pobírá invalidní důchod ve 3. stupni, čili není v mé moci vyplatit bývalého manžela, který vlastní črltvrtinu domu společně se mnou a mými rodiči, kteří mají také každý čtvrtinu. Rozvedená jsem už 3 a půl roku a nyní bývalý manžel po mě a mých rodičích žádá 1. 300 tisíc.

Rodiče mají nízký důchod a jsou na tom zdravotně špatně ve svých 80 a 81 letech. Já žiju ze sociálních dávek, nikdo mi úvěr nedá, tudíž nevím, jak bývalého manžela vyplatit.

Chtěla bych se Vás zeptat, jestli by něco vyřešilo, kdyby rodiče nechali tu svoji společnou polovinu na mého nezletilého 13letého syna přepsat, čili na mého společného syna s bývalým manželem. Oba dva syny mám se žalobcem, i toho postiženého.

Moc Vám předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o případ tzv. podílového spoluvlastnictví, kdy má právo k jedné nemovitosti více vlastníků a na jejím užívání, správě a údržbě se musí dohodnout.

Co se týče zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti (ve Vašem případě rodinného domu), tak existují dvě možnosti, a to dohoda spoluvlastníků (§ 1141 OZ) nebo rozhodnutí soudu (§ 1143 OZ).

V případě dohody o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti se musí všichni spoluvlastníci domluvit na způsobu zrušení a vypořádání. Nejčastějšími typy dohody jsou vyplacení spoluvlastníka/spoluvlastníků z domu, bytu nebo pozemku, dále pak rozdělení spoluvlastněné nemovitosti, a to v případě, kdy lze nemovitost rozdělit na několik samostatných jednotek nebo prodej celé nemovitosti, kdy si spoluvlastníci rozdělí získané peníze dle velikosti jejich podílů.

Pozor ale, že dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání a v případě nemovitosti být vždy písemná. Dohodu lze uzavřít kdykoliv během existence spoluvlastnictví a nová vlastnická práva vznikají až zapsáním změny do katastru.

Přepsání podílů od rodičů na Vašeho syna by se nic nevyřešilo, protože by se stále jednalo o podílové spoluvlastnictví, kde by se akorát změnil vlastník podílů. Nutnost vypořádání při zrušení podílu Vašeho bývalého manžela by to nezměnilo. Dokonce mám za to, že by přepsání na syna mohlo situaci naopak ještě zhoršit, a to s ohledem na § 896 an. OZ, kdy by i otec měl právo spravovat majetek syna jako jeho rodič.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44