Rozvod. Mám v případě rozvodu nárok na dům?

Zodpovězené
2. říj 2023

Dobrý den,

rada bych se zeptala, zda mám nárok na dům v případě rozvodu. S manželem jsme svoji 6 let. Před svatbou mu věnoval jeho otec darem část domu. Dům měl věcné břemeno manželovu maminku. Cca 2 roky zpět mu maminka věnovala darem svou část a břemeno již neplatilo.

S manželem máme dvě děti a dům nyní rekonstruujeme.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle zákonného ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, výjimku představují např. hygienické potřeby a oblečení, a dále právě majetek a prostředky, které některý z manželů nabyl darem nebo zdědil a dále pak prostředky, jež nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (např. nájemné z bytu, který vlastní pouze jeden z manželů).

Pokud pro Vaše SJM platí zákonný, tedy základní majetkový režim, pak do rozsahu tohoto SJM zmíněná nemovitost nespadá a jedná se o výlučný majetek pouze manžela.

V případě rozvodu byste tedy právní nárok na podíl na nemovitosti neměla.

Nicméně, tím že oba s manželem momentálně nemovitost společně financujete a zhodnocujete (rekonstrukce, opravy, běžná údržba...), tak máte nárok na vypořádání investic, které jste na nemovitost vynaložila ze svých prostředků. Nicméně je potřeba upozornit na skutečnost, že v praxi bývá častým problémem prokázat, že takto použité investice byly skutečně v konkrétní výši použity na danou nemovitost spadající do výlučného vlastnictví jednoho z manželů.

Nabízí se Vám však řešení v podobě rozšíření SJM, které umožňuje upravit si vzájemné majetkové vztahy smlouvou ve formě veřejné listiny – notářského zápisu. Smlouvou o rozšíření společného jmění můžete učinit součástí společného jmění věci, které jsou ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů. Toto rozšíření může zahrnovat právě dům, který má nyní ve vlastnictví pouze váš manžel. Na tomto řešení je však nutné se s manželem dohodnout, nelze jej provést proti jeho vůli.
Smlouva o rozšíření SJM je veřejná listina, kterou lze sepsat u notáře, který by vám zároveň mohl pomoct s její formulací. Notář připraví smlouvu tak, aby se dům stal předmětem tohoto společného jmění, a případně také zajistí vklad do katastru nemovitostí. Smlouvy o manželském majetkovém režimu se zapisují do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného Notářskou komorou České republiky.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44