Rozchod a partner chce děti do své péče. Co mohu dělat?

Zodpovězené
29. kvě 2022

Dobrý den,

už jsme po prvním stání a partner chce děti do své péče a chce, abych mu platila. Dceři teď budou 3 roky a klukovi 2 roky. Prý máme soudkyni, co má ráda střídavou péči, ale já na to nechci přistoupit.

Co mám dělat a jak to může dopadnout, když se partner vymlouvá k tomu všemu na můj zdravotní stav?

Můžu přeposlat i papíry od soudu a návrh z mé strany a z jeho.

Děkuji

Jeřábková

Dobrý den,

neumím se relevantně vyjádřit k návrhu otce a jeho návrhu péče. Výlučná péče otce v případěch dětí ve Vašem věku je však velice zřídká. Váš zdravotní stav by měl relevanci jenom v případě, že by byl vážný a znemožňoval by Vám řádnou péči o děti.

Na určení, že děti budou ve střídavé péči není potřebný Váš souhlas. Když jsou splněny podmínky a střídavá péče je v zájmu nezletilých detí, soud ji může schválit. O nesouhlasu matky se střídavou péči rozhodoval i např. Ústavní soud ve svém nálezu č.j. III.ÚS 1206/09: “Nesouhlas matky se střídavou péčí může být relevantní pouze tehdy, je-li vybudován na důvodech, jež jsou způsobilé intenzivním způsobem negativně zasahovat do zájmu dítěte.”

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení na soudě jsem Vám k dispozici.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44