Prázdniny. Jak mám postupovat, když můj bývalý neakceptuje termíny?

Zodpovězené
9. dub 2024

Dobrý den,

moc Vás prosím o radu, s bývalým máme vše určené soudně. Do 31.3. každého roku mi je povinen oznámit termíny dvou týdnů, kdy chce být s dcerkou. Mimo jeho dva týdny a mé je platná i péče jako přes rok.

16.1. jsem mu e-mailem oznámila termíny dvou týdnů, které žádám já. Ještě ten den na mě křičel, že musím mít vše hned. Snažila jsem se mu vysvětlit, že manžel musí nahlásit dovolenou do konce ledna a zároveň plánujeme dovolenku i se sestřenicí a dětmi.
24.2. mi emailem oznámil, že mé termíny neakceptuje z důvodu toho, že on si určuje první. V rozsudku ale není o ničem takovém nic. Dnes mi přišel e-mail o týdnech, které chce on.

První nemám problém, ale druhý překrývá můj.

Jak mám postupovat?

Děkuji

Š.

Dobrý den,

jako první doporučuji zkusit s bývalým manželem mimosoudní dohodu a domluvu. Jelikož se jedná o rodinněpávní spor a jde zde o nezletilé děti, doporučuji jako možný způsob řešení zvážit také rodinnou mediaci. Jedná se o mimosoudní prostředek řešení sporů za účasti třetí, nestranné osoby – mediátora, který se specializuje na rodinné spory. Mediátor zná platnou právní úpravu a pomůže vám najít shůdné řešení situace, se kterým by měly být spokojený obě strany.

Pokud by se situaci z jakéhokoliv důvodu nepodařilo vyřešit smírnou cestou, pak je nutné se obrátit s návrhem na soud. Jelikož prozatím nedošlo k žádnému přímému porušení povinností, které plynou ze soudního rozhodnutí, tak bude těžší prokazovat, jak přesně bývalý manžel porušuje soudně nařízený styk s nezletilým dítětem. Pokud by však v létě nastalo to, že bývalý partner Vám odmítá dítě vydat, pak je možné podat soudu návrh na nařízení a provedení výkonu rozhodnutí. Místně příslušným je soud, v jehož obvodu má dítě bydliště. Soud může v případě neplnění vykonatelného rozsudku nařídit výkon rozhodnutí uložením pokuty do 50.000,- Kč. A dále, může soud tomu, kdo neplní dobrovolně vykonatelné rozhodnutí, nařídit první setkání s mediátorem v rozsahu 3 hodin.

Další možností je podat soudu nový návrh na určení rozsahu styku s nezletilým dítětem, kde soudu přímo navrhnete, aby konkrétně určil data, kdy bude dítě s otcem, a kdy s Vámi. Soud má pravomoc přesně stanovit rozsah styku, a to včetně konkrééních termínů, jestliže rodiče nejsou schopni se domluvit. V této souvislosti doporučuji kontaktovat advokáta se specializací na rodinné právo, který Vám pomůže návrh formulovat a podat soudu.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44