Pěstounská peče. Mohu si zažádat o děti do mojí peče, když bydlíme společně v jednom bytě?

Zodpovězené
8. zář 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Bydlím s dcerou a jejími 3 nezletilými dětmi v jednom bytě.

Dotaz je, jestli si mohu zažádat děti do mojí peče, když bydlíme společně v jednom bytě.

Dcera děti nezvládá. Když jí chci pomoct nebo poradit, tak odmítá mojí pomoc nebo radu. Bojím se, že o děti přijde a budou jí odebrány.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

dle zákona (Zákon o sociálně-právní ochraně dětí) by podání Vaší žádosti nemělo bránit to, že bydlíte s dcerou v jednom bytě. V případně jejího kladného vyřízení by se jednalo o tzv. příbuzenskou pěstounskou péči.

Pěstounem se může stát ten, kdo:
• skýtá záruky řádné péče,
• má bydliště na území České republiky,
• souhlasí se svěřením dítěte do pěstounské péče.

Dítě může být svěřeno do pěstounské péče i jednotlivci (osobě, která žije sama bez partnera, jednomu z partnerů, kteří nejsou sezdáni, či jednomu z registrovaných partnerů).

Po podání Vaší žádosti by se strany OSPODu nemělo dojít ke zprostředkování pěstounské péče dětí pro jiné „žadatele“:

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44