Peněžitý dar. Jak to udělat, aby to bylo dobře, a manžel neměl na nic nárok?

Zodpovězené
29. lis 2023

Dobrý den,

ráda bych dceři darovala peněžitý dar ze svého účtu, ale budeme se s manželem rozvádět.

Nemůže pak vyžadovat polovinu z daru?

Má svůj účet. Nebo jak to udělat, aby to bylo dobře a on neměl na nic nárok?

Děkuji

Dobrý den,

podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění to, čeho nabyl jeden z manželů, nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Zde je potřeba zmínit, že i v případě, kdy je bankovní účet veden na jméno jen jednoho z manželů (v tomto případě na Vaše jméno), a to i přesto, že k němu nemá druhý z manželů dispoziční oprávnění, náleží peníze na tomto účtu do společného jmění manželů. Není tedy relevantní, na čí jméno je daný účet v bance veden.

Podle ustanovení § 714 odst. 1 občanského zákoníku v záležitostech týkajících se společného jmění a jeho součástí, které nelze považovat za běžné, právně jednají manželé společně, nebo jedná jeden manžel se souhlasem druhého. Odmítá-li manžel dát souhlas bez vážného důvodu a v rozporu se zájmem manželů, rodiny nebo rodinné domácnosti, či není-li schopen vůli projevit, může druhý manžel navrhnout, aby souhlas manžela nahradil soud.

Ve Vaší situaci tedy záleží na tom, o jak velkou sumu peněz by se mělo jednat. Pokud tedy půjde o částku, kterou již nelze považovat za běžnou záležitost (za běžnou záležitost se považuje např. nákup potravin) musíte takové darování učinit jako manželé společně, nebo můžete peníze darovat i sama, avšak se souhlasem manžela. Pokud takový souhlas dán není, může se manžel, který byl opomenut dovolat neplatnosti takového právního jednání – vznést námitku relativní neplatnosti. Nikde není přesně stanovena hranice toho, co ještě je běžnou záležitostí a co nikoliv, vždy záleží na individuálních okolnostech každého případu, nicméně pokud se řádově jedná o vyšší desítky, či stovky tisíc, pak je s největší pravděpodobností překročena hranice obvyklých záležitostí a souhlas manžela bude zapotřebí.

Pokud chcete dceři darovat větší obnos peněz, pak musíte k takové darovací smlouvě obstarat manželův souhlas, případně peníze můžete darovat s manželem společně. Pokud by manžel bez rozumného důvodu odmítal udělit k takovému darování souhlas, pak Vám ještě zbývá možnost obrátit se na soud a požadovat o nahrazení souhlasu manžela, pokud prokážete, že takové darování je v zájmu Vaší rodiny a k odmítnutí souhlasu není důvod. Nicméně, pokud by takové darování mělo být pouze účelové, aby se k prostředkům nedostal manžel, pak soud takové jednání shledá jako obcházení zákona a souhlas neudělí.

Co se týče samotného darování, tak darovací smlouva nemusí být uzavřena v písemné formě, stačí když je naplněn smysl a účel právního institutu darování podle právní úpravy. Tedy, i pokud nesepíšete darovací smlouvu, může dojít k darování. Je třeba však upozornit, že bez fyzické darovací smlouvy bude v budoucnu těžší prokázat, že k danému darování skutečně došlo.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44