Otec znám, ale není v rodném listě. Mám ze zákona nějaká práva a možnosti ho dohnat k zodpovědnosti?

Zodpovězené
15. čer 2024

Dobrý den,

je mi 34 let a můj biologický otec není uveden v mém rodném listě. Vím, kdo to je, kde bydlí i to, že mám sourozence. V době mého početí měl údajně poměr s mojí matkou a ještě jednou ženou. Moji mámu pustil k vodě a zůstal s tou druhou.

Mám ze zákona nějaká práva a možnosti ho dohnat k zodpovědnosti?

Moji mámu to natolik zklamalo, že ho v rodném listě neuvedla a dlouhá léta mi vše tajila. Já ovšem necítím potřebu s ním mít jakékoli slitování. Mám po všech těch letech nějaká práva - chápu, že by to musel nejprve potvrdit test dna.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem případě můžete navrhnout, aby otcovství určil soud (§ 783 OZ). Návrh může podat matka, dítě i muž, který tvrdí, že je otcem. Pro určení otcovství není zákonem určena žádná lhůta, takže se do rodného listu může zapsat v podstatě kdykoliv během života dítěte – Vás.

Pokud se obrátíte na soud s návrhem na určení otcovství, ale Váš „biologický otec“ bude při soudním jednání trvat na tom, že není Vaším otcem, soud nařídí provedení testu DNA. Test DNA však soud může provést i bez návrhu. Tady upozorňuji, že testy DNA hradí účastníci řízení ve většině případu rovným dílem, tedy každý polovinu. Tuto povinnost ukládá přímo soud.

Považuji za důležité upozornit Vás na to, že pokud testy DNA otcovství nepotvrdí a Vy tedy ve sporu o určení otcovství "prohrajete", může Vám soud uložit, abyste náklady na provedení testů DNA uhradila.

Pokud testy DNA potvrdí otcovství, bude moci být Váš „biologický otec“ zapsán do Vašeho rodného listu jako otec. Tomuto postupu (podání návrhu na určení otcovství a provedení testů DNA) nemůže Váš „biologický otec“ nijak zabránit.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44