Otec nechce poslat prohlášení, že si neuplatňuje slevu na dítě. Co dělat?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

snažím se uzavřít daňové přiznání za minulý rok. Potřebuji čestné prohlášení otce, že neuplatňoval slevu na dítě. Již několikrát jsem prosila ex přítele, otce mého syna, kterého mám v péči, aby mi přihlášení poslal. On mne však vydírá, že já mu nedávam kartičku VZP na syna, pokud jde syn k němu, a že ať se nad sebou zamyslím a stále prohlášení neposlal. Ve třetím e-mailu mě informoval, že není tento týden doma. Já nechci VZP kartičku pokaždé dávat, nechci, aby se ztratila.

Musím se nechat takto vydírat?

Jak mám postupovat, když takto prodlužuje poslání?

Každý rok je to stejné. Po třech týdnech většinou pošle. Mám jen čekat, až si to rozmyslí?

Paní účetní mi oznámila, že to k uzavření potřebuje, že ji to bez tohoto dokumentu nechce pustit dál.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

Je nezbytné, aby váš bývalý partner sám sepsal a osobně Vám doručil čestné prohlášení, ve kterém potvrzuje, že ve zdaňovacím období neuplatňuje žádné zvýhodnění spojené s daným dítětem. Toto prohlášení by mělo být písemné, obsahovat jeho podpis a další relevantní údaje, jako je jméno, datum a místo narození, a mělo by být přesné a přesvědčivé. Je důležité, aby prohlášení bylo originální a předloženo vám osobně, abyste mohla ověřit jeho pravost.

Nicméně, v případě, že Váš bývalý partner je zaměstnán a neuplatňuje daňové zvýhodnění na dané dítě, je možné vyžádat si potvrzení od jeho zaměstnavatele. Toto potvrzení je oficiálním tiskopisem, který je volně dostupný ke stažení na internetu a nazývá se "Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění".
Potvrzení od zaměstnavatele slouží k potvrzení mzdové účtárny druhého rodiče, který neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, pro mzdovou účetní osobu rodiče, který toto zvýhodnění uplatňuje. Tento tiskopis obsahuje informace o zaměstnavateli, identifikaci zaměstnance a potvrzení, že zaměstnavatel neuplatňuje daňové zvýhodnění na dané dítě.
Abyste získala toto potvrzení, můžete si jej jednoduše formálně vyžádat od zaměstnavatele vašeho bývalého partnera. Obvykle stačí požádat zaměstnavatele o vystavení tohoto potvrzení a poskytnout potřebné údaje, jako je jméno a identifikační číslo zaměstnance. Zaměstnavatel by vám pak měl poskytnout vyplněný a podepsaný tiskopis potvrzení. Toto oficiální potvrzení od zaměstnavatele může sloužit jako důkaz pro potřeby daňových úřadů a prokázání skutečnosti, že váš bývalý partner skutečně neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě. Je důležité si toto potvrzení pečlivě uschovat a připojit k vašim dalším dokumentům pro případné budoucí potřeby nebo kontroly.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44