Neplacení alimentů. Jak postupovat?

Zodpovězené
22. říj 2024

Dobrý den,

v září a říjnu exmanžel nezaplatil alimenty. Teď mi teda dal jen malou část, a to nadvakrát, jenže celkem mi dluží 45 000 Kč! Nejsou to ale jen alimenty (ty jsou v tom asi 2x), spíše mimořádné výdaje z loňského školního roku, které chtěl, ať platíme na půl (je to i v rozsudku). Neměl peníze, tak chtěl, ať si to píšu a až bude mít, zaplatí. No, doteď to nezaplatil.

Jak se dá teď postupovat?

Mám kontaktovat advokáta, který mě zastupoval u rozvodu?

Sepíše se na něj žaloba nebo nějaký příkaz k úhradě? Nebo rovnou policie? Exekuce?

Nemají mu ale co vzít a pracuje na černo.

Jak se dokazuje, že neplatí?

Dává mi to totiž vždycky na ruku. Jenže bohužel minulý týden mi poslal 4 000 Kč na účet, kde je napsáno, že to jsou alimenty, ale bylo to po termínu a navíc má posílat víc než 4 000 Kč. Už jsem zoufalá, pořád má s placením zpoždění a pořád ho musím uhánět.

Děkuji

Dobrý den,

pokud je to možné, zkuste ještě jednou komunikovat s exmanželem, že pokud Vám dlužné částky nedoplatí, budete nucena přistoupit k právním krokům, včetně soudní cesty nebo exekuce.

Důležité je mít důkazy, že exmanžel neplní své povinnosti. Pokud Vám dává peníze "na ruku," snažte se zajistit, že je to nějakým způsobem doložitelné – například záznamem Vaší komunikace, svědky apod. Pokud na účtu máte příchozí platbu s nižší částkou, než je soudem stanovená výše (a navíc po termínu), i to je důkaz, že neplní své povinnosti. Co se týče mimořádných výdajů, které jsou uvedeny v rozsudku, mějte tyto výdaje dobře zdokumentované (účtenky atd.), aby bylo prokázáno, že bylo jeho povinností se na nich finančně podílet.

Doporučuji Vám se obrátit na advokáta, který Vás zastupoval u rozvodu, či na nového se zkušenostmi v rodinném právu. S advokátem pak můžete podniknout např. sepsání návrhu na exekuci: Pokud exmanžel nadále neplatí, máte možnost podat návrh na exekuci. Exekuce může zahrnovat nejen zabavení majetku, ale i například srážky z platu, za předpokladu, že by měl legální příjmy. Problém je, že exmanžel pracuje "na černo," což může exekuci ztížit.

Neplacení výživného je trestným činem (podle § 196 trestního zákoníku), ale pouze za podmínky, že by Vám nebylo zaplaceno déle než 4 měsíce. Trestní řízení však nemusí vždy vést ke skutečné úhradě dluhu, protože cílem je spíše potrestání pachatele, nikoli přímé vymožení peněz.

I když Váš exmanžel pracuje na černo a nemá oficiální příjmy, exekutor může zasáhnout jinými způsoby. Například může zabavit jeho bankovní účet, auto, movitý majetek, nebo dokonce řidičský průkaz. To může být dostatečně silná motivace k tomu, aby začal platit.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44