Návrat do práce po neplaceném volnu. Jak to bude v mém případě?

Zodpovězené
31. črc 2024

Dobrý den,

do konce května tohoto roku jsem byla s dětmi na rodičovské dovolené. Poté jsem se se zaměstnavatelem dohodla na neplaceném volnu do konce září. Ráda bych se od října vrátila do práce, ale zaměstnavatel mi nabídl pouze jinou pozici se smlouvou na dobu určitou.

Chápu to tak, že by mi ukončili pracovní poměr na dobu neurčitou a dali novou smlouvu.

Má na toto zaměstnavatel nárok?

Mohu požadovat odstupné, pokud mi nenabídnou pozici na dobu neurčitou?

Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

Dobrý den,

rodičovská dovolená (jako překážka v práci na straně zaměstnance) trvá nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let (bez ohledu na to, zda i po uplynutí 3. narozenin čerpáte rodičovský příspěvek). Během rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci "držet místo". Poté, co dítě dosáhne věku 3 let, Vám zaměstnavatel, i když se se s ním domluvíte na neplaceném volnu, pracovní místo držet nemusí. Zaměstnavatel Vás nemusí vrátit k původní práci a na původní pracoviště - postačí zařazení podle pracovní smlouvy (a to jak po návratu z rodičovské dovolené, tak z neplaceného volna).

Pokud by pro Vás zaměstnavatel práci po návratu z neplaceného volna z důvodu organizačních změn neměl (např. místo se rozhodl zrušit), můžete dostat výpověď pro nadbytečnost, se kterou je však spojen nárok na odstupné. Můžete s ním také uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Je však nutné trvat na uvedení důvodu rozvázání v dohodě, a to jak kvůli odstupnému, tak kvůli případné výši podpory v nezaměstnanosti.

Zaměstnavatel Vám může nabídnout jak jinou práci, než na kterou jste uzavřela pracovní smlouvu, tak případně zkrácení úvazku nebo jiné změny pracovního poměru, ale takové změny nejste povinna přijmout a zaměstnavatel Vás k tomu ani nesmí nutit. Vaše pracovní smlouva totiž i po čerpání neplaceného volno pořád platí a je změnitelná jen vzájemnou dohodou stran.

Uzavřete-li dohodu o změně pracovní smlouvy tak, že se Váš pracovní poměr změní z doby neurčité na dobu určitou, pak Váš původní pracovní poměr skončí uplynutím této doby. Tímto se zbavujete (v případě, že s Vámi zaměstnavatel po uplynutí plánuje ukončit spolupráci) možnosti vyplacení odstupného.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44