Nájem a nájemní byt. Je možné dát nám tak krátkou výpovědní dobu?

Zodpovězené
6. srp 2024

Dobrý den,

přestěhovala jsem se k příteli, který ma pronajatý byt od obce. Problém je v tom, že tu bydlí 2 roky, z toho rok a půl mu neteče pitná ani užitková voda. Chodíme se koupat a prát k jeho mamce, která bydlí ve stejné obci. Když jsem poslala 106 s otázkou, jak řeší tu vodu, tak nám radši neprodloužili nájemní smlouvu a dali nám jen 15 dní výpovědní dobu.

Je to možné dát tak krátkou dobu?

Hledáme bydlení, ale v dnešní době to je těžké.

Můžou nás takhle rychle vystěhovat?

Děkuji

Dobrý den,

Vaši situaci jsem pochopila tak, že jste měli uzavřený nájem na dobu určitou a pronajímatel (obec) Vám smlouvu neprodloužil, takže Vám nájem bytu skončí uplynutím doby sjednané ve smlouvě.

Nájemní smlouva uzavřená na konkrétní dobu obecně končí jejím uplynutím. Pronajímatel, který nechce nájem prodloužit, musí nájemci písemně do tří měsíců od skončení nájmu oznámit, že trvá na neprodloužení nájemní smlouvy na dobu určitou a vyzvat ho, aby byt opustil.

Nájemce má v tomto případě ze zákona povinnost odevzdat pronajímateli byt v den, kdy mu končí nájem, ale strany (pronajímatel s nájemcem) si ale můžou ujednat i jiný den odevzdání bytu.

Z Vámi popsané situace tedy vyplývá, že pronajímatel (obec) takto postupovat může.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44