Musí zameštnavatel znát jméno otce dítěte?

Zodpovězené
16. srp 2024

Dobrý den,

četla jsem, že o narození ditěte musím informovat zaměstnavatele a následně mu zaslat kopii rodného listu dítěte pro daňové potřeby. Nechci, aby zaměstnavatel znal jméno otce a jméno mého dítěte. Je to pro mě velmi osobní a vždy jsem si v práce své soukromí střežila.

Je opravdu nutné zasílat celou kopii?
Nestačí jen rodné číslo? Nebo mohu části rodného listu, které nechci uvádět, zakrýt?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, o narození dítěte byste měla informovat zaměstnavatele a v případě, že byste chtěla uplatnit daňové zvýhodnění na dítě (resp. slevu na dani na dítě), tak byste měla předložit kopii rodného listu dítěte a potvrzení o neuplatnění slevy na dítě od otce dítěte - zvýhodnění totiž uplatňuje vždy jen jeden z rodičů, který žije s dítětem ve společné domácnosti. V případě, že byste „slevu na dítě“ Vy neuplatňovala, mělo by případně stačit předložit pouze rodné číslo dítěte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44