Mám ze zákona nárok na placené volno, když chodím se synem na logopedii?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s nárokem na placené volno v případě logopedie. Docházíme se synem do ambulance klinické logopedie na doporučení lékaře (návštěvy nám proplácí pojišťovna). Nicméně v práci mi to jako doprovod nechtějí uznat, jelikož argumentují tím, že paní nemá lékařský titul. Je toto jednání zákonné?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

pokud péče byla poskytnuta ve smluvním zdravotnickém zařízení zaměstnance, má zaměstnanec nárok na placené volno, a dle Vašich informací je tato podmínka splněna.

V případě, že je nutné doprovodit rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení, jedná se o překážku na straně zaměstnance dle ustanovení § 199 ZP. Doprovázející zaměstnanec má nárok na poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den. Pracovní volno se poskytuje za podmínky, že byl doprovod rodinného příslušníka nezbytný a úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu zaměstnance. Uvedené volno se poskytuje pouze jednomu z rodinných příslušníků. Za nezbytný úkon se považuje také doprovod nezletilého dítěte, které by samo na vyšetření dojít nemohlo.

Logopedická péče je zdravotní péčí stejně jako péče lékařská a ordinace klinického logopeda je zdravotnickým zařízením. Doprovod nezletilého dítěte do zdravotnického zařízení je rovněž překážkou v práci na straně zaměstnance. V případě, že Vám to zaměstnavatel neuznal a odmítá čas strávený doprovodem syna k logopedovi proplatit, pak je možné se obrátit na úřad inspekce práce.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44