Majetkové vyrovnání při rozvodu. Co byste, prosím, poradila?

Zodpovězené
12. zář 2024

Dobrý večer, paní doktorko,

obracím se na Vás s prosbou, jak pomoci mojí kamarádce. Kamarádka se po 14 letech manželství rozvádí, bohužel její manžel se snaží, aby nedostala nic z majetku a tak dům, který spolu stavěli a byli oba vlastníky, přepsal na svoji matku. Na domě je ještě asi dva roky hypotéka. Vůbec nevím, jak jí poradit. I příjem sociálním pracovnicím přiznal menší než ve skutečnosti má.

Děkuji Vám za odpověď.

Novotná Eva, Vysočina

Dobrý den,

z Vašeho popisu vyplývá, že by dům měl být součástí společného jmění manželů a tím pádem jeho přepis pouze ze strany manžela v katastru nemovitostí není možný, respektive katastr takový převod povolit nemůže.

Rozvodem manželství není automaticky vypořádáno společné jmění manželů a je tak vyžadováno, aby se manželé po rozvodu manželství:
• dohodli na vypořádání společného jmění manželů, a to včetně vypořádání nemovitosti po rozvodu manželství (a tuto dohodu reflektovali na katastru nemovitostí u nemovitosti); nebo
• jeden z manželů podal návrh soudu na vypořádání společného jmění manželů, když se manželé nejsou schopni dohodnout.

Návrh na soudní vypořádání společného jmění manželů musí být podán nejpozději do tří let od zániku společného jmění manželů. Vypořádání nemovitosti po rozvodu vyžaduje aktivní jednání manželů. Soud pak během řízení zjišťuje, co všechno je součástí společného jmění, a to se pak vypořádává.

Nedojde-li do tří let od zániku společného jmění (rozvodu manželství) k vypořádání nemovitosti a ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že nemovitost je v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů, kdy jejich podíly jsou stejné.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44