Jaká práva má přítelkyně k omezování nebo k zákazu styku dětí s biologickým otcem?

Zodpovězené
15. lis 2024

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Jsem transexuál - přecházím změnu z ženy na muže. Jako muž žiji už 7 let. Docházím na sexuologii a jsem teď na hormonech. Jméno mám neutrální a čekám už jen na operaci.

Našel jsem si přítelkyni s 2 dětmi - holky - jedné je 8, druhé budou 3. Když jsem začal s přítelkyní, dětem bylo 6 let a 1 rok. Jejich otec zájem o děti nejevil, neplatí alimenty, nezajímá se v podstatné o nic ani o to, jak se děti mají nebo jestli mají co jíst. O tu straší trošku zájem má, ale co se týče mladší dcerky, tam zájem není žádný, žádný kontakt, vůbec nic, ale přístup samozřejmě má, ale i přesto se nezajímal 2 roky. Malá ho ani nezná, neví, kdo to vůbec je a za otce má mě.

Jenže teď po dvou letech se ozval a chtěl by tu malou dcerku, ale řeší to tak, že nám zavolá a začne na nás řvát, že mu zakazujeme děti - máme i zprávy a vše o tom, že k dětem přístup měl a má. Bohužel u té menší je to těžší - je malinká, nezná ho a za otce má mě, takže říká tati mně.
Jejich biologický otec se neustále hádá s jejich maminkou (mou přítelkyní) a došlo i k vyhrožování. Přítelkyně dávat k němu děti nechce, ani tu mladší, ani tu starší, protože tu starší vzal na místa, kde 8leté dítě nemá co dělat a vůbec nemá vědět, co se kde kupuje - ano jedná se o drogy. Jejich otec je narkoman, ale tvrdí, že už drogy nebere.

Ale o co nám jde: Chceme zjistit, jaká práva má přítelkyně k omezování nebo k zákazu styku.

Přítelkyně (než se rozešli s biologickým otcem) byla oběť domácího násilí - má to i soudně na všechny dokumenty. Byly výkazy i soudy. Alimenty neplatí, přítelkyně má náhradní výživné, do práce za celé 2 roky nenastoupil a o děti se nezajímal.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v § 888 OZ je obsaženo pravidlo, že nepečující rodič má právo stýkat se osobně s dítětem. Výjimkou z něj však představuje situace, kdy zájem dítěte vyžaduje omezení či zákaz osobního styku (§ 891 OZ). K této změně může dojít pouze na základě soudního rozhodnutí, které zohledňuje nejlepší zájem dítěte.

Pro omezení či dokonce zákaz styku tak musí být dány závažné důvody, a to jednak na straně druhého rodiče (porušuje či neplní zásadní povinnosti ve vztahu k dítěti), jednak přímo na straně nezletilého dítěte, pokud to styk s druhým rodičem odmítá.

Mezi nejdůležitější povinnosti druhého rodiče ve vztahu k dítěti lze zařadit zejména povinnosti výslovně zahrnuté do rodičovské odpovědnosti (§ 858 OZ):

  • povinnost péče o dítě (v době konaného styku), zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj,
  • povinnost zajišťovat výchovu a vzdělání dítěte
  • povinnost ochrany dítěte, a to nejen ochrany dítěte uvnitř rodiny před zásahem zvnějšku, ale rovněž ochrany uvnitř rodiny samé, a


a dále povinnosti související přímo s osobním stykem druhého rodiče s dítětem:

  • povinnost zdržet se všeho, co narušuje vztah dítěte s pečujícím rodičem nebo co ztěžuje výchovu dítěte (§ 889 OZ), a
  • povinnost informovat pečujícího rodiče o všem podstatném, týkajícím se dítěte a jeho zájmů (§ 890).


Omezení či zákaz styku tak připadají v úvahu jen u skutečně problematického jednání (nebo opomenutí) druhého rodiče. V případě zákazu styku rodiče s dítětem se jedná o takový zásah do práv rodiče, že k němu soud přistoupí pouze v případech, kdy je to nutné v zájmu fyzického, nebo i psychického zdraví dítěte (např. přítomnost rodiče by měla neblahý vliv na mravní rozvoj dítěte, přítomnost dítěte u rodiče způsobovala psychické trauma, nebo v případě hrozící možnosti fyzického násilí). Co se týče omezení osobního styku, soud toto může učinit například formou zákazu přespávání u rodiče, zkrácením společného času nebo požadavkem účasti třetí osoby během styku rodiče s dítětem.

Jednání, které je většího rozsahu a trvá delší dobu bude vždy závažnější. V případě jednorázových jednání druhého rodiče je nutné posuzovat dopad na dítě a zvážit, zda hrozí riziko dalšího opakování.

Matka (Vaše přítelkyně) tedy může podat návrh k soudu na omezení nebo zákaz styku otce s dětmi. V návrhu by měla uvést všechny relevantní skutečnosti, jako je dlouhodobý nezájem otce, neplacení výživného, užívání drog, vystavování dětí nevhodnému prostředí a případné hrozby či domácí násilí. Je důležité předložit důkazy podporující tvrzení v návrhu, například svědectví, lékařské zprávy, policejní protokoly nebo jiné dokumenty potvrzující nevhodné chování otce.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44