Jak postupovat, když jsme neobrdrželi vyúčtování za služby?

Zodpovězené
15. zář 2024

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Bydleli jsme v bytovém domě, který vlastnila firma, ta ho v polovině roku 2023 prodala jiné firmě. Smlouvu jsme dostali novou s tím, že se pro nás nic nemění. Bohužel chvíli po podepsání nové smlouvy hodně zdražili nájem, našli jsme si tedy jiný byt k pronájmu od soukromé osoby. Od té doby, co jsme se odstěhovali, firma s námi nekomunikuje, stále nám nedoložila vyúčtování za služby za rok 2023, vratnou kauci také nechtěli vrátit. Několikrát jsme jim volali a pohrozili, že dáme vše k soudu. Na ten popud poslali polovinu vratné kauce s tím, že druhou polovinu si nechají na další rok tedy 2025, až bude vyúčtování za služby, tak prý zbytek kauce vrátí. Do dnešního dne nemáme vyúčtování stále za rok 2023, psali jsme i email, ale žádná komunikace, telefony nám nezvedají.

Jak to, prosím, řešit?

Nevíme, zda jsme měli přeplatek nebo nedoplatek za služby a vyúčtování se nejspíš nedočkáme.

Máme se tedy obrátit na právníka?

Vystavit vyúčtování je jejich povinnost, ale oni dělají mrtvého brouka.

Děkuji moc za radu. Už jsme opravdu zoufalí. Bojíme se, že stejná situace se bude opakovat i ten příští rok, kdy nám mají poslat vyúčtování za rok 2025.

Dobrý den,

pronajímatel je povinen vrátit kauci po skončení nájemního vztahu, pokud nájemce řádně plnil své povinnosti a nezpůsobil na pronajatém majetku žádnou škodu. Zákon nestanoví přesnou lhůtu pro vrácení kauce, ale obecně se předpokládá, že by měla být vrácena bez zbytečného odkladu po skončení nájmu a vypořádání všech závazků. I v případě, kdy například nemáte klasický doklad o zaplacení kauce, může jako důkaz o zaplacení sloužit např. výpis z bankovního účtu.

Za situace, kdy pronajímatel kauci nevrátil, tak můžete udělat to, že si písemně vyžádáte vrácení kauce - pošlete pronajímateli doporučený dopis, ve kterém požadujete vrácení kauce. V dopise odkažte na Váš důkaz o zaplacení. Dále v něm uveďte, že pokud pronajímatel nebude na tuto výzvu reagovat do určitého data, obrátíte se na soud. Pro případný soudní spor shromážděte veškeré další důkazy, které by mohly potvrdit Vaše nároky.

Vyúčtování veškerých služeb je podle zákona č. 67/2013 Sb. nutné nájemcům doručit každý rok. Tato povinnost se vztahuje na případy, kdy byla úhrada záloh sjednaná za každou jednotlivou službu zvlášť. Pronajímatel je povinen vyúčtovat jednotlivé služby a vyúčtování doručit nejpozději do 4 měsíců od konce zúčtovacího období (to nesmí být delší než 12 měsíců). Zpravidla tedy do 30. dubna každého kalendářního roku.

V případě, že pronajímatel služby řádně a včas nevyúčtuje, je povinen zaplatit nájemci pokutu. Tato povinnost však pronajímateli nevznikne automaticky při každém opoždění, jestliže totiž pronajímatel prokáže, že by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním nájemce, zprostí se povinnosti pokutu zaplatit.

Výši pokuty může pronajímatel sjednat alespoň s dvoutřetinovou většinou nájemců nebo o ní případně může rozhodnout společenství nebo družstvo. Zákon říká, že výše pokuty však nesmí přesáhnout 50 Kč za každý den prodlení. Pokud nebyla výše pokuty předem sjednána, je dána výše pokuty právě na 50 Kč za každý započatý den prodlení.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44