Faktura zaslaná po splatnosti za nesmluvené služby. Je platná?

Zodpovězené
9. srp 2024

Dobrý den,
2.8.2024 mi přišla faktura se splatností 1.8.2024.
Je taková faktura platná?

Navíc je faktura 1. za nacenění služby, přičemž o zpoplatnitelnosti ani ceně jsme se nikdy nebavili, ani to není písemně. Chce 2500 Kč.
2. tzv. Příprava staveniště, což je dost neurčité, asi tím je myšleno vyvrtání 1 díry a zapojení zásuvky na rozvaděč. Chce 1500 Kč. Zde jsme se nikdy nebavili ani jsme si nepsali o ceně.

Dobrý den.

Je faktura zaslaná po splatnosti za nesmluvené služby platná, když není podložena žádnou smlouvou o provedení služby a doručena po splatnosti? Jsme z toho vystresovaní, vyhrožují nám vymahači..

Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

pokud to chápu správně, „práce“ (respektive dílo) již byly provedeny, ale neměli jste uzavřenou žádnou písemnou smlouvu, ani jste si dopředu neujednali cenu za dílo.

I v případě ústně uzavřených smluv platí, že cena díla by měla být ujednána dostatečně určitě. Ustanovení § 2586 odst. 2 OZ stanoví, že je možné dohodnout také způsob určení ceny díla (nemusí se tedy jednat o konkrétní finální částku předem známou smluvním stranám) a také to, že pokud mají smluvní strany vůli uzavřít smlouvu o dílo bez určení ceny díla, platí za ujednanou ta cena, která se platí za totéž nebo srovnatelné dílo v době uzavření smlouvy a za obdobných smluvních podmínek.

Pokud není cena díla určena v okamžiku uzavření smlouvy a smluvní strany mají úmysl uzavřít úplatnou smlouvu o dílo, mělo by být určení ceny díla dostatečně objektivní.

Nemělo by tedy dojít k tomu, že si zhotovitel (díla) sám určí cenu díla - zejména, ne poté, co je již dílo dokončeno (nebo již část díla provedl). V takovém případě dochází k narušení rovnosti smluvních stran a také by možnost jednostranně určit cenu díla mohla vést ke zneužívání silnějšího postavení jedné za smluvních stran.

Poté, co po Vás zhotovitel požaduje uhradit cenu díla, kterou určil sám (dle vlastního uvážení nebo dle svých obvyklých postupů) a nedojde mezi vámi, jako smluvními stranami, k dohodě, tak věc bude muset projednat soud. Ten se bude zabývat zjišťováním a výkladem vůle, kterou jste vy, jako smluvní strany, při uzavírání smlouvy projevili. Pokud soud dospěje k závěru o tom, že smlouva o dílo byla uzavřena platně a byla uzavřena jako úplatná, bude se dále zabývat tím, v jaké výši byla sjednána cena, popř. jak bylo smluvními stranami sjednáno určení ceny za dílo.

Co se týče splatnosti faktury - pokud nemá „odběratel“ a „dodavatel“ uzavřenou smlouvu, kde si upraví termíny jinak (nebyla výslovně sjednána kratší splatnost nebo odlišný okamžik, od něhož se lhůta splatnosti počítá), je dle zákon splatnost faktury 30 dní od doručení. Je důležité se tedy nenechat dodavateli dotlačit k platbě jakýkoliv penále, pokud byla faktura záměrně zaslána pozdě nebo dokonce po splatnosti.

Občanský zákoník taky obecně stanoví, že pokud není ujednáno jinak, může věřitel požadovat splnění ihned a dlužník je povinen splnit dluh bez zbytečného odkladu. Je tedy zcela irelevantní, že byl na faktuře věřitelem (jednostranně) vyznačen nějaký (i nesplnitelný) termín, jelikož to nebylo mezi stranami dohodnuto. Uplatní se zde tedy lhůta ‚bez zbytečného odkladu‘, která začne běžet ode dne, v němž byla dlužníkovi doručena výzva k plnění, tedy faktura.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44